Zalecenia po piaskowaniu zębów

Spis treści

Zalecenia po piaskowaniu zębów to zbiór czynności, których powinien przestrzegać każdy pacjent, chcący jak najdłużej zachować korzystne efekty zabiegu. Warto zaznaczyć, że piaskowanie zębów jest zabiegiem rekomendowanym każdej osobie raz na pół roku i wchodzi w skład pakietu higienizacji zębów. Nie niszczy szkliwa, a wręcz pozwala utrzymać go w zdrowiu i dobrej kondycji.

Zalecenia po piaskowaniu

Na czym polega piaskowanie zębów?

Głównym problemem powstawania zdecydowanej większości uszkodzeń zębów jest zalegająca płytka nazębna. Jej próchnicotwórcze działanie wiąże się przeważnie z przemianą węglowodanów. Obecne w płytce bakterie rozkładają cukry, co powoduje powstanie kwasów organicznych, a one przy odpowiednim stężeniu i po określonym czasie mogą uszkodzić szkliwo. Gromadząca się płytka nazębna jest siedliskiem bakterii, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy, paradontozy, nieświeżego oddechu, kamienia nazębnego czy stanów zapalnych jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest regularne jej usuwanie. Jest ono możliwe podczas codziennego szczotkowania zębów oraz podczas higienizacji zębów, na której wykonuje się m.in. piaskowanie. Piaskowanie zębów zaleca się wykonywać co 6 miesięcy w gabinecie stomatologicznym.

Istnieje wiele materiałów ściernych wykorzystywanych podczas piaskowania zębów. Do najpopularniejszych należą: wodorowęglan sodu, szkło bioaktywne, wodorotlenek glinu, glicyna oraz węglan wapnia. Najczęściej stosuje się jednak wodorowęglan sodu, którego ścierniwa (drobinki) posiadają rozmiar 250 um. Bardzo efektywnie usuwają osady z powierzchni szkliwa, nie uszkadzając przy tym materiałów wypełniających czy aparatów ortodontycznych. A na czym dokładnie polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie to zabieg wykonywany przy pomocy specjalnego urządzenia nazywanego piaskarką. Generuje ono strumień wody, w której zawieszone są ścierne drobiny jednego z wyżej wymienionych materiałów. Strumień ten kierowany jest pod ciśnieniem na szkliwo, dzięki czemu może efektywnie usuwać z jego powierzchni płytkę nazębną. Dociera do najdrobniejszych zakamarków zęba, jest bezbolesny i bezpieczny również w przypadku dzieci. Wspólnie z piaskowaniem warto wykonać skaling zębów (usuwanie kamienia nazębnego) oraz fluoryzację zębów (zabezpieczenie zębów przed próchnicą).

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Po wykonaniu piaskowania zębów pacjent od razu może wrócić do codziennych obowiązków, jednak przez pewien czas powinien przestrzegać kilku zaleceń lekarza stomatologa. Najważniejsze są:

  • unikanie jedzenia i picia przez 2 godziny po zabiegu – dozwolona jest jedynie woda, choć jeśli wykonywana była także fluoryzacja, najlepiej powstrzymać się od jakichkolwiek płynów przez przynajmniej godzinę;
  • unikanie ostrych, bardzo zimnych i gorących pokarmów przez kilka godzin, ponieważ zęby po piaskowaniu są bardziej wrażliwe na bodźce;
  • codzienna, właściwa higiena jamy ustnej, aby jak najdłużej utrzymać efekty zabiegu – do higieny jamy ustnej zalicza się przede wszystkim szczotkowanie zębów 2 razy dziennie oraz nitkowanie zębów przed każdym szczotkowaniem;
  • unikanie kawy, herbaty, czerwonego wina, pokarmów zawierających borówki, buraki, paprykę i wszelką inną żywność, która może barwić, przez 24 godziny, ponieważ zęby po piaskowaniu szybko chłoną barwniki (także te naturalne) i w efekcie może dojść do przebarwień na zębach;
  • rezygnacja z palenia papierosów na przynajmniej 1-2 dni.

Nieprzestrzeganie tych zaleceń może poskutkować nadwrażliwością zębów, przebarwieniami czy ponownym, szybkim gromadzeniem się płytki nazębnej.

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym, rekomendowanym każdej osobie, która chce zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej. Mimo tego nie zawsze jego wykonanie jest możliwe. Przeciwwskazania obejmują:

  • czynna choroba układu oddechowego, np. astma, POChP;
  • zapalenie dziąseł i aktywne stany zapalne jamy ustnej;
  • alergia na składniki materiałów ściernych wykorzystywanych podczas piaskowania;
  • aktywna choroba wrzodowa żołądka.

Piaskowanie zębów jest natomiast dozwolone, a wręcz zalecane, w przypadku kobiet ciężarnych, dzieci oraz osób korzystających z uzupełnienia protetycznego częściowego lub aparatów ortodontycznych. Pomaga utrzymać higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szerszeń M., Koczwara A., Mazur M., Pindelska K., Obróbka strumieniowo-ścierna w stomatologii klinicznej – przegląd piśmiennictwa, Protetyka Stomatologiczna, 70/2020.
  2. Mintzberg-Wachowicz P., Higienizacja na przestrzeni wieków, Asysta Dentystyczna, 1/2020.
  3. Raszewski Z., Piaskowanie – efektywny sposób na usuwanie biofilmu, Nowy Gabinet Stomatologiczny, 5/2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *