Aminofluorek

Spis treści

Aminofluorek (AmF) to grupa organicznych związków chemicznych będących związkami fluoru. Znajdują one zastosowanie we współczesnej stomatologii zachowawczej. Obok odpowiedniej diety, profilaktyka fluorkowa stanowi podstawę profilaktyki próchnicy zębów mlecznych i zębów stałych. Warunkiem bezpieczeństwa i skuteczności jest znajomość oraz przestrzeganie aktualnych zasad stosowania metod i środków zawierających związki fluoru.

aminofluorek

Aminofluorek – charakterystyka

Fluor jest bardzo ważnym dla ludzkiego zdrowia minerałem, często dodawanym do past do zębów. W pastach może występować w jednej z 4 postaci:

  • fluorek sodu (NaF);
  • monofluorofosforan sodu (SMFP);
  • fluorek cyny (SnF2);
  • aminofluorek (AmF).

Może także być łączony w zestawieniach 2 substancji aktywnych, np. jako NaF z SMFP oraz AmF z SnF2. To drugie połączenie jest szczególnie istotne, gdyż sam aminofluorek jest raczej niestabilny, co mocno ograniczałoby jego zastosowanie w stomatologii. Dopiero w połączeniu z fluorkiem cyny może spełniać swoją funkcję.

Aminofluorki – działanie

Aminofluorki, podobnie jak inne związki fluoru, wykazują działanie przeciwpróchnicowe aż na 4 różnych poziomach:

  • wbudowywanie się w strukturę szkliwa – co odbywa się na zasadzie wymiany, podczas której fluor wypiera z kryształów hydroksyapatytu (główny budulec szkliwa) jony wodorotlenowe i zajmuje ich miejsce. W rezultacie hydroksyapatyt zostaje przekształcony we fluoroapatyt, który znacznie gorzej rozpuszcza się w kwasach;
  • remineralizacja szkliwa;
  • hamowanie enzymu enolazy, tak ważnego dla bakterii w procesach przemiany cukrów;
  • transportu glukozy przez błonę komórkową bakterii kwasochłonnych.

Podsumowując, aminofluorek przede wszystkim wzmacnia szkliwo i chroni je przed działanie bakterii próchnicotwórczych, patogennych bytujących w jamie ustnej. Po użyciu natychmiast przylega do powierzchni zębów, tworząc na niej ochronną warstwę, która remineralizuje szkliwo i utrzymuje się nawet kilka godzin. Udowodniono także, że aminofluorek ma zdolność zmniejszania nadwrażliwości zębiny oraz wyraźnie spowalnia powstawanie płytki nazębnej. Skuteczność działania aminofluorku udowodniono w ponad 500 badaniach naukowych. Ostatnimi czasy powstał nawet aminofluorek II generacji (Fluorinol), opatentowany przez firmę Pierre Fabre.

Pasty do zębów z aminofluorkiem

Na terenach krajów należących do Unii Europejskiej stężenie fluoru w produktach bez recepty dopuszczonych do handlu w ogólnodostępnych drogeriach nie może przekraczać 1500 ppm. Preparaty z wyższymi stężeniami są dostępne wyłącznie w aptekach (w Wielkiej Brytanii można je dostać tylko z receptą od lekarza). Na rynku spotkać można pasty do zębów z 1500 ppm aminofluorków, jednak producent musi je wyraźnie oznaczyć jako nienadające się dla dzieci oraz osób zamieszkujących tereny o wysokim poziomie fluoru w glebie lub wodzie. W Polsce rekomenduje się poziom fluoru w pastach dla dorosłych nieprzekraczający 1500 ppm, zaś w pastach dla dzieci 600 ppm. Aminofluorki znaleźć można również w płynach do płukania jamy ustnej i żelach stosowanych podczas profesjonalnych zabiegów fluoryzacji zębów.

Aminofluorek – czy jest bezpieczny?

Aminofluorek jest związkiem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia człowieka, o ile jest stosowany w odpowiednich ilościach. Nadmierne użycie związków fluoru jest dla organizmu toksyczne, może prowadzić do zaburzeń neurologicznych czy tzw. fluorozy, a także do upośledzenia czynności wielu narządów wewnętrznych. Podobnie sytuacja wygląda jednak z wieloma innymi związkami i składnikami tak ważnymi w diecie człowieka. Niekorzystny będzie np. nadmiar witaminy A, cynku czy żelaza, a są to związki niezbędne w zachowaniu zdrowia. Muszą jednak być spożywane i suplementowane w odpowiednich ilościach. Aminofluorek jest bezpieczny i pożądany, ponieważ wzmacnia szkliwo i chroni przed rozwojem próchnicy, jednak nie należy przekraczać zalecanych dawek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, Farm Pol, 2009, 65(9): 665-672.
  2. Kaczmarek U., Jackowska T., Mielnik-Błaszczak M., Jurczak A., Olczak-Kowalczyk D., Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol 2019; 24(2):70-85.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *