Płytka przedsionkowa

Spis treści

Płytka przedsionkowa to prosty wynalazek ortodontyczny, pomocny w korekcji niewielkich wad zgryzu u dzieci. Oddziałuje zarówno na zęby mleczne, jak i zęby stałe, a mechanizm jej działania opiera się na wymuszaniu odpowiedniej pozycji języka oraz tworzeniu niewielkiego ciśnienia, pomocnego przy zmianie pozycji zębów.

Płytka przedsionkowa

Płytka przedsionkowa – co to jest?

Płytka przedsionkowa to wykorzystywane od lat urządzenie ortodontyczne, wyglądem przypominające dziecięcy smoczek. Wyróżnia się kilka jego rodzajów. Wśród dzieci z zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi poważnymi wadami popularna jest płytka wyposażona w kulkę umieszczoną na drucianym uchwycie. Jej zadaniem jest kierowanie języka w stronę podniebienia. Wśród dzieci zdrowych dominuje natomiast płytka z zaporą językową. Służy do zamykania zgryzu otwartego poprzez niedopuszczanie języka między zęby. Pozwala również na korekcję niektórych wad wymowy, zwłaszcza wymowy międzyzębowej.

Działanie płytki przedsionkowej

Regularne, codzienne stosowanie płytki przedsionkowej:

  • wzmacnia mięśnie okolicy jamy ustnej;
  • wspomaga czynności miofunkcyjne;
  • koryguje dysfunkcje języka;
  • wspomaga leczenie niektórych wad wymowy;
  • eliminuje szkodliwe oddychanie przez usta;
  • może delikatnie zmieniać ustawienie zębów i chronić przed rozwojem wad zgryzu.

Choć najczęściej wykorzystuje się ją w odniesieniu do zębów mlecznych, może być pomocniczym narzędziem również u starszych dzieci, mających już uzębienie stałe. Złe nawyki i dysfunkcje poszczególnych części narządu mowy, występujące przy wczesnym uzębieniu mlecznym, są najczęstszą przyczyną nabytych wad zgryzu. Zaliczamy do nich m.in. zbyt długie i zbyt częste ssanie kciuka albo smoczka, czego konsekwencjami są: zgryz otwarty, częściowy zgryz krzyżowy lub nasilone wychylenie zębów przednich. Płytka przedsionkowa stosowana u najmłodszych pacjentów może temu przeciwdziałać.

Płytka przedsionkowa – jak używać?

U najmłodszych dzieci płytka przedsionkowa powinna zastąpić kciuk lub smoczek, a taka zamiana powinna odbywać się w sposób świadomy i bez przymuszania dziecka. Urządzenie zakłada się co noc i wyjmuje dopiero rano. Zaleca się jednak noszenie jej również w ciągu dnia przez kilka godzin. Jeśli natomiast jest ona stosowana u starszych dzieci, zwykle zakłada się ją wyłącznie na noc.

Bezwzględnie należy pamiętać o zasadach higieny jamy ustnej. Częstotliwość mycia zębów pozostaje bez zmian (2 razy dziennie), natomiast dodatkowo należy pamiętać o dokładnym umyciu płytki przedsionkowej po każdorazowym wyjęciu jej z ust. Wystarczy umyć ją pod bieżącą, ciepłą wodą, choć na rynku dostępne są specjalne preparaty myjące, którymi można się wspomagać. Czas trwania terapii zależy głównie od jej celu, może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zobacz również: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Płytka przedsionkowa czy aparat ortodontyczny?

W przypadku dzieci w wieku 3-8 lat, stosowanie stałych, metalowych aparatów ortodontycznych często nie jest konieczne. Przy mniejszych wadach zgryzu lub gdy dopiero występują czynniki ryzyka takich wad, w zupełności wystarczy użycie płytki przedsionkowej. Jest ona dla małego pacjenta mniej traumatyczna, głównie ze względu na brak dyskomfortu zakładania jej oraz możliwość wyjęcia w dowolnym momencie. Ponadto korzystając z niej łatwiej zadbać o higienę jamy ustnej pacjenta.

Mimo wszystko użycie płytki przedsionkowej zawsze powinno zostać skonsultowane ze stomatologiem lub ortodontą. Specjalista pomoże dobrać rozmiar urządzenia do indywidualnych potrzeb dziecka. Koszt płytki przedsionkowej to zaledwie 15-50 zł.

Płytka przedsionkowa – przeciwwskazania

Praktycznie nie ma przeciwwskazań do noszenia płytki przedsionkowej. Polecana jest zarówno dzieciom zdrowym, jak i z przewlekłymi chorobami czy wadami genetycznymi. Nie zaleca się jej stosowania jedynie przy bardzo zaawansowanych wadach zgryzu, wymagających leczenia stałym aparatem ortodontycznym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
  3. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *