Bruksizm nocny

Spis treści

Bruksizm nocny to podświadome zaciskanie zębów podczas spania lub zgrzytanie nimi. Takie zjawisko negatywnie przekłada się na zdrowie jamy ustnej i całego organizmu, wywołując m.in. bóle głowy, bóle twarzy czy pękanie szkliwa i ból zębów. Niestety problem ten dotyczy nawet co 10. Polaka. Wymagane jest kompleksowe, interdyscyplinarne leczenie.

Bruksizm nocny

Co to jest bruksizm?

Bruksizm definiuje się jako powtarzalna czynność szczękowo-mięśniowa, przejawiająca się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębów. Osoba dotknięta tym problemem często nie zdaje sobie sprawy, że w danym momencie zaciska zęby lub nimi zgrzyta. Problem może pojawiać się zarówno w ciągu dnia (stale lub w odpowiedzi na konkretne bodźce), jak i nocą (wówczas jest podświadomy i niezależny od woli pacjenta). Dokładne przyczyny bruksizmu nie zostały poznane, choć uważa się, że spory wpływ na jego wystąpienie mają czynniki emocjonalne i psychiczne, zwłaszcza silny stres przy braku umiejętności radzenia sobie z nim. Częstość występowania bruksizmu jest dość wysoka, schorzenie dotyczy nawet 8% populacji dorosłej niezależnie od płci.

Zobacz również: Zaciskanie zębów na tle nerwowym.

Bruksizm nocny – charakterystyka

O bruksizmie nocnym mówi się wówczas, gdy patologiczne zaciskanie zębów pojawia się wyłącznie lub głównie nocą, gdy pacjent nie jest świadomy wykonywanych ruchów. Innymi słowy, jest to nieświadome zaciskanie zębów w trakcie spania, o czym pacjent może dowiedzieć się przypadkowo, szukając przyczyn problemów z zębami czy porannych bólów głowy.

Bruksizm nocny – objawy

Objawy bruksizmu są z reguły takie same bez względu na jego rodzaj. U pacjentów zaobserwować można m.in.:
patologiczne starcie zębów, zwłaszcza stycznych części koron;

Objawom miejscowym mogą towarzyszyć takie symptomy jak sztywność karku, drętwienie, parestezje mięśni szyi, zaburzenia snu, problemy z oddychaniem, chroniczne zmęczenie. Są one odczuwane z rana po przebudzeniu się oraz w ciągu dnia.

Bruksizm nocny – diagnostyka

Bruksizm nocny zdiagnozować można na podstawie badania polisomnograficznego (PSG) i elektromiografii (EMG) mięśni żwaczy i mięśni nadgnykowych. Badania te ukazują m.in. powtarzalne, fazowo wzrastające napięcie, które często rejestruje się jako tzw. artefakt biologiczny w odprowadzeniach EEG. Bruksizm (zarówno dzienny, jak i nocny) można podejrzewać już podczas rutynowego przeglądu stomatologicznego, ponieważ konsekwencje zaciskania zębów są widoczne pod postacią np. spłaszczania koron zębów czy pękania szkliwa pod wpływem nacisku.

Zobacz również: Niekontrolowane zaciskanie szczęki.

Bruksizm nocny – leczenie

Nie ma konkretnych sposobów na całkowite wyleczenie bruksizmu centrycznego (dziennego) czy nocnego u każdego pacjenta. Uzyskanie znacznej poprawy jest możliwe dzięki indywidualnemu doborowi metod terapeutycznych. Przede wszystkim niezbędna staje się poprawa warunków zgryzowych, w tym m.in.: korekta zbyt wysokich wypełnień, eliminacja urazów zgryzowych, odciążenie zębów i uzyskanie odpowiedniego stopnia rozciągnięcia mięśni. Zwłaszcza praca nad mięśniami prowadzona jest w gabinecie fizjoterapeuty stomatologicznego. Leczenie bruksizmu nocnego wiąże się ze stosowaniem szyn zgryzowych, co przyczynia się do ochrony tkanek, rozluźnienia mięśni żucia i odciążenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Pacjenci powinni dbać o właściwe nawyki dotyczące higieny snu, jak również dążyć do odprężenia psychicznego, ponieważ często to napięcie umysłowe i stres wywołują bruksizm nocny. Pomocna może się okazać psychoterapia. W farmakoterapii zastosowanie znajdują zwłaszcza leki obniżające napięcie mięśniowe i działające przeciwlękowo, np. benzodiazepiny. Leki powinny być jednak ostatecznością. Najkorzystniej łączyć terapię okluzyjną (specjalne szyny tworzone pod okiem stomatologa), fizjoterapię i psychoterapię.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Onopiuk P., Dąbrowska Z., Rosłan K., Onopiuk B., Dąbrowska E., Bruksizm parasomicznym czynnikiem zaburzenia snu.
  2. Gruca O., Rój R., Gryndys M., Foryś P., Juszczyk J., Haponik K., Kasperski J., Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie, Twój Przegląd Stomatologiczny, 12/2018.
  3. Rusin B., Wójcik A., Pakaszewski W., Ziomko B., Smulewicz K., Bruksizm – współczesna wiedza na temat zaburzenia i możliwości terapeutyczne, Journal of Education, Health and Sport. 2022;12(12):131-135.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *