Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Spis treści

Odbudowa zęba na włóknie szklanym cieszy się w dzisiejszych czasach niemalejącą popularnością. Pozwala na odnowienie i wzmocnienie zęba po przeprowadzeniu leczenia endodontycznego kanałowego, jak również na przywrócenie pierwotnego wyglądu po wszelkiego rodzaju urazach mechanicznych czy chorobach, wskutek których doszło do utraty korony zęba.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Na czym polega odbudowa zęba na włóknie szklanym?

Jeśli ilość pozostałych tkanek korony zęba jest mniejsza niż 50%, co nie zapewnia odpowiedniej adhezji, to zarówno w zębach przednich, jak i zębach przedtrzonowych należy zastosować standardowe wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem. Zęby trzonowe z uwagi na zwykle dużą ilość pozostałej zębiny koronowej zwykle nie wymagają stosowania wkładów, choć ostateczna decyzja zawsze leży po stronie lekarza. Oprócz włókna szklanego do wzmacniania wkładów kompozytowych wykorzystuje się włókna węglowe i kwarcowe, choć najbardziej popularne jest właśnie włókno szklane. Standardowe wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym właściwie wyeliminowały standardowe wkłady metalowe. Uznaje się, że najbezpieczniejsze są wkłady pasywne w kształcie cylindryczno-stożkowym, o zmodyfikowanej powierzchni dokorzeniowej, np. przez piaskowanie zębów. Ostatnimi czasy na rynku stomatologicznym pojawiły się wkłady kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym, które można formować w kanale korzeniowym zgodnie z jego przebiegiem i kształtem.

Sam zabieg jest rutynowy i nie sprawia większości lekarzy trudności. Po wyjęciu odpowiednio wymodelowanego wkładu z kanału przygotowuje się jego ściany do cementowania adhezyjnego i wprowadza cement oraz wkład. Wkład umieszcza się w kanale zęba przynajmniej do 1/2 długości korzenia z zachowaniem co najmniej 4 mm wypełnienia przy wierzchołku kanału. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest więc dla pacjenta bezbolesne. Po osadzeniu wkładu za pomocą niewielkiej ilości cementu wprowadzonego do kanału następuje reakcja polimeryzacji cementu. Przeważnie przyspiesza się ją światłem emitowanym ze specjalnej lampy.

Włókno szklane – zalety

Włókno szklane to popularny rodzaj materiału stomatologicznego produkowanego ze szkła wodnego powstającego z krzemianów sodu i potasu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niezwykle wysokiej trwałości, wytrzymałości oraz adhezyjności (przyczepności). Nie wywołuje uczuleń ani podrażnień. Ze względu na te zalety znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii, protetyce stomatologicznej oraz w ortodoncji. Umożliwia wykonanie estetycznej i trwałej odbudowy zęba. Największą zaletą odbudowy zęba na włóknie szklanym jest niski koszt przeprowadzonego zabiegu. To bardzo dobra propozycja dla pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą zdecydować się na założenie koron na zęby.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – wskazania

Odbudowa zęba na włóknie szklanym to rozwiązanie praktykowane jest najczęściej w przypadku rozległych ubytków oraz po leczeniu kanałowym. W takich przypadkach ząb staje się słaby i kruchy, w konsekwencji czego może po pewnym czasie się złamać. Aby do tego nie doszło, lekarze decydują się na jego wzmocnienie właśnie włóknem szklanym. Jak wspomniano wcześniej, odbudowa zęba na włóknie szklanym ma zastosowanie również w innych dziedzinach stomatologii, gdy ilość pozostałych tkanek korony zęba jest mniejsza niż 50%, co nie zapewnia odpowiedniej adhezji.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania omawianego zabiegu są:

Decyzję o wykonaniu odbudowy zęba na szklanym włóknie podejmuje lekarz po dokładnych oględzinach jamy ustnej pacjenta i przeprowadzeniu z nim wywiadu zdrowotnego.

Ile kosztuje odbudowa zęba na włóknie szklanym?

Koszt odbudowy zęba na włóknie szklanym, po uprzednim leczeniu kanałowym, kosztuje średnio od 500 zł (w przypadku przednich zębów) do 1500 zł (w przypadku zębów trzonowych). Cena może różnić się nieco w zależności od renomy lekarza i ośrodka, a także lokalizacji gabinetu (duże miasta zazwyczaj mają wyższą cenę).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Odbudowa zębów leczonych endodontycznie – bezpośrednia i pośrednia, Magazyn Stomatologiczny, 9/2023.
  2. Żarow M., Łazarz–Bartyzel K., Wykorzystanie włókien szklanych oraz utraconych zębów własnych w przypadku natychmiastowego uzupełnienia braku zębowego, Poradnik Stomatologiczny, 11-12/2006.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *