Dieta na mocne zęby

Spis treści

Dieta na mocne zęby to jeden z najważniejszych elementów dbania o siebie. Choć zęby uznawane są za jedną z najsilniejszych tkanek ludzkiego organizmu, przy braku odpowiedniej higieny szybko ulegają zniszczeniu. Na szczęście współcześnie nie ma problemów z dostępem do produktów spożywczych bogatych w składniki, które wzmacniają szkliwo i wspierają stan zdrowia jamy ustnej.

Dieta na mocne zęby

Skutki nieprawidłowego odżywiania

Nieprawidłowe odżywianie może powodować zmiany w jamie ustnej, zwłaszcza w obrębie błony śluzowej i szkliwa. Typowe są:

Nieprawidłowe odżywianie ma poważne konsekwencje szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ znajdują się one na etapie wzrostu i rozwoju. Jeśli tkanki nie otrzymają odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych, wzrost zębów (w tym wymiana mleczaków na zęby stałe) mogą ulec zahamowaniu. U mniejszych dzieci pojawia się tzw. próchnica butelkowa.

Jaka dieta na mocne zęby?

Aby zęby były zdrowe, mocne i wytrzymałe na choroby warto pilnować, aby codzienna dieta była urozmaicona i dobrze zbilansowana. Najczęściej mówi się o znaczeniu wapnia i fluoru, jednak nie należy pomijać białek, węglowodanów złożonych, tłuszczów i witamin.

Składniki mineralne

Składniki mineralne są substancjami nieorganicznymi i stanowią około 4% masy ciała. Pełnią wiele ważnych funkcji, między innymi: utrzymują równowagę kwasowo –zasadową, są elementem budulcowym kości, zębów, tkanek oraz płynów ustrojowych. W odniesieniu do zębów najistotniejsze znaczenie mają: wapń, fluor i fosfor. Wapń i fosfor stanowią główny materiał budulcowy zębów, decydują o ich twardości i strukturze. Chronią ich powierzchnię przed próchnicą i stanami zapalnymi dziąseł. Fluor przede wszystkim chroni przed próchnicą.

Kwasy omega-3 i omega-6

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) obniżają ryzyko chorób dziąseł, głównie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Zwalczają nadmiar patogennych bakterii w jamie ustnej, a więc dbają o usuwanie płytki nazębnej i zachowanie świeżego oddechu. NNKT powinny być regularnie spożywane dla zdrowia całego organizmu, nie tylko jamy ustnej.

Witaminy

Aby zęby były mocne warto spożywać produkty bogate w witaminę D, witaminę C i witaminę A. Ta pierwsza nie tylko reguluje wchłanianie wapnia i fosforu, ale również odpowiada za prawidłową mineralizację szkliwa. Jest więc kluczowa dla zachowania odpowiedniej twardości zębów. Witamina C wspiera odporność organizmu i poprawia kondycję naczyń włosowatych. Dzięki niej dziąsła i tkanki miękkie jamy ustnej są zdrowe, silne i odporne na infekcje. Ponadto chroni ona przed pojawiającymi się krwawieniami z dziąseł. Z kolei witamina A pomaga zwalczać patogenne bakterie bytujące w jamie ustnej i przeciwdziała rozwojowi próchnicy.

Czego warto unikać?

Dieta na mocne zęby to również wyrzeczenia. Nie chodzi o całkowite zaprzestanie spożywania określonych grup pokarmów, lecz o ich ograniczenie przy zachowaniu maksymalnej higieny jamy ustnej. Na zęby negatywnie wpływają m.in.:

  • cukier;
  • cytrusy;
  • węglowodany proste;
  • kawa;
  • wino.

Cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy i nadmiaru bakterii w jamie ustnej. Odpowiada za demineralizację szkliwa, podobnie jak węglowodany proste (białe pieczywo, biały ryż, jasne makarony). Cytrusy zawierają w składzie kwas cytrynowy, który pogarsza kondycję szkliwa. Z kolei kawa i wino tworzą na powierzchni szkliwa nieestetyczne przebarwienia i mogą osłabiać jego strukturę. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę, że mocne zęby nie idą w parze z kolorowymi napojami gazowanymi i papierosami. Z tego warto zrezygnować całkowicie.

Czy dieta na mocne zęby wystarczy?

Sama dieta stanowi sporą część dbania o stan jamy ustnej, lecz nie można traktować jej jako jedynego czynnika gwarantującego efekty. Równie ważna – być może nawet ważniejsza – jest codzienna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznych i płukanie ust specjalnymi płynami (lub naparami) zapewni brak problemów z uzębieniem przez długi czas. Warto także regularnie odwiedzać dentystę, aby kontrolować stan zębów i wykonywać okresowe zabiegi higieniczne – skaling, piaskowanie zębów i fluoryzacja.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tokarska P., Marczyńska-Stolarek M., Zadurska M., Rola witaminy D3 podczas leczenia ortodontycznego – przegląd piśmiennictwa, Forum Ortodontyczne, 1/2019.
  2. Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farmakologia Polska, 9/2009.
  3. Herman P., Uracz W., Kopański Z., Brukwicka I., Jastrjemska S., Prawidłowa dieta i jej wpływ na jamę ustną, Journal of Clinical Healthcare, 4/2016.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *