Ból zęba promieniujący na inne zęby

Spis treści

Ból zęba promieniujący na inne zęby to bardzo częsta przypadłość, związana głównie z przebiegiem unerwienia w obrębie jamy ustnej. Wystarczy uszkodzenie lub naruszenie struktur nerwowych dowolnymi czynnikami, aby doszło do odczuwania dolegliwości w oddalonym miejscu. Nie tylko w innym zębie, ale nawet w głowie czy w uchu. To podstawa mechanizmu bólu rzutowanego.

Ból zęba promieniujący na inne zęby

Co to jest ból?

Zgodnie z definicją ból to niezwykle złożone, nieprzyjemne, subiektywne doznanie. Pełni bardzo ważną rolę, ponieważ ostrzega człowieka przed działaniem czynników uszkadzających tkanki. Pełni rolę odruchowo-obronną, wskazując na powstanie choroby oraz jest bodźcem do szukania pomocy w usunięciu jej przyczyn. Niestety silne, trwające zbyt długo doznania bólowe przestają być czynnikiem ostrzegawczo-obronnym, a stają się realnym problemem danego pacjenta.

Ból rzutowany – czym jest?

Dość charakterystycznym rodzajem bólu jest tzw. ból rzutowany. Ma on charakter promieniujący, może być odczuwany w zupełnie innym miejscu niż faktyczne źródło jego powstawania. Nierzadko zdarza się więc, że ból nerki może być odczuwany w dole pleców i przypomina tym samym objawy występujące w przebiegu dyskopatii kręgosłupa. Z kolei na przykładzie jamy ustnej ból jednego, chorego zęba może być odczuwany także w zębach okolicznych, a nawet znajdujących się nad nim w przeciwnym łuku zębowym.

Zobacz również: Najczęstsze choroby zębów.

Ból zęba promieniujący na inne zęby – przyczyny

Ból promieniujący na inne zęby i odczuwany w nich pomimo braku realnego uszkodzenia jest właśnie bólem rzutowanym. Wszystko przez to, że te obszary są zaopatrywane przez te same bądź sąsiednie segmenty nerwowe. Podrażnienie struktur nerwowych danego segmentu będzie więc prawdopodobnie skutkować bólem odczuwanym w różnych częściach tego segmentu (także nieuszkodzonych), a nawet w całym segmencie. Jest to całkowicie normalne i wiąże się z fizjologią organizmu.

Jakie choroby i problemy zdrowotne mogą generować ból rzutowany w jamie ustnej? Tak naprawdę może to być każda dolegliwość związana z uszkodzeniem struktur bogato unerwionych, takich jak miazga zęba. Ból zęba promieniujący na inne zęby może więc pojawić się w przebiegu:

I wielu innych. Wciąż nie w pełni wyjaśnionym problemem jest ponadto ból zęba idiopatyczny. W jego przebiegu nie istnieją rzeczywiste przyczyny bólu, nie pojawia się uszkodzenie zęba, lecz mimo tego pacjent skarży się na dolegliwości. Uważa się, że mogą wiązać się z nerwicą czy nadwrażliwym usposobieniem, a czynników ryzyka należy szukać w psychice pacjenta.

Zobacz również: Ból zębów na tle nerwowym.

Ból zęba promieniujący na inne zęby – diagnostyka

Podstawą diagnostyki bólu zęba jest przegląd stomatologiczny. Lekarz z wykorzystaniem urządzeń i w powiększeniu sprawdza, czy w obrębie zębów znajdują się ubytki, czy reagują one nadmiernie na zimno oraz czy nagromadzony jest kamień nazębny. Wszelkie niepokojące zmiany są natychmiast przekazywane pacjentowi. Innymi są także rozpulchnione dziąsła lub obniżone brzegi dziąseł, co obserwuje się np. w przebiegu odsłoniętych szyjek zębowych.

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badanie RTG, które z dużą dokładnością uwidacznia ewentualne cysty i torbiele, a także przebieg i kondycję kanałów korzeniowych. Stanowi to podstawę doboru dalszych metod terapeutycznych.

Zobacz również: Szybki sposób na ból zęba.

Ból zęba promieniujący na inne zęby – leczenie

Leczenie bólu zęba zawsze musi być przyczynowe. Doraźnie można łagodzić ból we własnym domu, np. zimnymi okładami na policzek, goździkami lub płukankami z soli fizjologicznej, jednak nie usuwa to przyczyn problemu. Po krótkim czasie ból nawróci. Dlatego warto zgłosić się do stomatologa, który podejmie decyzję o najlepszej metodzie leczenia. Przykładowo w przebiegu próchnicy jest to usunięcie patologicznych zmian i wypełnienie ubytków, a następnie zastosowanie profilaktyki fluorkowej, natomiast przy stanach zapalnych miazgi – leczenie kanałowe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
  2. Olszewski J., Namieciński W., Ból zęba promieniujący do ucha, Stomatologia po Dyplomie, 5/2021.
  3. Dobrogowski J., Zajączkowski R., Dutka J., Wordliczek J., Patofizjologia i klasyfikacja bólu, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *