Przetrwałe zęby mleczne

Spis treści

Przetrwałe zęby mleczne to problem stomatologiczny, który wiąże się z brakiem zjawiska wymiany mleczaków na zęby stałe, co powinno nastąpić w pewnym wieku w życiu każdego człowieka. Zdarza się jednak, że zęby mleczne nie wypadają, zatem te stałe nie mają miejsca do prawidłowego wzrastania. Może mieć to wiele konsekwencji i zawsze wymaga leczenia.

Przetrwałe zęby mleczne

Przetrwałe zęby mleczne – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami przetrwałych zębów mlecznych są:

  • brak zawiązka zęba stałego – ząb stały w pewnym wieku człowieka powinien zastąpić ząb mleczny, jednak jeśli w dziąsłach brak jest jego zawiązka (z którego wzrasta), mleczak nie otrzymuje bodźców do chwiania się i wypadania. Brak zawiązka zęba stałego jest problemem wrodzonym, jako że zawiązki te kształtują się na etapie życia płodowego;
  • błędna pozycja zawiązka zęba stałego – może się również zdarzyć, że zawiązek zęba stałego istnieje, lecz jest nieprawidłowo ustawiony. Wówczas rosnący ząb stały może mieć trudność z wypychaniem mleczaka i np. rośnie obok niego, zatrzymując się w pewnym momencie w związku z brakiem dostatecznej ilości miejsca;
  • impakcja zęba – to sytuacja, w której ząb nie może wyrosnąć w odpowiednim czasie i pozostaje schowany pod dziąsłem. Najczęściej dotyczy to zębów mądrości, a nie mleczaków, choć i w tym drugim przypadku może pojawić się wspomniany problem;
  • brak resorpcji korzenia zęba mlecznego – w okresie wypadania zębów mlecznych, aby było to komfortowe i bezbolesne, organizm poddaje resorpcji korzeń mleczaka. Dzięki temu nie trzyma się on w zębodole tak silnie i może go z łatwością opuścić. Jeśli jednak z różnych względów korzeń nie ulega resorpcji, ząb mleczny pozostaje na swoim miejscu bez zmian.

Na powyższe sytuacje wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe. Zgodnie z definicją ząb przetrwały to każdy ząb mleczny pozostający w jamie ustnej po przewidywanym terminie jego fizjologicznej utraty.

Jak wyglądają przetrwałe zęby mleczne?

Przetrwałe zęby mleczne zazwyczaj wyglądają tak samo, jak normalne zęby mleczne, z tą różnicą, że pozostają w jamie ustnej, mimo że zęby stałe powinny już się pojawić. Dziecko nie doświadcza więc zjawiska wypadania zębów mlecznych. W większości przypadków nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości, choć gdy ząb stały zacznie się wyrzynać, lecz zatrzyma się z powodu braku miejsca, może pojawić się ból dziąseł i ból zębów.

Diagnostyka przetrwałych zębów mlecznych

Na samym początku dentysta przeprowadza rozmowę z pacjentem, aby dowiedzieć się o wcześniejszych problemach dentystycznych, historii wyrzynania zębów oraz ewentualnych objawach. Następnie ocenia ruchomość zębów mlecznych, ich stabilność w zębodołach. Zawsze wykonuje się też badanie RTG zębów, aby ocenić korzenie zębowe i zawiązki zębów, czego nie sposób zauważyć gołym okiem lub w powiększeniu. Na tej podstawie lekarz ustala dalsze postępowanie. Najlepiej udać się do stomatologa dziecięcego (pedodonty), który ma doświadczenie w diagnostyce i leczeniu takich problemów.

Przetrwałe zęby mleczne – leczenie

Stomatolog, podejmując decyzję dotyczącą optymalnego sposobu leczenia przetrwałych zębów mlecznych, musi wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, w tym m.in.: wiek pacjenta i jego dojrzałość stomatologiczną, fakt, czy wskazane jest leczenie ortodontyczne, jaki jest stan korzeni zęba mlecznego, czy wystąpiła resorpcja korzenia lub jakiekolwiek jej objawy, stan korzeni (czy są one cienkie), czy występuje próchnica tego zęba oraz wiele innych czynników.

Jeśli ząb jest zdrowy, stabilny i funkcjonalny, dentysta może zdecydować o jego pozostawieniu jeszcze przez jakiś czas, z koniecznością ciągłego monitorowania. Przetrwałe zęby mleczne wpływają na układ zgryzu. Z tego względu stomatolog może skierować pacjenta do ortodonty w celu dodatkowej oceny. Jeśli z kolei ząb jest uszkodzony, ruchomy lub powoduje problemy z zgryzem, niezbędne bywa jego usunięcie. Niestety przy braku zawiązka zęba stałego, nawet przy usunięciu mleczaka nie dojdzie do wyrzynania się nowego zęba. Wówczas lekarz może zaproponować nowoczesne rozwiązania protetyczne, takie jak korony zębowe, most protetyczny lub implanty zębowe, aby przywrócić funkcjonalność i estetykę uzębienia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ratajek-Gruda M., Białkowska-Głowacka J., Janas-Naze A., Ząb dwoisty i nadliczbowy przyczyną opóźnionego wyrzynania zębów 21 i 22, Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(6):308-317.
  2. Balcerzak Ł., Odbudowa i wydłużenie okluzyjne przetrwałego drugiego mlecznego zęba trzonowego, Twój Przegląd Stomatologiczny, 9/2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *