Ból ósemki promieniujący do ucha

Spis treści

Ból ósemki promieniujący do ucha jest niezwykle częstym problemem stomatologicznym u pacjentów dorosłych. Trzecie zęby trzonowe, czyli tzw. ósemki lub zęby mądrości, zazwyczaj mają tendencję do krzywego rośnięcia, psucia się lub zatrzymania w tkankach dziąsła, a nawet w kości. Generują tym samym mnóstwo dolegliwości.

Ból ósemki promieniujący do ucha

Ból ósemki promieniujący do ucha – przyczyny

Najczęstsze problemy związane z ósemką, to:

  • zatrzymanie zęba to stan, w którym ząb nie wyrżnął się w prawidłowej pozycji, zazwyczaj z powodu braku miejsca w łuku zębowym, niekorzystnego położenia lub innych czynników. Jest zębem uformowanym, objętym całościowo przez tkanki twarde lub tylko tkanki miękkie szczęki lub żuchwy;
  • psucie zęba – trzeci ząb trzonowy znajduje się na samym końcu łuku zębowego, a więc w miejscu trudno dostępnym podczas codziennego szczotkowania zębów lub nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych. Z tego względu ciężko usuwać z jego okolicy resztki pokarmowe i płytkę nazębną. Jeśli resztki te pozostaną na dłużej w przestrzeniach ósemki, zaczynają się psuć, stwarzając idealne środowisko do rozwoju bakterii i tym samym do niszczenia zęba czy pojawiania się stanów zapalnych;
  • krzywy wzrost zęba – ósemki ze względu na brak miejsca w łuku zębowym mogą nieprawidłowo rosnąć. Zdarza się też, że nawet dobrze wyrośnięta ósemka miewa zakrzywione korzenie, które uciskają na okoliczne tkanki nerwowe, generując ból promieniujący do ucha.

Ból ósemki promieniujący do ucha zawsze jest niepokojącym sygnałem. Nie należy bagatelizować go z myślą, że przeminie samoistnie, ponieważ pewne jest, że tak się nie stanie. Ząb mądrości będzie jedynie dalej się psuł, uprzykrzając życie. Co istotne, nieleczone zęby są źródłem bakterii dla okolicznych, zdrowych jeszcze zębów.

Zobacz również: Ból zęba promieniujący na inne zęby.

Ból ósemki promieniujący do ucha – diagnostyka

Każdy ból ósemki należy dobrze zdiagnozować, jeśli jednak ma on charakter promieniujący do ucha, szybkie działanie jest szczególnie istotne. Lekarz stomatolog wykonuje nie tylko standardowy przegląd stomatologiczny jamy ustnej, ale również zleca badanie RTG, aby uwidocznić korzenie zęba. Na tej podstawie ustala się dalszy plan leczenia. Najczęściej jest nim ekstrakcja zęba mądrości, ponieważ nawet wyleczenie go kanałowo nie da gwarancji, że nie będzie on psuł się w przyszłości.

Zobacz również: Wędrujący ból zęba.

Ból ósemki promieniujący do ucha – leczenie

Ból ósemki promieniujący do ucha może zostać wyleczony wyłącznie przyczynowo. Złotym standardem jest ekstrakcja zęba mądrości, w przeciwieństwie do problemów z pozostałymi zębami, gdy dąży się raczej do leczenia zachowawczego. Usuwanie ósemek przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dolegliwości bólowe i obrzęk mogą pojawić się dopiero po ustąpieniu znieczulenia, a więc po paru godzinach i są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Wynikają z toczącego się procesu gojenia.

W niektórych przypadkach zabieg ekstrakcji ósemki można przeprowadzić fragmentarycznie. Lekarz rozbija wówczas zęba za pomocą specjalnego narzędzia stomatologicznego, czyli dłutka na kilka elementów, po czym kolejno usuwa te fragmenty, oczyszcza ranę, a następnie przeważnie ją zaszywa. Po około 7 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną celem usunięcia szwów i oceny gojącej się rany. W domowej pielęgnacji rany poekstrakcyjnej należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nie wypłukać tworzącego się skrzepu, co wiązałoby się z powstaniem tzw. suchego zębodołu.

Zobacz również: Co na ból zęba?

Czy ból ósemki promieniujący do ucha przejdzie sam?

Ból zęba nigdy nie przechodzi samoistnie, nawet jeśli zastosowane zostaną domowe metody przeciwbólowe, np.:

  • żucie goździka;
  • płukanka z soli fizjologicznej;
  • płukanka ziołowa.

To jedynie działania objawowe, które nie wpłyną jednak na bezpośrednią przyczynę problemu. Ta zaś może zostać rozwiązana wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Tym bardziej w przypadku zęba mądrości, który rzadko leczony jest zachowawczo. Należy zaznaczyć, że pozbycie się ósemki w większości przypadków nie wpływa negatywnie na warunki zgryzowe oraz nie zwiększa ryzyka powstawania wad zgryzu, ponieważ jest to ostatni ząb w łuku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Osica P., Szczepkowska A., Janas-Naze A. Głęboko zatrzymany ząb 21 z zagięciem koronowo-korzeniowym – opis przypadku. Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Czechowska E., Rydzewska-Lipińska M., Szubert P., Sokalski J., Komplikacje podczas zabiegu operacyjnego usuwania zęba mądrości – opis przypadku, Dental Forum, 1/2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *