Pedodonta

Spis treści

Pedodonta to lekarz stomatolog zajmujący się diagnostyką i leczeniem najmłodszych pacjentów dzieci. Posiada nie tylko szeroką wiedzę z zakresu chorób jamy ustnej typowych dla wieku dziecięcego, ale również wykazuje cechy charakteru niezbędne do pracy z tak wymagającymi pacjentami (m.in. empatię, cierpliwość, zrozumienie, miłe usposobienie).

pedodonta

Pedodonta – kto to?

Pedodonta (inaczej: stomatolog dziecięcy) to lekarz stomatologii zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z najmłodszych grup wiekowych. Nazwa ta wywodzi się z łaciny i stanowi połączenie dwóch słów: „pedo” – dziecko oraz „odont” – ząb. Aby zostać pedodontą, należy ukończyć studia medyczne na kierunku lekarsko-dentystycznym, trwające 5 lat, a następnie ukończyć specjalizację ze stomatologii dziecięcej, trwającą kolejne 3 lata. Łączny czas trwania nauki wynosi więc 8 lat. Przyznanie pełnych praw zawodowych jest możliwe jednak dopiero po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz otrzymaniu pozytywnego Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.

Pedodonta to osoba, która zajmuje się dziećmi, zatem musi posiadać niezbędne do tego cechy charakteru. Głównymi są empatia i cierpliwość, a także umiejętność odwracania uwagi dziecka od przykrych sytuacji, poczucie humoru oraz ciepłe, przyjazne usposobienie. Taka osoba musi uwielbiać pracę z ludźmi, tym bardziej że podczas wizyty pracuje się również z rodzicami dziecka, którym tłumaczy się przebieg procedur czy przekazuje zalecenia do domu.

Pedodonta – czym się zajmuje?

Zadaniem pedodonty jest diagnostyka i leczenie chorób zębów i przyzębia u dzieci. Specjalista ten przede wszystkim kontroluje, czy zęby mleczne i zęby stałe wyrzynają się prawidłowo, a w razie konieczności kieruje dziecko do ortodonty. Wykonuje również zabiegi profilaktyczne, takie jak lakowanie zębów, lakierowanie zębów, fluoryzację zębów, piaskowanie zębów. Pedodonta leczy problemy związane z jamą ustną, które mogą wystąpić w wieku dziecięcym. Zalicza się do nich między innymi:

Uczęszczając do pedodonty już od pierwszych lat życia, rodzice zapewniają swojemu dziecku gwarancję zdrowia i higieny jamy ustnej. Dodatkowo dziecko przyzwyczaja się do gabinetów stomatologicznych, zatem ewentualne leczenie w późniejszym wieku przebiega sprawniej i nie jest dla niego traumą. Należy pamiętać, że nieleczone zęby mleczne mogą poskutkować psuciem się zębów stałych, a nawet rozwojem groźnych zakażeń ogólnoustrojowych. Ponadto są dla dziecka źródłem bólu.

Pedodonta – kiedy udać się na wizytę?

Pierwsza wizyta dziecka u pedodonty powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia. Wówczas lekarz ocenia stan jamy ustnej malucha, a także mówi rodzicom, jak dbać o dziąsła przed pojawieniem się zębów, udziela odpowiednich porad dotyczących postępowania w czasie wyrzynania się zębów. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, kolejna wizyta powinna odbyć się w 12.-18. miesiącu życia – wówczas kontroluje się wyrzynanie zębów mlecznych pod okiem stomatologa. Wizyty są konieczne również, gdy dziecko osiągnie 3. rok życia i powinny odbywać się regularnie co pół roku aż do ukończenia 7. roku życia. To czas największego zagrożenia próchnicą, wykonuje się więc fluoryzację zębów, lakowanie i inne zabiegi ochronne.

Do pedodonty należy udać się nie tylko w ramach profilaktyki i kontroli, ale i przy wystąpieniu jakichkolwiek problemów z jamą ustną wymienionych wcześniej. Ich objawami mogą być: ból zęba, zmiana jego zabarwienia, nadwrażliwość zębów, nieprzyjemny zapach z ust, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł.

Wybierając pedodontę, należy kierować się opiniami innych pacjentów (najczęściej znaleźć je można na Internecie), ale również doświadczeniem i uprawnieniami specjalisty. Większość stomatologów dziecięcych udostępnia takie informacje w swojej biografii na stronie przychodni lub placówki medycznej, w której pracuje. Dodatkowo dużym plusem jest przyjazna dzieciom estetyka wystroju poczekalni i gabinetu. W poczekalni powinien znajdować się kącik dziecięcy, który pomoże maluchowi odstresować się przed wizytą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
  2. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *