Ropień zęba

Spis treści

Ropień zęba odnosi się do stanu zapalnego zlokalizowanego w obrębie tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba. Jest on zakotwiczony w kości szczęki lub żuchwy, dlatego leczenie nie jest prostą procedurą. Dolegliwość wiąże się z silnym bólem i wymaga szybkiej interwencji. Nieleczony ropień może skutkować nawet koniecznością ekstrakcji zęba.

Ropień zęba

Ropień zęba – przyczyny

Ropień to nic innego jak ograniczony zbiornik powstały wskutek uszkodzenia i zniszczenia okolicznych tkanek. W przypadku zęba ropień jest konsekwencją obumarcia zawartości kanału korzeniowego, także nerwów i naczyń krwionośnych. Wnętrze ropnia (jak wskazuje nazwa) wypełnia ropa – gęsty płyn, zawierający resztki obumarłych komórek oraz bakterie. Do powstania ropnia zęba dochodzi najczęściej wskutek nieleczonej próchnicy, która obejmuje coraz głębsze tkanki zęba, dochodząc aż do jego kanału korzeniowego. Inną przyczyną są stany zapalne przyzębia, złamanie korony zęba oraz ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (za co zwykle odpowiadają bakterie: Streptococcus, Fusobacterium, Parvimonas, Porphyromonas, Dialister, Prevotella, i Treponema).

Ropień zęba – objawy

Głównym objawem ropnia zęba jest bardzo silny ból, o charakterze ostrym i promieniującym. Nasila się podczas pionowego nacisku na ząb, a więc podczas gryzienia i spożywania pokarmów, jak również podczas picia ciepłych płynów czy przyjmowania stojącej postawy ciała. Wraz z upływem czasu pojawia się obrzęk okolicznych tkanek, co może doprowadzić do deformacji tej części twarzy, w której się lokalizuje. Typowe są także:

Wskutek gromadzenia się patogennych bakterii znacznie częściej dochodzi do infekcji jamy ustnej (co manifestuje się m.in. pod postacią aft) oraz gardła. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju ropnia podokostnowego, którego objawy są takie same jak wyżej, lecz znacznie mocniej nasilone. Dodatkowo pojawiają się gorączka, dreszcze i złe ogólne samopoczucie.

Diagnostyka ropnia zęba

Na samym początku stomatolog dokładnie oceni kondycję jamy ustnej, przeprowadzi więc rutynowe badanie kontrolne. Postawienie rozpoznania nie byłoby jednak możliwe bez wykonania zdjęcia RTG. Na jego podstawie planuje się dalsze leczenie.

Ropień zęba – leczenie

Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, np. w większości zajęty procesem próchnicowym, konieczna staje się jego ekstrakcja. Tylko w taki sposób można uwolnić ropień, oczyścić okoliczne tkanki i tym samym zahamować namnażanie się bakterii. Jeśli większość zęba jest zdrowa, a ropień dotyczy wyłącznie kanału korzeniowego, praktykuje się metody zachowawcze. Złotym standardem jest leczenie kanałowe. Jego głównym celem jest usunięcie nagromadzonej ropy oraz wygaszenie stanu zapalnego.

W niektórych przypadkach konieczne staje się mechaniczne odsączenie nagromadzonej ropy, a nawet założenie drenu lub sączka w zmianie, tak, by nie doszło do zamknięcia odpływu ropy i nawrotu choroby.

Należy pamiętać, że żadne domowe sposoby nie będą skuteczne. Mogą jedynie chwilo zmniejszyć ból (np. płukanki z soli fizjologicznej), jednak nie wyeliminują przyczyny problemu, który z całą pewnością w krótkim czasie powróci. Domowe sposoby znajdują zastosowanie jedynie w momencie oczekiwania na wizytę u stomatologa, aby czas ten był bardziej komfortowy. Bagatelizowany ropień zęba może się rozprzestrzenić, powodując poważne zakażenia ogólnoustrojowe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lewandowski B., Cubera T., Zapalenia zębopochodne twarzy i szyi w materiale Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie – obserwacje 5-letnie, Dental and Medical Problems, 1/2010.
  2. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *