Ropne zapalenie dziąseł to poważne schorzenie wymagające natychmiastowego leczenia. Nieleczone nie tylko powoduje silny ból, ale również może infekować okoliczne tkanki, a nawet oddziaływać ogólnoustrojowo. Stan zapalny wywołany jest przez bakterie, czemu towarzyszy formowanie się ropnia (bąbla wypełnionego treścią ropną).
Ropne zapalenie dziąseł – przyczyny
Stan higieny jamy ustnej wynika przede wszystkim z codziennych nawyków (szczotkowanie zębów, nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych, systematyczne przeglądy stomatologiczne), choć w dużej mierze wiąże się z przebiegiem i leczeniem takich chorób ogólnoustrojowych, jak: cukrzyca, zawał serca, przewlekła niewydolność mięśnia sercowego, nefropatie, udary mózgu czy powikłania zakrzepowo-zatorowe. Są to czynniki ryzyka ropni zębów. Wykazano, że częstą przyczyną ostrego i przewlekłego stanu zapalnego w jamie ustnej (w tym ropnego zapalenia dziąseł) jest patogen bakteryjny. Spostrzeżenie to nie odnosi się tylko do ubytków próchnicowych w zębach, ale także do tkanek przyzębia brzeżnego: dziąsła, ozębnej, cementu korzeniowego, kości wyrostka zębodołowego.
Bezpośrednią przyczyną ropnego zapalenia dziąseł jest infekcja bakteriami Gram-ujemnymi beztlenowcami, do których zaliczamy przede wszystkim: Prorphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Tanarella forsythia, Treponema denticola. Pozostają one źródłem destrukcyjnych czynników bakteryjnych (chemotaksyn, enzymów, endotoksyn, swoistych antygenów) aktywujących zarówno obronę przeciwzapalną, jak i immunologiczną reakcję gospodarza. Bakterie te kolonizują zarówno uszkodzone tkanki dziąseł, jak i przede wszystkim martwą miazgę zęba, która z kolei przeważnie jest konsekwencją nieleczonej próchnicy zębów. Ropa w dziąśle może pojawić się również po wyrywaniu powikłanego zęba, przeważnie po usunięciu ósemki.
Ropne zapalenie dziąseł – objawy
Ropne zapalenie dziąseł przebiega z zaczerwienieniem i opuchnięciem dziąsła w miejscu infekcji. Jeśli jest ona intensywna i rozległa, może dotyczyć nawet połowy łuku zębowego. Dość charakterystycznym objawem omawianej patologii jest tworzenie się ropnia, czyli cysty wypełnionej treścią ropną. Przeważnie lokalizuje się ona w okolicy korzenia zęba. Ropa może uchodzić na powierzchnię dziąsła, jest wówczas żółtym, nieprzyjemnie pachnącym płynem, bądź może nie mieć ujścia i wywoływać silny ból zęba. Ropnemu zapaleniu dziąseł towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust i dyskomfort w miejscu tworzenia się ropnia.
Nieleczona infekcja może stopniowo uszkadzać otaczającą ząb kość oraz sąsiednie zęby. W kości i skórze dochodzi niekiedy do utworzenia się pustego tunelu, umożliwiającego ropie ujście. Tunel ten nazywany jest przetoką. Jego otwór można zobaczyć lub wyczuć w jamie ustnej. Wyglądem przypomina krostę.
Diagnostyka ropnego zapalenia dziąseł
Aby rozpoznać ropne zapalenie dziąseł, należy określić, czy doszło do utworzenia się ropnia. W tym celu pomocne są zdjęcia RTG, co uzupełnia się klasycznym przeglądem jamy ustnej pacjenta. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny ropnego zapalenia dziąseł – jeśli problem ma charakter nawracający, pacjenta warto zdiagnozować pod kątem chorób przewlekłych.
Ropne zapalenie dziąseł – leczenie
Leczenie ropnego zapalenia dziąseł musi być wielopłaszczyznowe. Przede wszystkim dąży się do usunięcia ropnia, przeważnie poprzez jego nacięcie i drenaż. Należy również pozbyć się przyczyny stanu zapalnego. Jeśli jest to błędne wykonane leczenie kanałowe, należy wdrożyć je ponownie. Jeśli natomiast przyczyną był brak higieny jamy ustnej – należy zlikwidować ogniska próchnicowe i ubytki, wyleczyć i oczyścić zęby, a następnie każdego dnia zwracać szczególną uwagę na higienę. W niektórych przypadkach ropnego zapalenia dziąseł lekarz dodatkowo przepisuje pacjentowi antybiotyki. To leki działające przeciwbakteryjnie, które ograniczają ryzyko powikłań schorzenia oraz przyspieszają powrót do zdrowia.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Czerniuk M., Szymański F., Górska R., Filipiak K., Wrzodziejąco-martwicze zapalenie dziąseł i przyzębia jako czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Czy istnieje związek?, Choroby Serca i Naczyń, 3/2016.
- Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.