Implantologia

Spis treści

Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się przede wszystkim odbudową ubytków w uzębieniu przy użyciu specjalistycznych wszczepów i implantów. Ich celem jest w jak największym stopniu przywrócić utraconą funkcję zębów oraz zapewnić wysoką estetykę uśmiechu. Procedury implantologiczne składają się z kilku etapów, przy czym każdy z nich musi zostać szczegółowo omówiony z pacjentem.

Implantologia

Czym zajmuje się implantologia?

Podstawą implantologii jest wszczepianie niewielkich tytanowych śrub w kość szczęki lub żuchwy, mających stanowić prototyp korzenia zębowego. Tytan to materiał odkryty stosunkowo niedawno, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na dużą biozgodność z tkankami ludzkiego organizmu. Dzięki temu niemal nie dochodzi do odrzucenia wszczepu. Zazwyczaj zabiegi implantacji odbywają się zgodnie z tzw. procedurą odroczoną. Oznacza to, że pomiędzy poszczególnymi etapami (ekstrakcja zęba, regeneracja kości, wszczepienie tytanowej śruby itd.) musi nastąpić przerwa czasowa celem zagojenia się tkanek i przyjęcia przez nie ciała obcego. Dopiero po 2-6 miesiącach możliwe jest przejście do kolejnego etapu procedury, czyli uzupełnienia implantu koroną lub mostem.

Nieco rzadziej stosuje się procedurę natychmiastową, podczas której w trakcie jednej wizyty następuje usunięcie, wszczepienie implantu zęba i umieszczenie na nim korony tymczasowej, zastępowanej po 2-6 miesiącach koroną stałą. Efekt jest natychmiastowy, jednak obarczony pewnym ryzykiem powikłań. Procedurę natychmiastową można wykonać jedynie wtedy, gdy stan jamy ustnej pacjenta jest bardzo dobry, a kości mają odpowiednią grubość i gęstość.

Podsumowując, implantologia zajmuje się wykonywaniem i wszczepianiem implantów, obciążanych następnie odpowiednio dobranym uzupełnieniem protetycznym.

Leczenie implantologiczne – jak prze biega?

Pierwszym etapem jest szczegółowy wywiad z pacjentem, głównie celem ustalenia jego oczekiwań. Lekarz pyta również o choroby przewlekłe czy styl życia (np. palenie papierosów, które utrudnia gojenie się tkanek po zabiegach implantologicznych), po czym przechodzi do dokładnej oceny stanu jamy ustnej i zębów. Aby diagnostyka była jak najbardziej szczegółowa wykonuje się zdjęcie pantomograficzne oraz nierzadko tomografię komputerową. Na zakończenie wizyty pacjent wyraża zgodę na czynności implantologiczne na piśmie.

Kolejną wizytą jest usunięcie zęba, a jeśli nie ma takiej konieczności następuje wszczepienie implantu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie do 30 minut. Lekarz nacina dziąsło, po czym odsłania kość szczęki lub żuchwy i wykonuje osteotomię, czyli otwór pod implant. Dokonuje tego przy użyciu wiertła o odpowiedniej średnicy. W tak powstałą przestrzeń wkręca się implant z siłą zapewniającą jego stabilne osadzenie, jednak dbając o nieuszkodzenie kości. Dziąsło jest zaszywane, a pacjent zostaje odesłany do domu.

Ostatnim etapem jest protetyka, która następuje kilka miesięcy od poprzedniej wizyty, gdy tkanki są już dobrze zagojone, a implant nie został odrzucony przez ciało pacjenta. Na podstawie uzębienia pacjenta wykonuje się wyciski i kolejne zdjęcia rentgenowskie, a następnie uzupełnienie protetyczne (zwykle most protetyczny lub korony na zęby).

Implantologia – przeciwwskazania

Implantologia jest dziedziną stosunkowo bezpieczną mimo swojej inwazyjności. Mimo tego leczenie implantologiczne nie może zostać wykonane w przypadku gdy u pacjenta występuje:

  • ciąża;
  • choroba nowotworowa;
  • AIDS;
  • padaczka;
  • choroby związane z zaburzeniem krzepnięcia krwi;
  • zaawansowana osteoporoza;
  • niestabilna cukrzyca;
  • wiek poniżej 17. roku życia, gdy kości znajdują się jeszcze w fazie rozwoju;
  • nadużywanie alkoholu;
  • przyjmowanie narkotyków;
  • bruksizm.

Leczenie implantologiczne nie zostanie również wykonane u pacjentów ze złym stanem jamy ustnej. Przeciwwskazaniami są bowiem:

Wszelkie choroby należy zgłosić stomatologowi jeszcze przed zakwalifikowaniem się do zabiegów, czyli na pierwszej wizycie diagnostycznej. Zatajenie problemów zdrowotnych celem zakwalifikowania się do leczenia implantologicznego może mieć bardzo poważne konsekwencje.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Koeck B., Wagner W., Implantologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2004.
  2. Block M., Duda M., Implantologia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *