Chirurgia szczękowo-twarzowa

Spis treści

Chirurgia szczękowo-twarzowa jest lekarską specjalizacją zajmującą się diagnostyką i operacyjnym leczeniem chorób czy wad dotyczących twarzoczaszki, w tym jamy ustnej. Nie należy mylić jej z chirurgią stomatologiczną, która zajmuje się wyłącznie problemami jamy ustnej.

Chirurgia szczękowo-twarzowa

Chirurgia szczękowo-twarzowa a chirurgia stomatologiczna

Aby lepiej rozumieć istotę obu specjalizacji, warto dowiedzieć się, czym dokładnie zajmują się lekarze pracujący w tych zawodach. Chirurg szczękowo-twarzowy diagnozuje i leczy różnego rodzaju problemy (choroby, wady, schorzenia, urazy) zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i szyi czy twarzoczaszki. Z kolei chirurg stomatologiczny zajmuje się wyłącznie problemami jamy ustnej, np. wyrywaniem zębów czy operacyjnym usuwaniem torbieli okołozębowych. Aby zostać chirurgiem szczękowo-twarzowym należy wcześniej ukończyć studia na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym, natomiast aby zostać chirurgiem stomatologicznym, należy być absolwentem kierunku lekarsko-dentystycznego.

Chirurgia szczękowo-twarzowa – czym się zajmuje?

Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich problemów, które mogą lokalizować się w jamie ustnej, ale także w obrębie twarzy czy nawet szyi. Takimi właśnie problemami są m.in.:

I wiele innych. Specjalista z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej może wykonywać ekstrakcje zębów, wszczepiać implanty, na których później osiądzie uzupełnienie protetyczne, jak również korygować nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki, także w kwestiach estetycznych. Przykładem zabiegu z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej jest choćby osteotomia żuchwy polegająca na nacięciu tej kości, zmianie pozycji obu odłamów i nastawieniu ich ponownie we właściwej pozycji. Taka operacja może być wykonana np. u pacjentów z tyłożuchwiem (retrogenią).

Chirurg szczękowo-twarzowy – specjalizacja

Aby zostać chirurgiem szczękowo-twarzowym, należy najpierw ukończyć studia medyczne na kierunku lekarskim bądź lekarsko-dentystycznym. Następnie odbywa się specjalizacja z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, trwająca 6 lat niezależnie od posiadanego tytułu zawodowego. To niezwykle wymagający kierunek, ponieważ łączy w sobie chirurgię plastyczną i rekonstrukcyjną, chirurgię ogólną, otorynolaryngologię, ortodoncję, neurochirurgię oraz onkologię. Co więcej, każdy błąd może skutkować znacznym pogorszeniem walorów estetycznych twarzy pacjenta. Dlatego na ten kierunek decydują się głównie osoby pewne swojego wyboru, odpowiedzialne, precyzyjne i cierpliwe.

Ile zarabia chirurg szczękowo-twarzowy?

Przeciętne wynagrodzenie chirurgów szczękowo-twarzowych wynosi około 18 000 zł miesięcznie, choć w zależności od kompetencji i doświadczenia zarobki te mogą być znacznie większe. Na początku kariery zawodowej zarobki są odpowiednio niższe w związku z brakiem doświadczenia i nabywaniem umiejętności z zakresu chirurgii. Doświadczeni i polecani specjaliści mogą zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Misiurewicz-Gabi A., Innowacje w chirurgii szczękowo-twarzowej, Kurier Medyczny, 3/2020.
  2. Program specjalizacji w dziedzinie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Warszawa 2023.
  3. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *