Stomatolog dziecięcy (inaczej: pedodonta) to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zębów i jamy ustnej u pacjentów najmłodszych i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. W praktyce jednak do stomatologa dziecięcego uczęszczają niemal wyłącznie dzieci z zębami mlecznymi, ponieważ zęby stałe u starszych dzieci i młodzieży mają identyczną morfologię i budowę, co zęby stałe osób dorosłych, leczeniem może więc zajmować się stomatolog.
Stomatolog dziecięcy – kto to jest?
Stomatolog dziecięcy (inaczej: pedodonta) to specjalista zajmujący się higieną i zdrowiem jamy ustnej dzieci, a więc najmłodszej grupy pacjentów. Jest lekarzem stomatologiem, a więc absolwentem 5-letniej studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Aby zostać pedodontą, należy dodatkowo ukończyć 3-letnie szkolenie specjalizacyjne, zatem cały proces kształcenia trwa 8 lat.
Wizyta u stomatologa dziecięcego – jak wygląda?
Wizyta u stomatologa dziecięcego rozpoczyna się rozmową z dzieckiem i rodzicem, aby lepiej poznać małego pacjenta oraz ocenić, co jest powodem wizyty. Unikanie natychmiastowego siadania na fotel dentystyczny łagodzi stres i lęk związany z planowanymi procedurami. Następnie dziecko siada na fotel dentystyczny, a stomatolog dziecięcy dokładnie ocenia stan zdrowia jamy ustnej i przeprowadza ewentualne procedury (np. fluoryzację zębów, piaskowanie zębów, lakowanie zębów, lakierowanie zębów itd.). Z niektórymi dziećmi warto przyjść do placówki nawet 30 minut wcześniej, aby młody pacjent mógł rozładować emocje i przyzwyczaić się do nowego miejsca podczas zabawy w kąciku zabaw.
Wszelkie czynności związane bezpośrednio z dzieckiem przeprowadzane są w przyjaznej, miłej atmosferze, z dużą dozą cierpliwości oraz często w formie zabawy. Podejście stomatologa dziecięcego jest nieco inne niż stomatologa osób dorosłych, ponieważ pacjenci w tym wieku są znacznie bardziej wymagający.
Dobrym rozwiązaniem są systematyczne wizyty u stomatologa dziecięcego, nawet jeśli rodzice nie obserwują problemów jamy ustnej u swojego dziecka i jeśli ono nie zgłasza żadnych dolegliwości. Takie kontrolne wizyty oprócz sprawdzenia stanu uzębienia i ewentualnego wczesnego rozpoznania niewidocznych jeszcze problemów, pozwalają podtrzymać nić przyjaźni i dają szansę poznania osobowości każdego pacjenta. W efekcie dziecko przyzwyczaja się do wizyt, które nie powodują żadnego dyskomfortu czy bólu, zatem kolejne wizyty będą dla niego rutyną i przyjaznym spotkaniem.
Zobacz również: Lęk przed dentystą.
Kiedy do stomatologa dziecięcego?
Zgodnie z rekomendacjami ekspertów pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia, czyli wtedy, gdy zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki. Dzięki takiej wizycie dziecko przyzwyczaja się do obecności w placówce medycznej i do podstawowych oględzin jamy ustnej, przez co kolejne wizyty nie będą dla niego traumatycznym doświadczeniem. Dodatkowo już na tym etapie można ocenić, czy dziecko nie zmaga się z problemami takimi jak zęby bliźniacze, stany zapalne dziąseł czy problemy z wędzidełkiem. Każde dziecko w wieku 3 lat powinno mieć już za sobą pierwszą wizytę u pedodonty.
Stomatolog dziecięcy – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do wizyty u stomatologa dziecięcego są:
- próchnica zębów;
- ból zęba;
- zaczerwienienie i częste krwawiące dziąsła;
- opuchnięcie dziąseł;
- zgorzel miazgi zębów;
- torbiel zęba;
- stan zapalny lub choroby miazgi zęba;
- ułamanie lub ukruszenie zęba;
- złamanie korzenia zęba;
- wybicie zęba.
Do stomatologa dziecięcego należy również uczęszczać celem wykonywania zabiegów profilaktycznych. Przykładowo lakowanie zębów stałych u dzieci przeważnie przeprowadza się w 6. roku życia, gdy pojawia się pierwszy ząb trzonowy. Lakowanie chroni wyrzynające się zęby i zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy u dzieci. Z kolei fluoryzacja powinna być przeprowadzana systematycznie 2 razy w roku (przy średnim ryzyku próchnicy) lub nawet 4 razy w roku (przy wysokim ryzyku próchnicy). Ochrona fluorkowa na szkliwo może być zastosowana także w przebiegu lakierowania zębów, czyli przy nałożeniu na zęby preparatu fluorkowego.
Polecane produkty:
Omega 3 - 100% naturalna
Omega 3 to naturalny olej tłoczony na zimno, dzięki czemu zachowane zostały wszystkie cenne składniki. Jako suplement diety uzupełnia codzienną dietę w witaminę E i mikroelementy oleju z nasion pachnotki zwyczajnej (Perilla frutescens). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
- Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.