Kalendarz ząbkowania

Spis treści

Kalendarz ząbkowania to przybliżony czas wyrzynania się poszczególnych zębów mlecznych w zależności od wieku dziecka. Został stworzony pod okiem pediatrów, stomatologów i specjalistów w tematach rozwoju dziecka, dotyczy zdecydowanej większości dzieci. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego pewne różnice w kalendarzu ząbkowania a rzeczywistością są całkowicie normalne.

Kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania w przypadku zębów w górnym łuku zębowym prezentuje się następująco:

  • 8-12 miesięcy – siekacze przyśrodkowe;
  • 9-12 miesięcy – siekacze boczne;
  • 18-22 miesięcy – kły;
  • 13-19 miesięcy – pierwsze zęby trzonowe;
  • 25-33 miesiące – drugie zęby trzonowe.

Z kolei w przypadku zębów w dolnym łuku zębowym prezentuje się to następująco:

  • 6-10 miesięcy – siekacze przyśrodkowe;
  • 10-16 miesięcy – siekacze boczne;
  • 17-23 miesiące – kły;
  • 14-18 miesięcy – pierwsze zęby trzonowe;
  • 23-31 miesięcy – drugie zęby trzonowe.

Dobrym pomysłem jest wydrukowanie gotowego wzoru kalendarza ząbkowania, aby móc zapisywać w nim moment wyrznięcia się poszczególnych zębów u dziecka. Dzięki temu można w ogólnym zarysie kontrolować, czy zęby mleczne wyrzynają się w sposób prawidłowy, zgodnie z ramami czasowymi dla danego wieku.

Ile jest zębów mlecznych?

W uzębieniu stałym znajdziemy od 28 do 32 zębów (32 zęby, jeśli u danej osoby rozwinęły się 4 zęby mądrości, czyli ostatnie trzonowce). W przypadku uzębienia mlecznego jest ich znacznie mniej. Na uzębienie mleczne składa się 20 zębów, po 10 w każdym łuku zębowym. Co ciekawe, nie znajdziemy w nim zębów przedtrzonowych.

Brak wyrzynania się zębów mlecznych

Jeśli dziecko ukończyło 17 miesięcy, a dolne kły w dalszym ciągu się nie wykształciły, nie należy popadać w niepokój. Tyczy się to również wszystkich innych zębów. Każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie, stąd różnice także w rozwoju uzębienia. Nikogo nie dziwi, że niektóre dzieci zaczynają chodzić w wieku 9. miesięcy, inne zaś dopiero w wieku 14 miesięcy. Jeśli mimo osiągnięcia wieku wskazanego w kalendarzu ząbkowania, zęby mleczne nie wyrzynają się, najlepiej odczekać kilka tygodni (do 2 miesięcy). Prawdopodobnie w tym czasie nastąpi nieco opóźnione ząbkowanie.

Jeśli jednak mimo upływu czasu wyrzynanie zębów nie następuje, warto udać się do stomatologa dziecięcego, aby mógł on ocenić jamę ustną dziecka i wykonać zdjęcie RTG. Na tej podstawie sprawdza się obecność zawiązków zębowych i ewentualnych zębów zatrzymanych. Możliwe patologiczne przyczyny opóźnionego ząbkowania:

  • niedobór wapnia lub witaminy D;
  • karmienie mlekiem modyfikowanym zamiast karmienia piersią;
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • zespół Downa i wiele innych zespołów genetycznych;
  • niedrożność dziąseł lub kości szczęk.

Opóźnione ząbkowanie może skutkować rozwojem stanów zapalnych tkanek miękkich oraz znacznie zwiększa ryzyko wad zgryzu w uzębieniu stałym. Leczenie dobiera się w zależności od przyczyny opóźnionego ząbkowania.

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Dużym problemem w przypadku znacznej większości dzieci jest ból podczas ząbkowania, czemu towarzyszą: opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł, płaczliwość, brak apetytu, a niekiedy nawet stan podgorączkowy. Postępowanie rodziców w tym szczególnym okresie w życiu dziecka jest niezwykle ważne. W pierwszej kolejności muszą oni zadbać o higienę jamy ustnej dziecka, nawet przy braku zębów mlecznych. Gromadząca się płytka bakteryjna w jamie ustnej nasila stany zapalne i może powodować rozwój różnych zakażeń. Domowe sposoby na bolesne ząbkowanie obejmują:

  • stosowanie preparatów znieczulających miejscowo dostępnych w każdej aptece (dedykowane niemowlętom);
  • stały dostęp do specjalnych gryzaków dla dzieci, które wcześniej warto schłodzić w lodówce (niskie temperatury działają przeciwbólowo);
  • delikatny masaż dziąseł dobrze umytymi palcami, które dodatkowo można schłodzić pod zimną wodą;
  • smarowanie skóry wokół ust kremem natłuszczającym;
  • wysokie nawodnienie dziecka.

W razie braku poprawy oraz przy utrzymujących się niepożądanych objawach najlepiej udać się na wizytę do pediatry lub pedodonty (dentysta zajmujący się dziećmi).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Sobiech P., Olczak-Kowalczyk D., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia, 3/2014.
  2. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
  3. Torlińska-Walkowiak N., Rataj-Kulmacz A., Wyrzynanie się zębów mlecznych – symptomy towarzyszące czy przypadkowe współistnienie w czasie?, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9/2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *