Zbyt długie mycie zębów

Spis treści

Zbyt długie mycie zębów może być równie szkodliwe jak niedostateczne lub zbyt rzadkie ich mycie. We wszystkim należy znaleźć umiar. Konsekwencjami bardzo długiego lub intensywnego szczotkowania zębów najczęściej jest uszkodzenie szkliwa oraz podrażnienie dziąseł. Ryzyko to minimalizuje korzystanie ze szczoteczek elektrycznych i szczoteczek sonicznych, które sygnalizują czerwonym światłem zbyt mocne dociskanie główki do zębów.

Zbyt długie mycie zębów

Jak długo myć zęby?

Aby móc powiedzieć, że zęby zostały dobrze wyszczotkowane, należy myć je przez około 2-3 minuty, wliczając w to czas na oczyszczenie szczoteczką wewnętrznej części policzków oraz całej dostępnej powierzchni języka. Aby rzeczywiście przestrzegać tego czasu, można ustawić stoper na początku szczotkowania zębów lub wybrać szczoteczkę elektryczną z funkcją sygnalizowania po upływie określonego czasu.

Do wspomnianych 2-3 minut nie wlicza się natomiast czas, jaki należy przeznaczyć na nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych oraz ewentualne korzystanie z irygatora na wodę. Czynności te wykonuje się przed szczotkowaniem zębów.

Zobacz również: Jak prawidłowo myć zęby?

Zbyt długie mycie zębów – konsekwencje

Zbyt długie mycie zębów może skutkować przede wszystkim:

  • podrażnieniami dziąseł – wbrew pozorom są one delikatne i podatne na podrażnienia. Efektem długiego lub mocnego szczotkowania może być ich zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk, a nawet krwawiące dziąsła. Skrajnie niekorzystną konsekwencją długiego, intensywnego szczotkowania jest obniżanie się linii dziąseł, co prowadzi do rozwoju paradontozy. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacjach, gdy czynność wykonywana jest błędnie (ruch wymiatania włosiem odbywa się w kierunku dziąsła);
  • uszkodzeniem szkliwa – ścieranie się szkliwa ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy ze szczoteczek do zębów z twardym włosiem i jednocześnie zbyt długo myjemy zęby. Czynnikiem ryzyka jest też mocne dociskanie włosia do szkliwa. Skutkiem tego jest tworzenie się w szkliwie mikrowgłębień, w których szybciej gromadzi się płytka nazębna. Jest ona czynnikiem ryzyka kamienia nazębnego i próchnicy. Zęby mogą stać się także nadwrażliwe.

Przy nieodpowiednim szczotkowaniu zębów obserwuje się tzw. abrazyjne uszkodzenie szkliwa. Abrazja zębów to utrata tkanek zęba spowodowana działaniami mechanicznymi. Charakteryzuje się ją jako ubytek umiejscowiony naddziąsłowo. W jej przebiegu zauważyć można stopniowe osłabienie szkliwa, które ostatecznie miejscowo zanika, tworząc widoczne i odczuwalne przez pacjenta ubytki. Obraz kliniczny abrazji może być różny, zazwyczaj jednak ubytki lokalizują się przyszyjkowo i przybierają kształt gładkich, regularnych zagłębień.

Zobacz również: Kiedy myć zęby?

Mycie zębów – bezpieczeństwo i skuteczność

Czynniki wpływające na bezpieczne i skuteczne szczotkowanie zębów:

  • dobór odpowiedniej szczoteczki – z włosiem miękkim lub średnim (w zależności od indywidualnych potrzeb), ewentualnie kupno szczoteczki elektrycznej lub szczoteczki sonicznej, która sygnalizuje zbyt mocne dociskanie włosia do szkliwa;
  • nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przed szczotkowaniem – osoby korzystające ze stałych aparatów ortodontycznych powinny zakupić nici dentystyczne ze sztywnymi końcami, które sprawnie przechodzą pod łukami aparatu;
  • korzystanie z odpowiednio dobranej pasty do zębów;
  • unikanie płukania zębów po ich wyszczotkowaniu – w większości przypadków wystarczy wypluć resztki pasty;
  • mycie zębów 2-3 minuty – nie dłużej i nie krócej;
  • właściwa metoda szczotkowania zębów – znaczenie ma przede wszystkim kierunek i uważanie, aby włosie nie kierowało się w stronę dziąseł, obniżając ich linię.

Dodatkowo należy pamiętać, aby raz na 6 miesięcy udać się na higienizację zębów. Obejmuje ona skaling zębów, piaskowanie zębów i fluoryzację zębów, jak również standardowy przegląd uzębienia. Jeśli pojawią się więc uszkodzenia związane z niewłaściwym szczotkowaniem, stomatolog szybko je wychwyci i zaleci odpowiednie postępowanie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
  2. Walczak A., Sztuka mycia zębów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *