Rak jamy ustnej

Spis treści

Rak jamy ustnej to poważna choroba, która może przybierać postać łagodną lub złośliwą i która może dotyczyć praktycznie każdej struktury anatomicznej tej okolicy. Zdecydowanie najczęściej diagnozuje się złośliwy nowotwór języka. Przy podejrzeniu raka jamy ustnej należy jak najszybciej wdrożyć leczenie onkologiczne.

Rak jamy ustnej

Rak jamy ustnej

W praktyce lekarskiej rakiem jamy ustnej nazywa się wiele różnych chorób, zarówno pod względem dokładnej lokalizacji, jak i złośliwości czy stopnia rozwoju. Przyczyny ich wszystkich nie zostały jednak w pełni poznane, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszelkich pozostałych chorób nowotworowych. Wykazano natomiast, że rak jamy ustnej występuje nawet 4-krotnie rzadziej u kobiet w porównaniu do populacji mężczyzn. Choć przyczyny tej choroby nie są znane, udało się wyszczególnić czynniki ryzyka, które mogą zwiększać predyspozycję do jej rozwoju. Są to przede wszystkim:

  • palenie papierosów, jako że dym tytoniowy zawiera tysiące szkodliwych związków chemicznych, w tym także rakotwórczych. Wykazano, że palenie zwiększa ryzyko tego raka aż 7-krotnie;
  • częste picie mocnego alkoholu;
  • brak dostatecznej higieny jamy ustnej, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych w jamie ustnej, które stwarzają idealne środowisko do nowotworzenia;
  • mechaniczne drażnienie delikatnych błon śluzowych jamy ustnej i języka np. przez nieodpowiednio dobraną protezę zębową;
  • zakażenie HIV – udowodniono, że zwiększa ono ryzyko nie tylko raka jamy ustnej, ale także nowotworów układu oddechowego i pozostałych części górnego układu pokarmowego.

Rak jamy ustnej nigdy nie powinien być bagatelizowany. Choć mówi się o nim stosunkowo rzadko, poświęcając więcej czasu chorobom takim jak rak płuc, rak szyjki macicy czy rak prostaty, jest on zarejestrowany na 24 miejscu u mężczyzn i 43 miejscu u kobiet w kategorii wszystkich nowotworów złośliwych.

Rak jamy ustnej – rodzaje

Rak języka jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w obrębie jamy ustnej, a na kolejnych miejscach plasują się: rak dna jamy ustnej i rak podniebienia miękkiego. Innymi możliwymi nowotworami tej okolicy są:

Chorób o tym charakterze jest tak wiele, że lekarz musi przeprowadzić szereg szczegółowych badań, aby odnaleźć źródło nowotworzenia.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że rak może przybierać różną formę – nie tylko lokalizacja wpływa na różnorodność tej grupy. W obrębie jamy ustnej wystąpić mogą: rak płaskonabłonkowy, chłoniak, mięsak, czerniak złośliwy, guzy zębopochodne, nowotwory małych gruczołów ślinowych. Rak płaskonabłonkowy stanowi ponad 90% wszystkich nowotworów zlokalizowanych w jamie ustnej. Inne często diagnozowane to: rak gruczołowo-płaskonabłonkowy, rak płaskonabłonkowy rzekomogruczołowy, rak wrzecionowatokomórkowy, rak drobnokomórkowy oraz rak limfatyczno-komórkowy.

Rak jamy ustnej – objawy

Rak jamy ustnej może przybierać 3 różne formy:

  • guz o wyglądzie kalafiora lub grzyba, z ogniskami owrzodzenia, nierzadko pokryty nieestetycznymi strupami;
  • guz rosnący w głąb tkanek i je naciekający, przybierający postać kraterowatego owrzodzenia z wyniosłymi brzegami;
  • połączenie dwóch poprzednich typów.

Chorobie nowotworowej jamy ustnej towarzyszą objawy takie jak nieprzyjemny zapach z ust, ból i dyskomfort podczas spożywania posiłków, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, szczękościsk czy ograniczenie ruchomości języka.

Diagnostyka raka jamy ustnej

Diagnostyka raka jamy ustnej rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu zdrowotnego i oceną okolicznych węzłów chłonnych. Rekomendowane jest badanie USG węzłów, a niekiedy nawet ich biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Potwierdzenie raka jamy ustnej uzyskuje się dopiero po wykonaniu badania histopatologicznego. Przy naciekaniu kości szczęk wykonuje się dodatkowo tomografię komputerową.

Rak jamy ustnej – leczenie

W pierwszej kolejności należy chirurgicznie usunąć zmiany nowotworowe w jamie ustnej z szerokim marginesem niezmienionych tkanek. Ze względu na lokalizację jest to nierzadko bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Dlatego każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie. Prewencyjne usunięcie węzłów chłonnych ma uzasadnienie u wszystkich pacjentów, poza przypadkami w I stopniu zaawansowania miejscowego (średnica guza nie przekracza 2 cm). Uzupełnieniem leczenia (lub jego podstawą, gdy chirurgia nie jest możliwa) jest radioterapia, rzadziej chemioterapia.

Rokowania zależą w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli znajduje się ona na I stopniu zaawansowania, są one dość pomyślne. Wieloletnie wyleczenie dotyczy nawet do 90% pacjentów. U chorych niekwalifikujących się do leczenia radykalnego rokowania są skrajnie złe, przeżycie 5-letnie nie przekracza 5% pacjentów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jankowska M., Starzyńska A., Nowotwory złośliwe jamy ustnej – charakterystyka, diagnostyka, postępowanie, Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 3, 254-262.
  2. Kruk-Zagajewska A., Wierzbicka M., Rak języka i dna jamy ustnej – rozpoznawanie i postępy w leczeniu, Współczesna Onkologia (2003) vol. 7; 4 (264-274).
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *