Zalecenia po skalingu

Spis treści

Zalecenia po skalingu powinny być przestrzegane przez każdą osobę, która zdecydowała się na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Czynność ta jest bezpieczna, bezbolesna i rekomendowana każdemu raz na 6 miesięcy. Raz w roku refunduje go Narodowy Fundusz Zdrowia, niezależnie od wskazań.

Zalecenia po skalingu

Co to jest skaling?

Głównym problemem powstawania uszkodzeń zębów jest obecność zalegającej płytki bakteryjnej, do czego dochodzi przede wszystkim podczas nieprawidłowej higieny jamy ustnej (pomijanie codziennego szczotkowania zębów i nitkowania zębów). Jej próchnicotwórcze działanie wiąże się głównie z przemianą węglowodanów. Bakterie w jamie ustnej rozkładają cukry, co powoduje powstanie kwasów organicznych, a one przy odpowiednim stężeniu i po określonym czasie mogą uszkodzić szkliwo. Wraz z upływem czasu płytka nazębna może twardnieć i przemieniać się w kamień nazębny, którego nie można już samodzielnie usunąć. Aby zapobiec tworzeniu się kamienia i usunąć go, gdy już się pojawi, niezbędne są zabiegi higienizacji zębów, które powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Jednym z zabiegów higienizacji jest skaling. Skaling polega na usuwaniu gromadzącego się kamienia nazębnego, który zbiera się głównie w okolicy szyjek zębowych, zwiększając ryzyko paradontozy. Służą do tego specjalne kirety stomatologiczne lub urządzenia ultradźwiękowe. Wspólnie ze skalingiem powinno się wykonywać piaskowanie zębów, które oczyszcza szkliwo i usuwa całkowicie płytkę nazębną. Zarówno skaling, jak i piaskowanie są zabiegami bezbolesnymi. Dyskomfort może pojawić się jedynie przy skalingu poddziąsłowym, gdy pojawia się konieczność odsunięcia dziąseł i uwidocznienia tkanek twardych schowanych pod nim.

Zalecenia po skalingu

Aby efekt skalingu utrzymywał się jak najdłużej, należy oczywiście przestrzegać wszystkich zasad higieny jamy ustnej już od pierwszego dnia po zabiegu. Obejmują one:

  • szczotkowanie zębów 2 razy dziennie (rano i wieczorem), co jest poprzedzone nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych;
  • unikanie jedzenia posiłków i przekąsek, a nawet picia słodkich i gazowanych napojów po wieczornym szczotkowaniu zębów;
  • codzienne mycie zdejmowanego uzupełnienia protetycznego lub uzupełnienia ortodontycznego (jeśli występuje);
  • ograniczenie spożycia cukrów prostych i rezygnacja z palenia papierosów;
  • stabilizacja chorób przewlekłych (jeśli występują), które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej.

Dodatkowo bardzo ważne są zalecenia po skalingu, które należy przestrzegać w ciągu pierwszej doby. Należą do nich:

  • unikanie jedzenia i picia przez 2 godziny po skalingu;
  • stosowanie białej diety przez 24 godziny po skalingu – unikanie przebarwiających pokarmów, takich jak buraki, borówki, czerwone wino, soki porzeczkowe czy kawa;
  • rezygnacja z palenia papierosów przez 24 godziny po skalingu;
  • korzystanie z pasty do zębów łagodzącej nadwrażliwość zębów – delikatna nadwrażliwość może (choć nie musi) utrzymywać się przez kilka dni po skalingu;
  • stosowanie płukanek leczniczych, jeśli pacjent miał wykonywany skaling poddziąsłowy i utrzymuje się u niego niewielkie krwawienie z dziąseł.

Na kolejny zabieg usuwania kamienia nazębnego należy zgłosić się po około 6 miesiącach, aby utrzymać ciągłość higienizacji.

Czy skaling jest bezpieczny?

Skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego, jest całkowicie bezpieczny. Zarówno w formie naddziąsłowej, jak i poddziąsłowej. W minimalnym stopniu ingeruje w naturalne tkanki jamy ustnej. Jedynym skutkiem po zabiegu może być krótko utrzymująca się nadwrażliwość zębów. Mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa wyróżnia się kilka przeciwwskazań do zabiegu:

  • osteoporoza;
  • ciąża;
  • rozrusznik serca;
  • choroby zakaźne układu oddechowego;
  • gorączka;
  • ostre stany infekcyjne i zaostrzenie chorób przewlekłych.

Należy pamiętać, że przy braku przeciwwskazań zdrowotnych skaling jest wręcz niezbędny w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Znacznie niebezpieczniejszą sytuacją jest zrezygnowanie z niego z powodu nierealnych obaw i pozostawienie w jamie ustnej złogów kamienia nazębnego. Z całą pewnością nie znikną one samoistnie, wręcz przeciwnie, będą narastać, zwiększając ryzyko poważnych problemów zdrowotnych zębów, przyzębia i dziąseł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Heymann H., Roberson T., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Mielczarek A., Kowalik R., Najman M., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *