Niemycie zębów

Spis treści

Niemycie zębów może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu. Bakterie bytujące w tej okolicy mogą krwiobiegiem rozprzestrzeniać się po ustroju, docierając do wszystkich narządów wewnętrznych wywołując ich infekcje. Dodatkowo pojawiają się inne przykre dolegliwości, np. ból zębów czy nieprzyjemny zapach z ust. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Niemycie zębów

Skutki niemycia zębów

Pominięcie szczotkowania zębów raz na jakiś czas nie jest większym zagrożeniem. Jeśli jednak taka praktyka ma miejsce często lub trwa przez dłuższy czas, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Ciekawostką jest, że płytka nazębna zaczyna mineralizować się w kamień nazębny już po 2 dniach. Do grona konsekwencji niemycia zębów zlokalizowanych w jamie ustnej należą m.in.:

Jednak to nie wszystko. Niemycie zębów może powodować rozprzestrzenianie się bakterii z jamy ustnej do innych tkanek i narządów, zwiększając ryzyko:

  • ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego;
  • zapalenia wsierdzia i mięśnia sercowego;
  • cukrzycy typu 2;
  • zapalenia gardła;
  • zapalenia płuc;
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych;
  • chorób nerek i stawów;
  • problemów okulistycznych.

Niemycie zębów jest poważnym zaniedbaniem zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych, co jest wyjątkowym zagrożeniem dla płodu. Z tego względu każda kobieta ciężarna oraz w okresie połogu (do 6 tygodni po porodzie) objęta jest darmowym leczeniem stomatologicznym w ramach NFZ. Bakterie pochodzące od zepsutych zębów docierają do płodu przez łożysko, powodując wzrost ryzyka porodu przedwczesnego, poronienia, rozmaitych infekcji u noworodka w momencie jego narodzin, jak również przyczyniając się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Zobacz również: Jak prawidłowo myć zęby?

Niemycie zębów przez dziecko

Rodzice często bagatelizują niemycie zębów u swoich dzieci, jeśli mają one jeszcze uzębienie mleczne. Usprawiedliwiają się stwierdzeniem, że zęby mleczne i tak niedługo wypadną. Jest to prawda, jednak niemycie zębów mlecznych jest integralnym czynnikiem ryzyka próchnicy i innych ich chorób. Próchnica z kolei powoduje silny ból i dyskomfort u dziecka, może przyczyniać się do łamliwości zębów, a bakterie rozprzestrzeniają się po całym krwiobiegu, stanowiąc poważne zagrożenie zdrowia. Ponadto nieleczone zęby mleczne są ogniskiem zakażeń dla wyrzynających się, nowych zębów stałych. Już od samego początku będą one zainfekowane, a ich leczenie stanie się znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne niż ma to miejsce w przypadku zębów mlecznych.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Aby dziecko chętniej myło zęby, można wypróbować następujące sposoby:

  • korzystanie ze smakowych past do zębów i kolorowych, bajkowych szczoteczek do zębów;
  • przedstawienie szczotkowania zębów w formie zabawy, np. jako opowiadanie (dziecko wykonuje czynności wymieniane w bajce) lub gra;
  • korzystanie z miesięcznego kalendarza w formie zdrapki – każdy dzień ze szczotkowaniem zębów dziecko może samodzielnie zdrapać, co jest dla niego dużą motywacją;
  • używanie klepsydry podczas szczotkowania zębów, aby dziecko mogło śledzić upływ czasu;
  • zaangażowanie dziecka w wybór pasty i szczoteczki w sklepie – będzie chętniej z nich korzystało, jeśli wybierze je samodzielnie;
  • mycie zębów podczas kąpieli;
  • wspólne mycie zębów – rodzice i dzieci szczotkują je w tym samym czasie.

W większości przypadków powyższe metody są wystarczające i pozwalają wytworzyć u dziecka rutynę. W późniejszym wieku będzie ono samodzielnie szczotkować zęby bez dodatkowych zachęceń.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krasuska-Sławińska E., Daszkiewicz M., Spodzieja K., Samul U., Chądzyńska A., Próchnica powikłana jako możliwy czynnik ryzyka ADEM ‒ opis przypadku, Nowa Stomatologia, 2/2021.
  2. Bielacz M., Kosek-Hoehne K., Hoehne D., Pawlak S., Janda A., Wpływ chorób przyzębia na rozwój infekcyjnego zapalenia wsierdzia, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska, 8/2011.
  3. Swift E., Heymann H., Robertson T., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *