Pasta do zębów z sodą oczyszczoną

Spis treści

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną jest alternatywą dla kupnych, sklepowych past do zębów, od których odchodzi coraz więcej osób. Gotowe, medyczne pasty są bezpiecznie i wręcz niezbędne do stosowania, jednak współcześnie poszukuje się innych rozwiązań, przygotowanych własnoręcznie na bazie dostępnych składników. Odpowiednio wykonane również mogą być bezpieczne dla tkanek i mogą wspierać zdrowie jamy ustnej.

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną – działanie

Soda oczyszczona wykazuje właściwości wybielające, oczyszczające, antybakteryjne i nawet lekko przeciwzapalne. Wspomaga rozbijanie biofilmu bakteryjnego na powierzchni zębów, co zmniejsza ryzyko próchnicy i zapalenia dziąseł. Jednocześnie podnosi pH jamy ustnej, utrudniając rozwój bakterii powodujących próchnicę. Dzięki łagodnym właściwościom ściernym pomaga usuwać przebarwienia z powierzchni szkliwa i to właśnie jej działanie wybielające w pastach do zębów doceniane jest najmocniej.

Bardzo często sodę oczyszczoną w pastach do zębów łączy się z olejem kokosowym, który zawiera kwas laurynowy pomagający zwalczać bakterie odpowiedzialne za próchnicę i choroby dziąseł. Systematyczne stosowanie oleju kokosowego może pomóc w redukcji przebarwień i poprawie koloru szkliwa, uzupełnia więc wybielające działanie sody oczyszczonej.

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną – przepis

Aby przygotować pastę do zębów z sodą oczyszczoną samodzielnie we własnym domu, wystarczy skompletować następujące składniki:

  • 4 łyżki sody oczyszczonej;
  • 2 łyżki rozpuszczonego (lekko roztopionego) oleju kokosowego;
  • Kilka kropli naturalnego olejku eterycznego, najlepiej olejku miętowego, który od razu odświeży oddech.

Olej kokosowy najlepiej rozpuścić w kąpieli wodnej. Oczywiście istotne jest, aby wszystkie użyte składniki miały jak najwyższą jakość i naturalne pochodzenie. Do rozpuszczonego oleju kokosowego dodajemy sodę oczyszczoną i olejek eteryczny, a następnie wszystko bardzo dobrze mieszamy, aż do uzyskania jednolitej masy. Taka pasta jest gotowa od razu do użycia. Można ją przechowywać przez kilka dni, lecz zawsze w szczelnie zamkniętym, szklanym słoiczku. Korzystanie z takiej domowej pasty jest identyczne, jak w przypadku kupnych past. Wystarczy nanieść odrobinę na szczoteczkę do zębów (wielkość ziarna zielonego groszku), a następnie wyszczotkować tym zęby.

Zobacz również: Metody szczotkowania zębów.

Czy pasta do zębów z sodą oczyszczoną jest bezpieczna?

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną może być skuteczna, ale jej bezpieczeństwo zależy od częstotliwości stosowania i indywidualnych potrzeb jamy ustnej. Jeśli więc zmagamy się z jakimikolwiek chorobami jamy ustnej (afty, próchnica, zapalenie miazgi zęba, bolesne i długie wyrzynanie się zęba mądrości, kwasowa erozja szkliwa i inne) najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, który najpierw wyleczy zęby, a później stwierdzi, czy skuteczne i bezpieczne w danym przypadku będzie korzystanie z naturalnych, domowych past do zębów na bazie sody oczyszczonej.

Chcąc stosować sodę oczyszczoną jako pastę do zębów, warto robić to z umiarem i w połączeniu z innymi metodami dbania o zdrowie jamy ustnej. Nie należy przykładowo decydować się wyłącznie na domową pielęgnację jamy ustnej, zaprzestając uczęszczania na higienizację zębów, która rekomendowana jest każdej osobie co 6 miesięcy i obejmuje zabiegi takie jak: piaskowanie zębów, skaling zębów, fluoryzacja zębów, polerowanie zębów.

Jak przechowywać pastę do zębów z sodą oczyszczoną?

Domową pastę do zębów z sodą oczyszczoną najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku szklanym, umieszczonym w suchym i chłodnym miejscu (np. w szafce bez dostępu do światła słonecznego). Jeśli pasta zawiera olej kokosowy, może zmieniać konsystencję w zależności od temperatury. W cieplejszym otoczeniu stanie się bardziej płynna, a w chłodniejszym twardsza. Taka zmiana konsystencji nie powinna być powodem do niepokoju. Ważne jest, aby używać czystej łyżeczki lub szpatułki do nabierania pasty, co ma na celu uniknięcie wprowadzania bakterii do pojemnika.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
  2. Piotrowska A., Totko-Borkusiewicz N., Klucznik A., Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, Post Fitoter 2019; 20(2): 136-144.
  3. Sircus M., Soda – lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *