Czy płukać zęby po myciu?

Spis treści

Czy płukać zęby po myciu, czy lepiej jedynie wypluć pozostałość pasty do zębów? Odpowiedź na takie pytanie powinien znać każdy, komu zależy na właściwej higienie jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów jest podstawową czynnością pielęgnacyjną i zdrowotną każdego, bez względu na wiek. Nikogo już nie dziwi, że nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych powinno odbywać się jeszcze przed rozpoczęciem szczotkowania. Jak natomiast sytuacja wygląda w odniesieniu do płukania zębów?

Czy płukać zęby po myciu?

Czy płukać zęby po myciu?

Zdecydowana większość osób decyduje się na wypłukanie resztek pasty za pomocą wody tuż po wyszczotkowaniu ich. Jest to jednak błędna praktyka, ponieważ w ten sposób pozbywamy się składników aktywnych zawartych w pianie z pasty do zębów, które dostarczamy podczas szczotkowania. Można wyjaśnić to od podstaw: wybierając pastę do zębów, starannie czyta się skład, zwraca uwagę na zawartość jonów mineralnych oraz innych, dodatkowych związków chemicznych, których celem jest profilaktyka chorób zębów i ochrona szkliwa. Dlaczego zatem te same osoby, które przykładają tak dużą wagę do wyboru pasty do zębów, chcą od razu po użyciu jej pozbyć się jej cennych właściwości, płucząc jamę ustną?

Podsumowując, zdecydowana większość past po wyszczotkowaniu zębów nie wymaga płukania jamy ustnej wodą. Wystarczy wypluć pozostałości piany, które zalegają w ustach i ewentualnie opłukać twarz (zwłaszcza okolice ust) wodą.

Płukanie zębów w ciągu dnia

Wiele osób, zwłaszcza korzystających z aparatów ortodontycznych, płucze zęby w ciągu dnia po jedzeniu, aby pozbyć się resztek pokarmowych bez konieczności szczotkowania zębów. Jest to ogólnie wskazana praktyka, jednak z jej częstotliwością również nie można przesadzać. Zbyt częste płukanie zębów w ciągu dnia może zaburzać pH jamy ustnej, przyczyniając się do rozwoju kandydozy (infekcji grzybiczej). Z kolei wykorzystywanie do takich płukań specjalnych płynów (np. zawierających olejki eteryczne, chlorheksydynę i inne związki) może podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, powodując jej zaczerwienienie, pieczenie czy delikatny obrzęk. U większości osób dolegliwości te nie występują, jednak w momencie spadku odporności czy przy podrażnieniach jamy ustnej ich ryzyko znacznie wzrasta.

Płukanie jamy ustnej w ciągu dnia może być zalecane przy noszeniu aparatu ortodontycznego oraz przy korzystaniu z uzupełnienia protetycznego, jeśli częstotliwość takiego zabiegu nie jest przekraczana. Korzystny jest także specjalny irygator wykorzystujący wodę do oczyszczania zakamarków między zębami.

Płukanie zębów od razu po jedzeniu

Warto zaznaczyć, że płukanie zębów będzie korzystne też bezpośrednio po jedzeniu i piciu, gdy nie mamy czasu odczekać 15-20 minut, aby je wyszczotkować. Tuż po spożyciu posiłku czy napoju, zwłaszcza kwaśnych czy słodkich pokarmów oraz kawy, pH w jamie ustnej zmienia się. Na powierzchni zębów pozostają niewidzialne gołym okiem drobinki pokarmowe oraz kwasy zawarte w żywności. Jeśli więc od razu wyszczotkuje się zęby, sporą część tych drobinek wetrze się w szkliwo, niszcząc je lub osłabiając. Najlepiej odczekać 15-20 minut przed szczotkowaniem zębów po jedzeniu i piciu.

Jeśli tuż po posiłku musimy wyjść z domu i konieczne staje się wyszczotkowanie zębów, lepszym rozwiązaniem będzie dokładne wypłukanie jamy ustnej wodą, a dopiero później umycie zębów.

Płukanie jamy ustnej po wyrwaniu zęba

Ekstrakcja zęba to inaczej jego usunięcie. Płukanie zębów po ekstrakcji jest bezwzględnie przeciwwskazane w pierwszym dniu i powinno być ograniczane również w dniach kolejnych, aż do momentu zagojenia się rany. W innym wypadku mogłoby dojść do utworzenia się tzw. suchego zębodołu. Powstaje on wskutek przypadkowego wypłukania skrzepu lub niewytworzenia go w ogóle po zabiegu. Objawia się silnym bólem, szczękościskiem, gorączką, a nawet zaburzeniami smaku, czemu nierzadko towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie suchego zębodołu jest wymagające i skomplikowane. Polega na usunięciu martwych tkanek, założeniu opatrunku leczniczego oraz stosowaniu odpowiednio dobranych leków.
Płukanie zębów bezpośrednio po usunięciu zęba jest więc zabronione. Z tych samych przyczyn nie zaleca się picia płynów przez słomkę lub bezpośrednio z butelki. Generuje to ciśnienie w jamie ustnej, które może oderwać tworzący się skrzep.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
  2. Janas A., Grzesiak-Janas G., Sikorska I. Własne obserwacje w leczeniu suchego zębodołu lekiem izopatycznym Notakehl D5, Dental and Medical Problems, 42/2005.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *