Ile boli rosnąca ósemka?

Spis treści

Ile boli rosnąca ósemka, czyli trzeci ząb trzonowy, nazywany również zębem mądrości? Ciekawostką jest, że nie każda osoba dorosła ma w swoim całym życiu wyrznięte wszystkie cztery zęby mądrości. Wciąż nie do końca wiadomo, od czego to zależy. Jednocześnie są to najbardziej kłopotliwe zęby w jamie ustnej człowieka. Co warto wiedzieć o ich wyrzynaniu się?

Ile boli rosnąca ósemka?

Ósemka – co należy wiedzieć o zębie mądrości?

Zęby mądrości pojawiają się w dorosłym życiu w obu łukach zębowych na ich końcach, jest ich więc cztery. Są ostatnimi zębami trzonowymi (trzecimi). Zdarza się, że u poszczególnych osób nie wyrzynają się wszystkie ósemki, lecz przykładowo tylko jedna, tylko dwie lub tylko trzy. Górne zęby mądrości to zęby o najbardziej zmiennym kształcie. Mogą być zarówno znacznie większe od poprzedzających je zębów trzonowych drugich, jak i mogą przybierać postać szczątkowego pieńka. Z kolei charakterystyczną cechą dolnych zębów mądrości jest mniej wyraźny zarys guzków i nieregularność bruzd.

Zęby mądrości wyróżniają się dużą liczbą korzeni – jest ich co najmniej dwa, z reguły jednak nawet cztery. Bardzo często są one jednocześnie mocno zakrzywione, co utrudnia ich leczenie endodontyczne. W przypadku chorób ósemek najczęściej lekarz stomatolog podejmuje decyzję o wykonaniu ich ekstrakcji. Problemy zdrowotne związane z zębami mądrości są niezmiennie częste, od niepełnego wyrznięcia zęba (ząb zatrzymany), poprzez próchnicę i psucie się ich (w związku z trudnością w doczyszczaniu), aż do zapalenia miazgi zęba i innych stanów chorobowych.

Zobacz również: Ząb zatrzymany – jak pozbyć się takiej ósemki?

Ile boli rosnąca ósemka?

Ósemka w momencie najintensywniejszego wyrzynania się boli z reguły od kilku do kilkunastu dni. Nie jest to jednak standardem, ponieważ wiele osób wskazuje na całkowity brak bólu podczas wyrzynania się zęba mądrości (może on zacząć boleć dopiero wtedy, gdy jest już wyrznięty i zaczyna się psuć), a inne na ból trwający nawet do miesiąca i dłużej. W drugim przypadku należy podejrzewać, że wyrzynający się ząb boli, ponieważ zaczął się już psuć. Każdy przypadek bólu ósemki warto skonsultować ze stomatologiem. Często konieczne jest bowiem wykonanie badania RTG, aby ocenić przebieg i kondycję kanałów korzeniowych.

Zobacz również: Ból ósemki promieniujący do ucha.

Jak długo rośnie ósemka?

Czas wyrzynania zęba mądrości jest mocno uzależniony od wielu czynników. Może ono trwać kilka tygodni, jak również parę lat. Z reguły pełne wyrzynanie się ósemki trwa 2-3 lata, nawet jeśli wydaje nam się, że proces już się zakończył.

Ósemka – kiedy się wyrzyna?

Szacuje się, że u około 35% ludzi zęby mądrości w ogóle się nie pojawiają. U pozostałych robią to około 25. roku życia, ale przypadki, gdy zdarza się to później, nie należą do rzadkości. Bardzo rzadko obserwuje się te zęby w wieku dojrzewania płciowego, a więc u nastolatków (taka sytuacja praktycznie się nie zdarza). Nie ma też reguły co do tego, czy najpierw wyrzynają się ósemki górne, czy dolne.

Dość częstym problemem związanym z ósemkami jest zatrzymanie zęba. O zębach zatrzymanych mówi się wówczas, gdy po całkowitym uformowaniu korzenia zęby nie wyrznęły się i nadal pozostają w kości lub wyrzynają się jedynie częściowo. Zgodnie z definicją o takim zębie można jednak powiedzieć dopiero wówczas, gdy upłynęły 2 lata od prawidłowego czasu wyrznięcia się i gdy pomimo tego ząb pozostaje w tkankach przyzębia. W takich sytuacjach niezbędne jest wykonanie badania RTG (zdjęcia pantomograficznego) i podjęcie leczenia zatrzymanej ósemki.

Usunięcie zatrzymanej ósemki jest dość trudne i skomplikowane. Wymaga rozcinania dziąsła, rozfragmentowania zęba na części i kolejno usuwanie poszczególnych części. Pole widzenia jest ograniczone, ponieważ fragmenty zęba często pozostają w kości, należy je więc stamtąd wydłubać. Ekstrakcja zatrzymanej ósemki jest postępowaniem z wyboru.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szubert P., Jankowski M., Krajecki M., Jankowska-Wika A., Sokalski J., Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, Dental Forum, 1/2015.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  3. Czerniuk M., Zęby mądrości jako potencjalne ognisko infekcji pochodzącej z jamy ustnej – opis przypadku, Kardiologia po Dyplomie, 12/2009.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *