Preparacja szczelinowa

Spis treści

Preparacja szczelinowa (ang. slot preparation) to metoda znajdująca szerokie zastosowanie w przypadku zębów stłoczonych językowo lub przechylonych mezjalnie czy dystalnie. Preparacją nazywa się proces usuwania patologicznie zmienionych tkanek w niemal wszystkich dziedzinach stomatologii (poza ortodoncją).

Preparacja szczelinowa

Preparacja zęba – czym jest?

Preparacja zęba nazywana jest potocznie borowaniem. To metoda, której podstawowym celem jest usunięcie patologicznie zmienionej lub zbędnej tkanki zębowej celem przygotowania zębów np. do założenia uzupełnienia protetycznego lub opracowania ubytków próchnicowych. Preparacja przebiega z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, które zawsze muszą być starannie dobierane i wymieniane w razie konieczności. Zużyte wiertła tracą swoją wydajność – zamiast ciąć tkankę, ścierają ją i zagrzewają, co nie jest pożądanym efektem. To właśnie praca wierteł jest tak nielubiana przez pacjentów w związku z ich charakterystycznym dźwiękiem przypominającym działanie tradycyjnej wiertarki.

Wiertło przymocowane jest do kątnicy i turbiny, co daje gwarancję stabilności. Borowanie może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym, w zależności od zaawansowania i głębokości przeprowadzanych procedur. Po usunięciu tkanek stomatolog zastępuje je specjalistycznymi materiałami do wypełnień stomatologicznych lub nakłada przygotowane uzupełnienie protetyczne.

Preparacja szczelinowa – charakterystyka

Preparacja szczelinowa jest jedną z odmian klasycznego borowania zębów, znajdująca zastosowanie w przypadku zębów stłoczonych językowo, przechylonych mezjalnie/dystalnie – jeśli okluzyjny dostęp do zmiany mógłby wiązać się ze znaczącą utratą zdrowych tkanek. Preparację szczelinową poprzedza konieczność wcześniejszej oceny wytrzymałości krawędzi brzeżnej zęba. Preparację szczelinową wykonuje się z dostępu od powierzchni policzkowej lub powierzchni stycznej.

Zobacz również: Stłoczenie zębów.

Preparacja szczelinowa – wskazania

Wskazania do wykonania preparacji szczelinowej obejmują:

  • niewielkie ubytki w zębach – przeważnie pochodzenia próchnicowego, choć również te spowodowane urazami mechanicznymi czy erozją szkliwa;
  • chęć zmiany kształtu lub pozycji zębów;
  • przygotowanie zębów pod uzupełnienie protetyczne, np. licówki czy korony na zęby.

Decyzję o wykonaniu preparacji zęba podejmuje stomatolog po zapoznaniu się ze stanem uzębienia.

Czy preparacja zęba boli?

Preparacja zęba może być zabiegiem bardzo bolesnym, dlatego przeważnie wykonuje się ją pod znieczuleniem miejscowym. Jedynie w przypadkach niewielkich ubytków lub gdy konieczne jest opracowanie wyłącznie powierzchownej, nieunerwionej warstwy szkliwa, stomatolog może nie zastosować znieczulenia. Pacjent ma prawo zawsze poprosić o znieczulenie.

Preparacja szczelinowa – przeciwwskazania

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania preparacji szczelinowej lub preparacji jako ogólny zabieg. Niekiedy jest to jedyny sposób na zachowanie zęba i uniknięcie konieczności ekstrakcji zęba. Nieleczona próchnica może rozprzestrzeniać się na okoliczne zęby, jak również zwiększa ryzyko bakteryjnych infekcji ogólnoustrojowych. Powoduje silny ból zęba, nieprzyjemny zapach z ust i nadwrażliwość zębów. Z kolei preparacja przed uzupełnieniem protetycznym może być przeciwwskazana przy bardzo złym stanie uzębienia lub zaostrzeniu chorób przewlekłych pacjenta. Wówczas należy w pierwszej kolejności wyleczyć zęby lub ustabilizować chorobę przewlekłą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Raczyńska M., Jodkowska E., Lewandowska M., Kurzydłowski K., Wpływ techniki preparacji ubytków próchnicowych na uzyskaną powierzchnię zębiny− obserwacje w SEM, Dental Forum, 1/2006.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *