Cementy glasjonomerowe

Spis treści

Cementy glasjonomerowe nazywa się również cementami szkłojonomerowymi. Wykorzystuje się je powszechnie w stomatologii do wypełniania ubytków. Wyróżnia je sposób produkcji, polega on na połączeniu szklanego pyłu z kwasami organicznymi, np. kwasem poliakrylowym. W efekcie otrzymuje się materiał o wielu zaletach, tak doceniany w stomatologii.

Cementy glasjonomerowe

Cementy glasjonomerowe – charakterystyka

Cementy glasjonomerowe stosuje się w stomatologii i ortodoncji. Mają wiele zalet, do których zaliczamy wysoką wytrzymałość oraz dobre łączenie ze szkliwem i zębiną, ponieważ wchodzą w reakcję chemiczną z tkankami zęba. Ponadto zawierają w swoim składzie jony fluoru, które są stopniowo uwalniane, działając przeciwpróchniczo. Wykazują adhezję zarówno do powierzchni zęba, jak i metalu. Są łatwe w użyciu i wykonane na bazie wody. Występują w postaci proszku, płynu bądź specjalnych kapsułek. Płyn zawiera około 47,5% wodny roztwór kopolimerów kwasu poliakrylowego i kwasu itakonowego oraz 5% kwas tartarowy. Kwas itakonowy zmniejsza lepkość płynu i hamuje wiązanie cementu, natomiast kwas tartarowy ułatwia wytrącanie się jonów ze szklanego proszku.

Cement tworzy połączenie z powierzchnią zęba na zasadzie chelatacji jonów karboksylowych z wapniem oraz z fosforanami apatytów szkliwa i zębiny. Dokładne właściwości cementów glasjonomerowych zależą jednak od proporcji proszku do płynu.

Lekarz powinien pamiętać, aby podczas cementowania stale wywierać nacisk na uzupełnienie i nie dopuścić do zwilżenia cementowanej okolicy przez 10 minut. Nie jest także pożądane zbyt duże przesuszenie, ponieważ cement narażony jest na dehydratację.

Cementy glasjonomerowe modyfikowane żywicą

Nowszą alternatywą dla klasycznych cementów glasjonomerowych są te modyfikowane żywicą. Wyróżniają się większą wytrzymałością wczesną i niższą rozpuszczalnością, jak również mniejszą porowatością i ścieralnością swojej powierzchni. Również ten materiał dostępny jest w kilku formach. Proszek zawiera w składzie szkło fluoro-aluminiowo-krzemowe, nieprzepuszczalne dla promieni RTG, zaś płyn jest roztworem kwasu polikarboksylowego, zmodyfikowanym grupami metakrylowymi. Cementy glasjonomerowe modyfikowane żywicą uwalniają fluor i mogą go jednocześnie absorbować ze śliny, dzięki czemu skutecznie chronią przed próchnicą wtórną.

Cementy glasjonomerowe – zastosowanie

Zastosowanie cementów glasjonomerowych obejmuje:

Omawiany materiał można wykorzystywać zarówno w odniesieniu do zębów stałych, jak i zębów mlecznych u dzieci. Służą do wypełniania niewielkich ubytków bądź jako podkład przy ubytkach większych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lasecka A., Wpływ materiałów do ochrony miazgi na siłę połączenia wybranych cementów z tkankami zęba, Gdańsk 2018.
  2. Swift E., Heymann H., Robertson T., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *