Proteza dziecięca może mieć charakter profilaktyczny, terapeutyczny lub retencyjny. Popularność jej zastosowania wzrosła w ostatnich latach, gdy udowodniono kluczowe znaczenie zębów mlecznych dla prawidłowego rozwoju zębów stałych i całej twarzoczaszki. Utrata zębów mlecznych jest głównym wskazaniem do zastosowania protezy dziecięcej, rozważa się je jednak również w późniejszym wieku, gdy z różnych przyczyn dziecko utraciło zęby stałe.
Patologie wymagające protezy dziecięcej
Zaburzenia rozwojowe układu stomatognatycznego stanowią konsekwencję negatywnego wpływu różnych czynników oddziałujących na komórki i tkanki jamy ustnej oraz części twarzowej czaszki w okresie ich różnicowania, wzrostu i dojrzewania. Wady wymagające wstawienia protezy zębowej u dzieci dzielimy na wrodzone i nabyte. W przypadku wad wrodzonych do powstania zaburzeń dochodzi w okresie od poczęcia do porodu, kiedy patogen oddziałuje podczas okresu organogenezy lub w trakcie życia płodowego. Czynnikami ryzyka są:
- przebyte przez matkę podczas ciąży zakażenia wirusowe, zakażenia bakteryjne lub zakażenia pierwotniakowe;
- zaburzenia hormonalne lub zaburzenia metaboliczne matki;
- niedobory żywieniowe;
- ekspozycja na promieniowanie, np. promieniowanie jonizujące;
- niedotlenienie;
- stosowanie używek, np. palenie papierosów, picie alkoholu;
- przyjmowanie leków o działaniu teratogennym;
- aberracje chromosomowe oraz zmiany struktury chromosomów;
- mutacje pojedynczych genów i uwarunkowania wielogenowe.
Najczęściej diagnozowanym wrodzonym zaburzeniem rozwojowym uzębienia u dzieci jest agenezja zębów, która może przybrać postać hipodoncji, oligodoncji lub anodoncji. Agenezja zębów to wrodzony brak zawiązków zębów, w efekcie czego zęby nie mogą się wykształcić i wzrosnąć. Wady uzębienia wymagające zastosowania protezy zębowej dziecięcej mogą również pojawić się w przebiegu:
- rozszczepów warg i podniebienia;
- zespołu Downa;
- dysplazji ektodermalnej;
- dysplazji włóknistej;
- zespołu Aperta;
- zespołu Treacher-Collinsa;
- połowiczego niedorozwoju twarzy;
- zespołu Crouzona.
Natomiast w przypadku wad nabytych najczęstszą przyczyną utraty zębów są ich urazy mechaniczne, skrajne niedobory witamin i minerałów oraz próchnica. Rzadziej wymienia się procesy nowotworowe w obrębie części twarzowej i mózgowej czaszki oraz powikłania związane z leczeniem chirurgicznym.
Proteza dziecięca – charakterystyka
Protezy zębowe dziecięce mogą być zdejmowane (protezy ruchome) oraz mocowane trwale (protezy stałe). Protezy ruchome sprawdzają się zwłaszcza u dzieci z uzębieniem mlecznym, a ich celem jest przywracanie właściwych warunków do kształtowania się zgryzu u dziecka w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Jest to tzw. proteza profilaktyczna, czyli zapobiegawcza. Istnieje również możliwość wykorzystania protezy leczniczej. Stosuje się ją u dzieci, u których jednocześnie doszło do utraty zębów i które zmagają się z wadami zgryzu. Wówczas taka proteza przywraca warunki zgryzowe poprzez uzupełnienie braków uzębienia oraz zmienia układ łuków zębowych, stanowiąc element ortodontycznego leczenia zębów. Protezy retencyjne stosuje się u dzieci, u których wada zgryzu została wyleczona, a proteza ma za zadanie utrzymać efekty leczenia aż do momentu pojawienia się zębów stałych.
Protezy stałe na ogół stosuje się nie u dzieci, lecz u młodzieży. Warunkiem koniecznym do trwałego założenia koron i implantów jest ukończenie 18. roku życia, ponieważ właśnie wtedy korzenie zębów są ostatecznie ukształtowane. Mosty protetyczne można stosować u dzieci powyżej 12. roku życia, jeśli istnieją ku temu odpowiednie wskazania.
Proteza dziecięca – ile kosztuje?
Częściowa proteza dziecięca to wydatek rzędu 500-800 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wizyty (średnio około 200 zł) oraz założenie tzw. utrzymywacza przestrzeni (średnio około 400 zł), jeśli jest on potrzebny.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wojtyńska E., Zaburzenia rozwojowe układu stomatognatycznego u dzieci z uzębieniem mlecznym – przyczyny, rehabilitacja protetyczna, Protetyka Stomatologiczna, 71/2021.
- Strada E., Pihut M., Wiśniewska G. Leczenie protetyczne pacjentów w wieku rozwojowym na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń własnych, Magazyn Stomatologiczny, 12/2013.
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.