Aparat Incognito

Spis treści

Aparat Incognito jest rodzajem aparatu na zęby typu lingwalnego, co oznacza, że zamki i łuki montowane są po wewnętrznej stronie zębów. Nie widać ich podczas mówienia, jedzenia czy szerokiego uśmiechania się. Celem takiego zabiegu jest poprawa walorów estetycznych oraz możliwie maksymalne ukrycie, że pacjent leczony jest ortodontycznie.

Aparat językowy Incognito

Aparat Incognito – charakterystyka

Aparaty Incognito są stosunkowo nowym wynalazkiem współczesnej ortodoncji. Nakłada się je na powierzchnię językową zębów dolnych, w związku z czym zapewniają maksymalną dyskrecję leczenia – nie widać ich podczas uśmiechania się, a mimo tego ich elementy wywierają korekcyjne siły na poszczególne zęby pacjenta. Aparat lingwalny ma taką samą budowę, jak klasyczny aparat ortodontyczny. Składa się z łuku oraz zamków ortodontycznych, które jednak są znacznie bardziej płaskie. Zamki łączą się drutem, który wymieniany jest podczas kolejnych wizyt. To właśnie dopasowanie druciku ma największy wpływ na proces prostowania zębów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów, zamki mocowane są do powierzchni szkliwa za pomocą silnego kleju. Dlatego nie ma konieczności ich wymiany, chyba że z różnych względów odpadną.

Aparat Incognito – wady i zalety

Pacjenci często skarżą się na mało komfortowe uczucie w pierwszych dniach po założeniu aparatu Incognito. Wszystko przez to, że język stale dotyka łuku i zamków, co stwarza nieprzyjemne uczucie ciała obcego w ustach. Ponadto zwiększa ryzyko ślinienia się i wad wymowy w tym okresie. Przy tradycyjnych aparatach również pojawia się to uczucie, jednak nie tak intensywne. Po kilku dniach jama ustna pacjenta przyzwyczaja się do nowych warunków i aparat jest całkowicie ignorowany przez układ nerwowy. Wadą może być również wyższa cena takiego rozwiązania.

Największą zaletą aparatu lingwalnego jest natomiast jego niewidoczność. Choć aparat na zębach nie jest już w dzisiejszych czasach wstydliwy czy dyskomfortowy, niektóre osoby wciąż nie chcą pokazywać publicznie, że są w trakcie korekcji zgryzu. Ma to duże znaczenie np. dla osób pracujących na ważnych szczeblach firm, które dużo czasu spędzają na kontaktach z ludźmi i które odczuwałyby spadek pewności siebie podczas noszenia zwykłego aparatu na zęby. Należy zaznaczyć, że przy większości wad zgryzu aparat Incognito daje tak samo dobre rezultaty, jak inne rodzaje aparatów ortodontycznych.

Aparat Incognito – przeciwwskazania

Nie u każdego pacjenta tego typu aparat ortodontyczny może zostać założony. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

Możliwość założenia aparatu Incognito omawiana jest z lekarzem ortodontą na pierwszej, kwalifikacyjnej wizycie. Pobierane są na niej wyciski łuków zębowych oraz wykonywane jest zdjęcie RTG. W efekcie lekarz dobiera optymalne metody leczenia w zależności od wielu indywidualnych czynników.

Aparat Incognito – cena

Cena aparatu Incognito może wahać się w przedziale od 3,5 tysiąca nawet do 8 tysięcy złotych za 1 łuk. Do tego należy doliczyć koszt wizyt kontrolnych (co około 4-6 tygodni 150-200 zł), zdjęć rentgenowskich czy akcesoriów do czyszczenia aparatu. Dla porównania, klasyczny jeden łuk metalowego aparatu ortodontycznego kosztuje 2-3 tysiące.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Wizyta rozpoczyna się rozmową, podczas której lekarz dowiaduje się, jakie są oczekiwania pacjenta oraz jego możliwości czasowe i finansowe, zaś pacjent dowiaduje się, jakie dostępne możliwości terapeutyczne ma do wyboru. Ortodonta ocenia również uzębienie, wykonuje wyciski łuków zębowych i zdjęcie RTG. Na tej podstawie proponuje pacjentowi optymalne metody i rodzaje aparatów, przedstawia szacowany plan leczenia wraz z czasem jego trwania i kosztami. Zdjęcie RTG i wyciski posłużą w pracowni stomatologicznej do skonstruowania indywidualnego aparatu na zęby. Zostaje on założony na kolejnej wizycie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łoza-Sołtyk K., Nieoperacyjne leczenie tyłozgryzu aparatem lingwalnym z wykorzystaniem teleskopów Herbsta, Stomatologia po Dyplomie, 3/2022.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *