Wizyta u stomatologa najczęściej ma na celu kontrolę stanu zdrowia zębów lub przeprowadzenie diagnostyki przy występujących dolegliwościach. Rekomenduje się ją każdemu dorosłemu człowiekowi raz w roku w celach sprawdzenia stanu uzębienia, co zresztą jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w przypadku osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Pozwala to na wczesne rozpoznanie ewentualnych patologii i tym samym ich szybkie, nieinwazyjne leczenie.
Jak wygląda wizyta u stomatologa?
Kontrolna wizyta u stomatologa rozpoczyna się wywiadem zdrowotnym, w którym warto zgłosić wszelkie niepokojące objawy oraz podać miesiąc ostatniej wizyty i higienizacji zębów. Następnie dentysta sadza pacjenta na fotelu stomatologicznym i dokonuje dokładnego przeglądu uzębienia. Sprawdza obecność ewentualnych ubytków, jakość szkliwa, stan dziąseł i okolicznych tkanek miękkich, obecność kamienia nazębnego i płytki nazębnej, zabarwienie języka, ułożenie zębów oraz ich wrażliwość na czynniki kwaśne i zimne. Następnie jeśli to konieczne wykonuje zdjęcie RTG jamy ustnej. Coraz więcej profesjonalnych gabinetów stomatologicznych jest wyposażonych w rentgen, co znacznie ułatwia kompleksową diagnostykę.
Wizyta u stomatologa kończy się zaleceniami lub instruktażem higieny jamy ustnej. Zalecenia mogą natomiast obejmować m.in. skierowanie do pracowni ortodontycznej, protetycznej, na usunięcie zęba, leczenie kanałowe lub inne formy terapii, jeśli pacjent rzeczywiście zmaga się z problemem jamy ustnej. Niekiedy dentysta może zdecydować o skierowaniu pacjenta na szczegółowe badania krwi i do lekarza rodzinnego, jeśli uważa, że występujące objawy mogą wiązać się z chorobą ogólnoustrojową lub układową.
Wizyta u stomatologa – jak często?
W przypadku osób dorosłych zęby powinny być kontrolowane raz w roku, przy czym co dwa lata takie badanie powinno obejmować również profilaktyczne RTG zębów. Co 6 miesięcy należy również uczęszczać na higienizację zębów, która obejmuje piaskowanie zębów, skaling zębów oraz fluoryzację zębów. Dlatego przykładowy schemat dbania o zdrowie jamy ustnej może prezentować się następująco:
- styczeń 2025 roku – higienizacja zębów, kontrola stanu zdrowia zębów oraz RTG kontrolne;
- czerwiec 2025 roku – higienizacja zębów;
- styczeń 2026 roku – higienizacja zębów, kontrola stanu zdrowia zębów;
- czerwiec 2026 roku – higienizacja zębów;
- styczeń 2026 roku – higienizacja zębów, kontrola stanu zdrowia zębów oraz ponowne RTG kontrolne.
U osób ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi (jamy ustnej bądź ogólnoustrojowych, które mogą negatywnie rzutować na zdrowie zębów) takie wizyty u stomatologa mogą odbywać się częściej, co jest ustalane indywidualnie w zależności od potrzeb. Także każde niepokojące objawy, nawet jeśli wystąpią poza ustalonym grafikiem wizyt kontrolnych i pakietów higienizacji, należy skonsultować z dentystą. Przykładowo jeśli ostatnia wizyta u stomatologa miała miejsce w styczniu, lecz w marcu pacjent doświadcza bólu zęba, konieczna będzie ponowna wizyta. Przy systematycznych kontrolach jest to jednak rzadsze, ponieważ wszelkie ubytki stwierdzane są raczej na bieżąco.
Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku dzieci. Ich zęby mleczne mogą psuć się znacznie szybciej i są wyraźnie bardziej podatne na wystąpienie próchnicy. Dlatego maluchy powinny siadać na fotelu dentystycznym nawet 4 razy w roku. Tym bardziej że wymagają częstszej fluoryzacji, polerowania, lakowania zębów, lakierowania i innych zabiegów profilaktycznych.
Czy wizyta u stomatologa boli?
Przebieg wizyty u stomatologa może być różny. Jeśli ma ona charakter profilaktyczny lub kontrolny, przebiega całkowicie bezbólowo. Podobnie w sytuacjach, w których pacjent zgłasza się z problemem, np. z krwawiącymi dziąsłami. Sama wizyta nie boli – boleć może jedynie aktualny problem czy schorzenie, co często doskwiera pacjentowi także przed wizytą. Jeśli jednak wizyta u stomatologa ma charakter leczniczy, w przypadku niektórych problemów zdrowotnych może być niekomfortowa i początkowo bolesna, aż do momentu, w którym lekarz zaaplikuje znieczulenie miejscowe. W dzisiejszych czasach dąży się do tego, aby wszystkie etapy leczenia były jak najmniej traumatyczne. Współczesne, nowoczesne formy znieczulania również są wygodne i praktycznie bezbolesne.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny bioalgi
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności. Wzmacnia zęby, kości, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.