Konsultacja stomatologiczna to inaczej klasyczna wizyta u dentysty obejmująca przegląd zębów i całej jamy ustnej wraz z wyszczególnieniem ewentualnych patologii wymagających leczenia. Nazwą tą określa się niekiedy również wizytę leczniczą, na której naprawiane są zidentyfikowane wcześniej, chore zęby. Każdemu Polakowi rekomenduje się w konsultację stomatologiczną kontrolną raz w roku lub częściej, jeśli istnieją ku temu wskazania.
Jak wygląda konsultacja stomatologiczna?
Konsultacja stomatologiczna trwa z reguły około 30 minut i składa się z następujących etapów:
- wywiad zdrowotny – stomatolog rozmawia z pacjentem i zbiera informacje dotyczące między innymi: ostatniej wizyty kontrolnej, wcześniejszego leczenia ortodontycznego lub protetycznego, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, występujących dolegliwości zdrowotnych, jeśli takie są. Upewnia się również, czy konsultacja ma na celu jedynie rutynową ocenę stanu zdrowia zębów, czy może pacjent przyszedł skłoniony przez ból zęba lub inne niepokojące dolegliwości;
- ocena stanu zdrowia zębów i innych tkanek jamy ustnej – stomatolog dokładnie sprawdza każdy ząb po kolei, skupiając się jednocześnie na otaczających dziąsłach (czy występują m.in. rozpulchnione dziąsła, zaczerwienione dziąsła, krwawiące dziąsła, odstające dziąsła itp). Jeśli zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy, które wymagają dalszej diagnostyki, zleca badania obrazowe. Złotym standardem jest tutaj wówczas RTG;
- omówienie z pacjentem wyników kontroli stomatologicznej – jeśli jakiś ząb wymaga leczenia lub wyrwania, lekarz dokładnie omawia to z pacjentem, wyjaśniając przyczyny i konsekwencje. Jeśli konieczna jest terapia, dobiera ją indywidualnie do potrzeb pacjenta, aby zachować jak najwięcej tkanek naturalnych zęba. Z reguły nie ma czasu na wizycie kontrolnej, aby wdrażać dłużej trwające leczenie, dlatego stomatolog umawia pacjentowi kolejny termin wizyty. Jeśli zęby są zdrowe, lecz na ich powierzchni znajduje się płytka nazębna lub kamień nazębny, stomatolog zaleca higienizację zębów, która i tak jest polecana każdemu człowiekowi co 6 miesięcy.
Zakończeniem konsultacji stomatologicznej jest czas na pytania i odpowiedzi. To idealny moment, aby pacjent uzyskał wyczerpujące informacje na wszelkie nurtujące go pytania.
Ile kosztuje konsultacja stomatologiczna?
Konsultacja stomatologiczna, a więc zwykły przegląd stomatologiczny zębów, nie jest dość kosztownym wyborem. Istnieją gabinety stomatologiczne, które oferują darmowe konsultacje dla nowych lub dla stałych klientów, jeśli dalsze leczenie również będzie przeprowadzane w tym miejscu. Jednak generalnie jest to kwota symboliczna (nawet zaledwie 50-100 zł). Zdarza się, że w innych miejscach zaś konsultacja stomatologiczna traktowana jest jak zwykła wizyta i kosztuje 200-250 zł.
Czy konsultacja stomatologiczna boli?
Osoby z dentofobią (wykazujące silny lęk przed wizytą u dentysty) nierzadko zastanawiają się, czy taka konsultacja powoduje dolegliwości bólowe. Jeśli ma ona charakter wyłącznie kontrolny, jest całkowicie bezbolesna. Lekarz nie podejmuje żadnych działań będących ingerencją w tkanki miękkie lub twarde jamy ustnej. Jeśli jednak udajemy się na konsultację stomatologiczną z bólem zęba, lekarz prawdopodobnie wywoła delikatnie dyskomfort podczas sprawdzania tego zęba, na przykład zimnym powietrzem lub kwaśnym odczynnikiem. Tym samym upewni się, że jest to miejsce rzeczywistego problemu. To istotne w szczególności, gdy dziurka w zębie jest niewielka. Takie dyskomfort trwa jednak kilka sekund i nie jest powodem do niepokoju.
Konsultacja stomatologiczna na NFZ
Konsultacje stomatologiczne przeprowadzane są również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) dla wszystkich osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym bez względu na ich wiek. W ramach profilaktyki próchnicy można wykonać m.in.:
- badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej (raz w roku);
- kontrolne badanie stomatologiczne (trzy razy w roku);
- usuwanie kamienia nazębnego tzw. skaling zębów (raz w roku).
Dodatkowo wszystkie rodzaje znieczulenia u dentysty z kontraktem z NFZ są bezpłatne. Do żadnego zabiegu stomatologicznego czy chirurgicznego nie trzeba dodatkowo dopłacać za znieczulenie. Leczenie dziąseł i paradontozy jest również możliwe w ramach NFZ.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności. Wzmacnia zęby, kości, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-stomatolog-na-nfz-co-ci-przysluguje,8573.html
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.