Profilaktyka stomatologiczna

Spis treści

Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważną częścią współczesnej medycyny. Odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu rozwojowi chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy. Jej najważniejszym elementem są regularne kontrole stomatologiczne już od najmłodszych lat. Pierwszą wizytę wraz z dzieckiem poleca się w okresie ząbkowania. W skład profilaktyki stomatologicznej wchodzi higienizacja zębów, na którą składa się skaling, piaskowanie i fluoryzacja.

Profilaktyka stomatologiczna

Co to jest profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna to zbiór działań mających na celu zapobieganie rozwojowi różnych patologii w obrębie uzębienia i całej jamy ustnej. Poprzez ich wczesne wykrycie oraz podejmowanie działań zapobiegawczych możemy przez całe życie zachować wysokie zdrowie jamy ustnej i własne, naturalne uzębienie. Na profilaktykę stomatologiczną prowadzoną już od najmłodszych lat składają się następujące działania:

  • kontrola uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • lakowanie bruzd zębów – zabezpieczanie zdrowych zębów przed próchnicą poprzez wypełnianie naturalnych wgłębień w zębach, które trudno jest oczyścić;
  • fluoryzacja – aplikacja preparatu zawierającego fluor celem wzmocnienia szkliwa;
  • lakierowanie zębów – pokrycie powierzchni zębów specjalnym lakierem wzmacniającym zęby;
  • polerowanie zębów – wygładzenie powierzchni zębów, a tym samym zmniejszenie liczby zakamarków, w których mogłyby gromadzić się bakterie;
  • skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, w zależności od potrzeb – profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego;
  • piaskowanie – usuwanie płytki nazębnej i resztek kamienia nazębnego.

Kontrolne badania stomatologiczne powinno się wykonywać 1 raz na 6 miesięcy, każdorazowo decydując się wówczas na higienizację zębów, która również polecana jest co pół roku.

Domowa profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyką stomatologiczną zwie się jednak nie tylko działania podejmowane w gabinecie stomatologicznym. Równie ważne są czynności domowe, czyli codzienne szczotkowanie zębów indywidualnie dobraną szczoteczką, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się zgodnie z metodyką, a więc nie ruchami okrężnymi (jak dawniej twierdzono), lecz wymiatającymi, kierując się od dziąseł w stronę końców zębów oraz w linii poziomej po powierzchni zębów. Zaleca się stosowanie miękkich lub średnich szczoteczek do zębów (twarde mogą uszkadzać delikatne tkanki dziąseł), zaś pasta powinna posiadać skład dobrany do potrzeb danej osoby.

Do domowej profilaktyki stomatologicznej można zaliczyć w pewnym sensie również unikanie jedzenia słodyczy, a także unikanie podawania dziecku butelki na jednorazowo długi okres czasu, ponieważ zwiększa to ryzyko rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. Osoby z aparatem ortodontycznym po każdym posiłku powinny dokładnie usunąć resztki jedzenia w zamków i zakamarków urządzenia.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest ważna?

W przypadku dzieci dzięki profilaktyce stomatologicznej możemy zapobiec rozwojowi wad zgryzu i próchnicy. Dodatkowo regularne wizyty u stomatologa przyzwyczają dziecko do dbania o siebie i sprawią, że nie będzie się ono bało leczenia stomatologicznego w późniejszym wieku. Natomiast gdy pierwsza wizyta odbędzie się celem mało przyjemnego leczenia próchnicy, dentysta przez długi czas będzie kojarzył się dziecku z traumą i strachem.

Zobacz również: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty.

Z kolei w przypadku osób dorosłych profilaktyka stomatologiczna uchroni przed chorobami takimi jak paradontoza, stany zapalne tkanek przyzębia, zgorzel miazgi czy zapalenie miazgi, co wymaga leczenia kanałowego, a niekiedy może skończyć się nawet ekstrakcją zęba. Leczenie chorób zębów jest nieprzyjemne i wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego znacznie korzystniej jest codziennie dbać o zęby. Dzięki profilaktyce stomatologicznej zachowujemy świeży oddech i piękny, biały, zdrowy uśmiech.

Podsumowanie

Profilaktyka stomatologiczna to najważniejszy element pozwalający na zachowanie zdrowych i pięknych zębów, a tym samym poprawiający jakość naszego codziennego życia. Aby okazała się skuteczna i efektywna należy pamiętać o regularności. Zarówno w odniesieniu do profilaktyki domowej, jak i systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka stomatologiczna jest istotna bez względu na wiek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *