Pasty remineralizujące

Spis treści

Pasty remineralizujące to specjalistyczne pasty do zębów rekomendowane przez stomatologów każdej osobie, która ma problemy ze słabym szkliwem lub znajduje się w podwyższonej grupie ryzyka próchnicy. Mają one sporą zawartość składników mineralnych, których głównym celem jest przyspieszanie remineralizacji szkliwa, co z kolei wpływa na jego wzmocnienie.

Pasty remineralizujące

Pasty remineralizujące – charakterystyka

Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ciele człowieka. W środowisku jamy ustnej fizykochemiczna integralność szkliwa zależy głównie od składu chemicznego otaczających je płynów, czyli śliny i płynnej fazy płytki nazębnej. Z kolei czynnikami decydującymi o stabilności apatytów szkliwa jest pH oraz stężenie jonów: wapnia, fosforowych i fluorkowych. W momencie ekspozycji szkliwa na kwasy początkowo jony H+ wiążą bufory śliny oraz płynu płytki, jednak później, po całkowitym ich wyczerpaniu, następuje obniżenie pH. Istotą procesu powstawania białej plamy próchnicowej jest podpowierzchniowa demineralizacja szkliwa, zachodząca przy pH wodnej fazy w przedziale 4,5-5,5.

Zadaniem past remineralizujących jest dostarczenie szkliwu brakujących jonów mineralnych, które wbudowują się w ubytki i osłabione miejsca szkliwa, wzmacniając je. Pasty remineralizujące są przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dla użytkowników dorosłych. W szerokiej ofercie produktów znaleźć można również pasty bez zawartości fluoru, jeśli z różnych względów konsument nie może ich używać.

Zobacz również: Zawartość fluoru w pastach do zębów.

Pasty remineralizujące – działanie

W pastach remineralizujących znajdują się m.in. fluorki, wapń, nanohydroksyapatyt, fosforan oraz hydroksyapatyt. Kompozycja składników może być różna, oferując nieco inne działanie w zależności od zestawu związków. Wnikają one w uzębienie i poprawiają ich wytrzymałość na kwasy i bakterie próchnicotwórcze. Przykładowe działanie poszczególnych składników prezentuje się następująco:

  • hydroksyapatyt – naturalny składnik budujący szkliwo każdego człowieka, który wspiera jego regenerację;
  • fluor – wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na działanie kwasów;
  • kazeina – białko mleka dostarczające wapń i fosfor, wspomagające proces remineralizacji;
  • ksylitol cukier zapobiegający rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Przy systematycznym stosowaniu past remineralizujących do zębów obserwuje się także uszczelnienie uszkodzonego szkliwa i zmniejszenie nadwrażliwości zębów oraz spadek odkładania się kamienia nazębnego zarówno na powierzchni przedniej i tylnej zębów, jak i w przestrzeniach międzyzębowych.

Zobacz również: Jak powstaje kamień nazębny?

Pasty remineralizujące dla dzieci

Pasty remineralizujące mogą być stosowane nawet w przypadku dzieci poniżej 6. roku życia. Tym bardziej że są one szczególnie narażone na wystąpienie próchnicy. Warto jednak sprawdzać jeszcze na etapie zakupów, czy na opakowaniu produktu znajduje się informacja, że nadaje się on dla najmłodszych użytkowników. Ma wówczas nieco inny skład, dopasowany do potrzeb zębów mlecznych.

Wskazania do stosowania past remineralizujących

Remineralizujące pasty poleca się szczególnie w następujących przypadkach:

  • nadwrażliwość zębów;
  • wczesne etapy próchnicy;
  • wysokie ryzyko rozwoju próchnicy;
  • erozja szkliwa.

Pasty remineralizujące mogą być stosowane jako pasty codzienne nawet w dłuższej perspektywie czasu, zastępując inne, klasyczne pasty do zębów. Należy przy tym pamiętać, że na wytrzymałość szkliwa i obniżanie ryzyka próchnicy zębów wpływa znacznie więcej czynników. Niezwykle ważna jest zbilansowana, zdrowa dieta bogata w źródła wapnia, fosforu, witaminy K, witaminy C, jak również suplementacja kolagenu, kwasu hialuronowego oraz witaminy D. Nie należy też zapominać o systematycznym szczotkowaniu zębów (2-krotnie w ciągu dnia), nitkowaniu zębów i przestrzeni międzyzębowych oraz unikaniu spożywania słodyczy, które są idealną pożywką dla bakterii patogennych bytujących w jamie ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Berczyński P., Gmerek A., Buczkowska-Radlińska J. Metody remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych – przegląd piśmiennictwa, Pom J Life Sci 2015. 61, 1, 68-72.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *