Proteza całkowita to jeden z podstawowych rodzajów uzupełnienia protetycznego, stosowany w szczególności u osób w wieku podeszłym, choć nie tylko. Jej podstawowym zadaniem jest przywrócenie właściwych warunków zgryzowych i estetyki uśmiechu u osób, które utraciły wszystkie swoje zęby naturalne. Protezy tego typu wykonywane są na podstawie zdjęć RTG i odlewów łuków zębowych.
Proteza całkowita – charakterystyka
Proteza całkowita to inaczej proteza wyjmowana, którą można dowolne umieszczać w jamie ustnej i wyjmować. Nie od dziś wiadomo, jak wiele negatywnych konsekwencji niesie za sobą jakikolwiek brak w uzębieniu. Zmieniają się wówczas warunki zgryzowe – kości znajdujące się pod dziąsłami obciążane są w nierównomierny sposób, w związku z czym może dochodzić do ich zaniku. Ponadto ząb znajdujący się w rzucie ubytku na przestrzeni lat może stopniowo się wydłużać, co konfliktuje z pozostałymi tkankami. Braki w uzębieniu przekładają się też negatywnie na jakość żucia pokarmów, wywołują wady wymowy oraz są po prostu nieestetyczne. Przy całkowitych brakach zębów obserwuje się wpadanie warg do środka. Protezy całkowite efektywnie odwzorowują naturalne uzębienie pacjenta, przeciwdziałając niemal wszystkim powyższym patologiom.
Materiały na protezy zębowe
Proteza całkowita może być wykonana z akrylu bądź nawet porcelany. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto proteza, która wykorzystuje jako filary implanty zębowe. Są to niewielkich rozmiarów śrubki z tytanu bądź cyrkonu, wkręcane w kość w miejsce korzenia zębowego. Zastępują go, przejmując jego funkcje.
Proteza całkowita – wskazania
Podstawowym wskazaniem do założenia protezy całkowitej jest brak własnych zębów. Jeśli w jamie ustnej znajdują się zdrowe zęby, warto rozważyć założenie protezy częściowej, która będzie się na nich opierać. Tak naprawdę uzupełnienie protetyczne zawsze dobierane jest indywidualnie. U niektórych osób lepiej sprawdzą się mosty, jeśli ubytki zębowe nie są zbyt duże. Przy całkowitym bezzębiu poza protezą całkowitą rozważyć można stałe implanty protetyczne, na których zostaną osadzone indywidualnie stworzone korony zębów. Takie rozwiązanie jest jednak znacznie droższe, zatem nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Jak czyścić protezę?
Protezę całkowitą należy wyjąć, z jamy ustnej i oczyścić po każdym posiłku pod strumieniem ciepłej wody z użyciem specjalnie dostosowanych do tego produktów (past, pianek, żeli, płynów) oraz specjalnej szczoteczki. Nie może być ona zbyt twarda, gdyż wówczas rysowałaby powierzchnię protezy, tworząc mikroskopijne zagłębienia, w których gromadzić się będą bakterie. Po wyszczotkowaniu wyjętej protezy dokładnie płucze się ją ciepłą, bieżącą wodą i ponownie umieszcza w jamie ustnej.
Wieczorem, po całym dniu, protezę całkowitą także należy wyjąć i oczyścić, jednak później nie wkłada się jej ponownie do jamy ustnej, lecz umieszcza na noc w pojemniku zawierającym dedykowany ku temu płyn. Protezę ruchomą należy namoczyć przed każdym dłuższym nieużytkowaniem jej, gdy wiemy, że przez kilka godzin nie będzie noszona. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem protetyki stomatologicznej, który zajmował się doborem protezy.
Proteza całkowita – przeciwwskazania
Nie u każdego człowieka proteza całkowita może zostać założona, choć przeciwwskazań do niej jest stosunkowo niewiele. Są nimi przede wszystkim:
- nikotynizm;
- silne stany zapalne i nadżerki dziąseł;
- zła higiena jamy ustnej;
- brak współpracy z pacjentem.
Znacznie więcej przeciwwskazań pojawia się przy stałych protezach zębowych, czyli przy implantach, na które nakłada się korony. Wszystko z tego względu, że wymagają one inwazyjnego działania, czyli wwiercania się w kości jamy ustnej. Wówczas dodatkowymi przeciwwskazaniami są m.in. ciąża i okres karmienia piersią, choroba nowotworowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedoleczone zęby. Rodzaj protezy należy dobrać we współpracy z lekarzem. Najczęściej jest to lekarz protetyki stomatologicznej.
Koszt całkowitej protezy zębowej
Koszt protezy całkowitej ruchomej wynosi zazwyczaj około 2000 zł. Zależy to jednak od renomy lekarza, od materiału, z którego ma zostać wykonane uzupełnienie protetyczne, a nawet od wielkości miasta, w których wykonywane będzie leczenie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Strada E., Pihut M., Wiśniewska G., Leczenie protetyczne pacjentów w wieku rozwojowym na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń własnych, Magazyn Stomatologiczny, 12/2013.
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Mierzwińska-Nastalska E., Zasady użytkowania, czyszczenia i pielęgnacji protez całkowitych, Protetyka Stomatologiczna, 4/2011.
- Polanowski K., Protezy całkowite funkcjonalne – opis przypadku, Nowoczesny Technik Dentystyczny, 4/2011.