Fluoryzacja zębów w szkole

Spis treści

Fluoryzacja zębów w szkole to zabieg, który może, choć nie musi być wykonywany. Nie ma żadnych przepisów prawnych, obligujących do systematycznego praktykowania tej czynności. Jednak jest ona rekomendowana ze względu na korzystne działanie fluoru na szkliwo. Szczególnie dzieci są narażone na niedobór tego pierwiastka w tkankach zębów, co przyczynia się do rozwoju próchnicy.

Fluoryzacja zębów w szkole

Czy fluoryzacja zębów w szkole jest obowiązkowa?

Zabiegi z zakresu fluoryzacji zębów są kluczowym elementem edukacji zdrowotnej. Umożliwiają uczniom nabycie umiejętności jak poprawnie myć zęby oraz higieny jamy ustnej. W ramach procedury przeprowadza się nie tylko samą profilaktykę fluorkową, ale również instruktaż z właściwego posługiwania się szczoteczką do zębów oraz nicią dentystyczną. Rekomenduje się, aby fluoryzacja zębów u uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI była przeprowadzona przez pielęgniarkę szkolną na terenach, na których poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza 1 mg/litr wody. W dzisiejszych czasach fluoryzacja zębów wciąż wzbudza jednak sporo kontrowersji. Właśnie dlatego nie jest ona obowiązkowa – rodzice muszą wyrazić zgodę na jej przeprowadzenie u swojego dziecka, przy czym zgoda ta powinna być pisemna. W wielu placówkach edukacyjnych zgodę podpisuje się tylko raz, w pierwszej klasie, obowiązuje ona wówczas aż do końca nauczania. Można ją w dowolnym momencie wycofać, jednak nie ma konieczności corocznego aktualizowania jej. Szkoła nie może narzucić rodzicom i dzieciom obowiązku fluoryzacji zębów.

Fluoryzacja zębów w szkole z reguły powtarzana jest sześciokrotnie w ciągu roku szkolnego, zazwyczaj w odstępach 4-6 tygodni. Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego zabiegu. Chyba że dziecko wykazuje alergię na stosowane preparaty bądź zmaga się z fluorozą, co zdarza się jednak skrajnie rzadko. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze stomatologiem.

Fluoryzacja zębów w szkole – korzyści

Do największych korzyści płynących z fluoryzacji i zębów w szkole należą:

  • kształtowanie u dzieci właściwych nawyków związanych z profilaktyką próchnicy oraz odpowiednią higieną jamy ustnej, budowanie w nich nawyku systematyczności oraz sumienności, edukacja z zakresu dbania o własne zdrowie;
  • realna profilaktyka próchnicy zębów poprzez dostarczanie do szkliwa cennych jonów fluorkowych, odpowiadających za jego wzmocnienie;
  • pilnowanie systematyczności omawianej procedury, nad czym czuwa kadra pedagogiczna, w szczególności higienistka stomatologiczna zatrudniona w placówce.

Fluoryzacja jest zalecana przede wszystkim dzieciom, dlatego tak podkreśla się znaczenie tego zabiegu u najmłodszych. Szybko rosnące zęby mleczne oraz młode zęby stałe wykazują szczególną tendencję do rozwoju zmian próchniczych. Zabezpieczone preparatami z fluorem szkliwo stanowi tarczę przed niszczącym działaniem bakterii, a ich działanie zostało niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi.

Czy fluoryzacja jest bezpieczna dla dziecka?

Kryształy hydroksyapatytu stanowią podstawowy składnik zębiny i szkliwa zębów. Wykazują one zdolność wymiany jonu hydroksylowego na jon fluorkowy. W rezultacie tego miejsce ma zahamowanie demineralizacji szkliwa i zwiększenie mineralizacji tkanki zębów. Ponadto fluorki ograniczają metabolizm i wzrost bakterii próchnicotwórczych, obniżając jednocześnie ryzyko powstania próchnicy zębów. Do profilaktyki próchnicy wystarczy już 1 mg fluoru. Jest to całkowicie bezpieczne, o ile nie ma przeciwwskazań do tego zabiegu.

Fluoryzacja zębów w szkole – przeciwwskazania

Jak wspomniano wcześniej, istnieje niewiele przeciwwskazań do fluoryzacji zębów, zarówno w szkole, jak i w gabinecie stomatologicznym. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:

  • alergia na preparaty zawierające jony fluoru;
  • fluoroza zębów.

Zabiegu nie zaleca się przeprowadzać również przy aktywnych infekcjach i stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej. W pierwszej kolejności należy je wyleczyć. Warto podkreślić, że obecne już zmiany próchnicowe nie są przeciwwskazaniem do fluoryzacji, jednak zabieg ten nie przyczyni się do ich wyleczenia. Ma jedynie właściwości profilaktyczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farmakologia Polska, 9/2009.
  3. Chałas R., Maksymiuk P., Wpływ past do zębów o różnej zawartości fluoru na zmineralizowane tkanki zęba, Twój Przegląd Stomatologiczny, 1/2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *