Jak wzmocnić szkliwo?

Spis treści

Jak wzmocnić szkliwo, aby zęby były mocne i wytrzymałe oraz aby przeciwdziałać rozwojowi próchnicy? Sposobów jest wiele, zarówno tych naturalnych i domowych, jak i profesjonalnych. Warto poznać je nieco bliżej, świadomie dbając tym samym o higienę jamy ustnej.

Jak wzmocnić szkliwo?

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów polega na aplikacji bezpośrednio na szkliwo pianki, pasty, żelu i innych produktów zawierających jony fluoru, które pozostawia się na zębach na kilka minut i dzięki temu wbudowują się one w strukturę szkliwa, wzmacniając go. Jony fluory wykazują silne powinowactwo do wapnia i reagują z hydroksyapatytami szkliwa. Wskutek reakcji, które wówczas następują, hydroksyapatyty szkliwa przekształcają się we fluoroapatyty mniej rozpuszczalne w kwasach i wykazujące znacznie lepsze właściwości krystaliczne. W przebiegu fluoryzacji zębów obserwuje się ponadto remineralizację szkliwa. Jego drobne uszkodzenia mogą przy dostarczeniu fluorków z zewnątrz ulec powtórnej mineralizacji. W tym przypadku kluczowy jest jednak stały dopływ niewielkich ilości jonów fluoru (najlepiej fluorku wapnia).

Aby efektywnie wzmocnić szkliwo, rekomenduje się przeprowadzanie fluoryzacji co 6 miesięcy w przypadku osób dorosłych, zaś u dzieci w wieku szkolnym wykonuje się ją nawet 6 razy w ciągu roku, w odpowiednich odstępach czasowych. Częstotliwość wykonywania procedury zależy także od ryzyka wystąpienia próchnicy zębów.

Zobacz również: Próchnica u dzieci.

Dieta wzmacniająca szkliwo

Aby mieć zdrowe i mocne zęby, rekomenduje się spożycie odpowiednich ilości zwłaszcza:

  • witaminy A – jaja, marchewki, bataty, zielone warzywa liściaste, mleko i produkty mleczne, papryka, truskawki;
  • białka – większą biodostępnością cieszą się białka pochodzenia zwierzęcego, które zawierają w swoim składzie wszystkie niezbędne aminokwasy. Źródłami białek są: mięso, ryby i owoce morza, jaja, natomiast w przypadku roślin to warzywa strączkowe i algi;
  • magnezu – różnego rodzaju kasze, ryż brązowy, orzechy i nasiona, kakao, banany, jabłka, pomarańcze, mleko i nabiał;
  • wapnia – mleko i nabiał, niektóre zboża, warzywa kapustne, rośliny strączkowe, jajka;
  • fosforu – ryby, konserwy, wędliny, podroby, suszone owoce, migdały, płatki zbożowe, ciemne pieczywo i produkty pełnoziarniste.

Dieta na mocne zęby powinna być urozmaicona, zbilansowana i zdrowa. Aby wzmacniać zęby, powinna wykluczać lub maksymalnie ograniczać spożycie cukrów prostych, które są najlepszą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych, wyraźnie niszczących i osłabiających szkliwo.

Zobacz również: Jak wzmocnić zęby i dziąsła.

Suplementy diety na mocne szkliwo

Chcąc wzmocnić szkliwo, należy rozpocząć suplementację witaminy D, która nie ma swoich źródeł pokarmowych, a jej endogenna synteza zachodzi w skórze pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Jako że ekspozycja ciała na słońce jest w Polsce niezwykle mała, w efekcie czego większość ludzi zmaga się z niedoborami witaminy D, suplementacja ma zastosowanie od narodzin, aż do późnej starości. Równie wartościowym suplementem na mocne zęby jest kolagen (podstawowe białko budulcowe organizmu człowieka) oraz cynk.

Zobacz również: Kolagen na zęby.

Dbanie o higienę jamy ustnej

Podstawą wzmacniania szkliwa jest jednak dbanie o codzienną higienę jamy ustnej na maksymalnym poziomie. Dotyczy to szczotkowania zębów dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem, przy czym po wieczornym szczotkowaniu nie należy nic już jeść), nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych przed każdym szczotkowaniem zębów oraz uczęszczania na higienizację zębów co 6 miesięcy. Higienizacja zębów obejmuje pakiet zabiegów profilaktycznych i czyszczących, do których zalicza się:

Wszystko to sprawia, że systematycznie usuwamy płytkę nazębną będącą siedliskiem patogennych bakterii i resztek jedzenia, a także przebarwienia na zębach, osad czy kamień nazębny lub kamień poddziąsłowy. Odkładająca się na powierzchni szkliwa płytka nazębna może bowiem osłabiać jego strukturę, inicjować ogniska próchnicowe, wywoływać nieświeży oddech i nadwrażliwość zębów, a także przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych i krwawiących dziąseł. To ona jest kluczową przyczyną wszystkich problemów związanych z zębami i jamą ustną. Jej bieżące usuwanie jest więc niezmiernie ważne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *