Czy w trakcie miesiączki można iść do dentysty? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie. Choć sporo pań nie zwraca uwagi na takie szczegóły i nie bierze pod uwagę cyklu menstruacyjnego przy umawianiu wizyty u stomatologa, należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach ma to spore znaczenie.
Czy w trakcie miesiączki można iść do dentysty?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie zabiegi są zaplanowane podczas wizyty u stomatologa. Wizyta u dentysty nie jest przeciwwskazana m.in. w przypadku:
- higienizacji zębów, na co składa się przeważnie piaskowanie zębów, skaling zębów oraz fluoryzacja zębów;
- uzupełniania ubytków;
- polerowania zębów;
- przeglądu jamy ustnej;
- kwalifikacji do leczenia ortodontycznego, leczenia endodontycznego lub leczenia protetycznego;
- wizyty kontrolnej ortodontycznej;
- wybielania zębów.
Wówczas bez obaw o jakiekolwiek powikłania można udać się na zaplanowaną wizytę, nawet jeśli wypada ona w dzień miesiączkowania. W trakcie miesiączki nie zaleca się jednak wizyty u dentysty w następujących przypadkach:
- zakładanie uzupełnienia protetycznego, np. koron na zęby, mostów zębowych, a także wszczepianie implantów zębowych w dziąsła;
- ekstrakcja zębów, zwłaszcza ósemki (trzeci ząb trzonowy nazywany potocznie zębem mądrości);
- zabiegi z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, w tym usuwanie ropni zęba i torbieli zęba;
- resekcja zęba;
- leczenie kanałowe;
- skaling poddziąsłowy przy znacznym kamieniu nazębnym.
A także przy wszelkich innych procedurach, które wiążą się z nacinaniem tkanek i krwawieniem. Podczas miesiączki krew jest znacznie rzadsza, krzepnie wolniej. Pojawia się nie tylko ryzyko krwotoku, ale również licznych powikłań, choćby takich jak suchy zębodół po ekstrakcji zęba. Wiele pań decyduje się na zabieg stomatologiczny w inny dzień niż dni menstruacji ze względu na własny komfort. Podczas miesiączki często spada samopoczucie, wzrasta próg bólu, pojawia się ból brzucha i zmęczenie. Sprawia to, że nawet mało bolesne procedury mogą być przez kobietę odczuwane jako wysoce dyskomfortowe.
Miesiączka a znieczulenie u dentysty
Miesiączka nie jest natomiast przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia miejscowego u dentysty (bez względu na to, jaki jest to rodzaj znieczulenia). Nie wpływa ona na intensywność czy czas działania leków przeciwbólowych. Nie trzeba informować stomatologa o trwającej miesiączce, chyba że na wizycie pojawi się konieczność przeprowadzenia bardziej rozległego zabiegu. Z reguły takie zabiegi są jednak umawiane stosownie wcześniej, można zatem bez problemu wpisać je do swojego kalendarza w taki sposób, aby nie kolidowały z cyklem miesiączkowym.
Kiedy odwołać wizytę u dentysty?
Pozostałe przeciwwskazania do wizyty u dentysty obejmują m.in.:
- infekcje wirusowe bądź infekcje bakteryjne, w tym przeziębienie i grypę;
- gorączkę;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- wyjątkowo złe samopoczucie;
- ciąża zagrożona i powikłana;
- wcześniejsze wypicie alkoholu, ponieważ rozrzedza on krew.
Wszystko zależy oczywiście od rodzaju planowanych zabiegów, jednak w większości przypadków przy powyższych dolegliwościach i stanach najlepiej przełożyć wizytę na inny, dogodny termin.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sachdev R., Garg K., Singh G., Mehrotra V., Devi P., Chauhan S., Role of Dentist in Menstruation: Question to Care for Females, J. Adv. Res. Dent. Oral Health 2019; 4(1).