Bruksizm centryczny

Spis treści

Bruksizm centryczny (inaczej: bruksizm dzienny) to stan, którego pacjent jest świadomy, a który wyróżnia się zaciskaniem zębów i brakiem zgrzytania, tak typowego w przypadku bruksizmu nocnego (pojawiającego się jedynie podczas spania). Każdy rodzaj bruksizmu wymaga jednak odpowiedniego zaopatrzenia szynami zgryzowymi i leczenia.

bruksizm centryczny

Bruksizm centryczny – przyczyny

U podłoża bruksizmu centrycznego leży stres, który wywołuje nadmierne napięcie emocjonalne i aktywność mięśniową w ciągu dnia. W celu uwolnienia się od obciążenia bodźcem stresogennym narząd żucia wykonuje nieprawidłowe czynności ruchowe – w tym przypadku jest to patologiczne, silne zaciskanie szczęk. Wykazano, że częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Nie należy mylić bruksizmu centrycznego z bruksizmem ekscentrycznym, objawiającym się głównie zgrzytaniem zębów, bez udziału świadomości i kontroli. Badania wykazały, że u pacjentów z bruksizmem centrycznym obserwuje się wyższe poziomy katecholamin w moczu w porównaniu z osobami bez tego problemu zdrowotnego. Te odkrycia potwierdzają związek między stresem emocjonalnym i bruksizmem.

Należy jednak zaznaczyć, że nieco rzadziej przyczynami bruksizmu centrycznego mogą być:

Zaburzenia te występują nawet u do 50% populacji, powodując wzrost pobudzania skurczu mięśni żwaczy i możliwość pojawienia się bruksizmu. Do czynników ośrodkowych należą:

  • zmiany organiczne i czynnościowe układu nerwowego;
  • zaburzenia w zakresie neurotransmiterów i zwojów podstawnych.

Czynnikami ryzyka bruksizmu są choroby układu oddechowego, zespól bezdechu sennego, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Bruksizm centryczny – objawy

Bruksizm centryczny charakteryzuje się świadomym, bezdźwięcznym zaciskaniem zębów, bez towarzyszącego temu zgrzytania zębami. To z kolei wpływa bezpośrednio na zdrowie zębów, ponieważ dochodzi do wgniatania powierzchni koron zębów, pękania szkliwa i tym samym do problemów takich jak:

Wzrasta ryzyko wad zgryzu, zaś częste zaciskanie zębów i związane z tym wzmożone napięcie mięśni twarzy sprawiają, że u pacjentów z bruksizmem centrycznym nierzadko diagnozuje się zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Ich ruchomość przeważnie jest zbyt niska, dochodzi do blokowania ich i dolegliwości bólowych.

Bruksizm centryczny ma jednak wiele nieco dalej umiejscowionych konsekwencji. W jego przebiegu typowe są:

Ból może przenieść się na całą górną powierzchnię pleców. Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem oddziałuje na psychikę – pacjent staje się nerwowy, przemęczony, nadwrażliwy, znerwicowany. Może zmagać się z wyczerpaniem emocjonalnym, wahaniami nastroju i bezsennością. To problem interdyscyplinarny, z całą pewnością wymagający kompleksowego podejścia terapeutycznego.

Zobacz również: Zaciskanie zębów na tle nerwowym.

Diagnostyka bruksizmu centrycznego

Rozpoznanie bruksizmu centrycznego następuje na podstawie wywiadu zdrowotnego, w którym pacjent opisuje poziom stresu (problemy rodzinne, praca zawodowa, życie prywatne), stan zdrowia i występujące objawy. Lekarz ocenia również stan jamy ustnej, zwłaszcza w kontekście obecności ubytków klinowych, uszkodzeń i pęknięć szkliwa, częstej utraty wypełnień zachowawczych, patologicznego starcia zębów. Zwykle postawienie rozpoznania nie sprawia większych trudności.

Bruksizm centryczny – leczenie

Podstawową metodą leczenia jest zastosowanie szyn zgryzowych wykonanych z twardego materiału. Aparaty te mają na celu rozluźnienie mięśni i ochronę zębów przed dalszym uszkodzeniem. Szyny należy nosić cały dzień, zdejmując do jedzenia. Co 3 miesiące odbywają się korekty szyny, dopasowujące ją do nowych warunków okluzyjnych powstałych w konsekwencji relaksacji mięśni. Taka terapia powinna trwać przynajmniej 6 miesięcy, podczas których szyny noszone są codziennie przez przynajmniej kilka godzin. Po tym czasie zaleca się jednak używanie szyn przez 1 tydzień w ciągu miesiąca, również w okresie półrocznym. Celem jest utrwalenie efektów.

Jednocześnie warto prowadzić fizjoterapię stomatologiczną, dzięki której za pomocą technik manualnych rozluźnia się mięśnie i przywraca ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych, a także psychoterapię, uczącą radzić sobie ze stresem. Psychoterapia jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi metodę leczenia przyczynowego problemu. Farmakoterapia stosowana jest zazwyczaj w przypadkach bardzo intensywnego bruksizmu jako uzupełnienie leczenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Saczuk K., Wilmont P., Pawlak Ł., Łukomska-Szymańska M., Bruksizm – etiologia i diagnostyka – przegląd piśmiennictwa, Protetyka Stomatologiczna, 68/2018.
  2. Rusin B., Wojcik A., Pakaszewski W., Ziomko B., Smulewicz K. Bruksizm – współczesna wiedza na temat zaburzenia i możliwości terapeutyczne, Journal of Education, Health and Sport, 12/2022.
  3. Gruca O., Rój R., Gryndys M., Foryś P., Juszczyk J., Haponik K., Kasperski J. Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie, Twój Przegląd Stomatologiczny, 12/2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *