Rumień dziąsłowy to widoczne gołym okiem zaczerwienienie w okolicy dziąsła, które może mieć wiele możliwych przyczyn, najczęściej patologicznych. Pojawia się wskutek podrażniania delikatnych tkanek dziąsła i/lub stanu zapalnego czy wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych tej okolicy. Dłużej utrzymujący się rumień należy skonsultować ze stomatologiem.
Rumień dziąsłowy – przyczyny
Rumień dziąsłowy bardzo często wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Gromadząca się płytka nazębna jest idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii patogennych, które nie tylko zwiększają ryzyko próchnicy zębów, ale także rozpulchniają dziąsła i powodują ich stan zapalny. Podczas stanu zapalnego obserwuje się wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych tej okolicy, przez co staje się ona miejscowo zaczerwieniona. Także zbyt silne dociskanie włosia szczoteczki podczas mycia zębów i korzystanie ze szczoteczek do zębów z twardym włosiem przy wrażliwych dziąsłach zwiększa ryzyko rumienia. Rumień dziąsłowy może pojawić się wskutek następujących problemów zdrowotnych:
- ciąża i menopauza – w związku z nagłymi zmianami w obrębie gospodarki hormonalnej;
- cukrzyca – przy której dochodzi do wielu patologii w obrębie jamy ustnej;
- alergia pokarmowa lub alergia kontaktowa;
- kamień nazębny;
- grzybica jamy ustnej;
- niedoczynność tarczycy i niedoczynność przysadki mózgowej;
- skrajny niedobór żelaza i/lub kwasu foliowego;
- stany zapalne zębów, w tym miazgi zęba;
- torbiele zęba i cysty w jamie ustnej, zwłaszcza pod dziąsłami;
- zespół Sjogrena i inne problemy zdrowotne przebiegające z obniżeniem produkcji śliny.
Rumień dziąsłowy może także być konsekwencją przyjmowania niektórych leków, przy których dochodzi do wzrostu krążenia krwi. Bywa rezultatem noszenia źle dopasowanego aparatu na zęby lub uzupełnienia protetycznego. Ze względu na taką mnogość możliwych przyczyn każdy przypadek powinien zostać oceniony przez stomatologa.
Rumień dziąsłowy – objawy
Rumień dziąsłowy objawia się jako zaczerwienienie tkanek dziąsła w określonej lokalizacji, często dobrze odgraniczonej (choć nie zawsze). Towarzyszy temu uczucie mrowienia, świądu i pieczenia dziąsła, co może wiązać się z szybszym przepływem krwi w tej okolicy, stanem zapalnym oraz nadmierną czynnością leukocytów. Taki rumień może lokalizować się zarówno na dziąsłach górnego, jak i dolnego łuku zębowego. Pozostałe dolegliwości wiążą się raczej z czynnikiem sprawczym, niż z samym rumieniem. Przykładowo, jeśli rumień pojawił się w związku z zapaleniem miazgi zęba, pacjent będzie odczuwać silny ból zęba. Jednak ból ten nie wiąże się z rumieniem, lecz ze stanem zapalnym w obrębie miazgi. Zarówno ból, jak i rumień dziąsłowy, są wówczas przejawem schorzenia pierwotnego, jakim jest zapalenie miazgi zęba.
Diagnostyka rumienia dziąsłowego
Niekiedy do oceny rumienia dziąsłowego wystarczy podstawowy przegląd jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że jest on efektem procesów patologicznych toczących się pod dziąsłem, zleca się wykonanie zdjęć RTG. Przy podejrzeniu alergii pacjenta kieruje się na badania alergiczne, zaś przy podejrzeniu chorób ogólnoustrojowych rekomenduje się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zajmie się ich rozpoznaniem.
Rumień dziąsłowy – leczenie
Leczenie rumienia dziąsłowego zawsze powinno być przyczynowe. Przykładowe może prezentować się następująco:
- cukrzyca – ustabilizowanie choroby dietą z niskim indeksem glikemicznym i zdrowymi nawykami oraz farmakoterapia;
- kandydoza jamy ustnej – ogólne i miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych, płyny do płukania jamy ustnej, unikanie spożywania słodyczy będących pożywką dla patogennych grzybów;
- torbiele i cysty – chirurgiczne wyłuszczenie tych zmian;
- kamień nazębny – skaling naddziąsłowy i/lub skaling poddziąsłowy, najlepiej jako element pakietu higienizacji zębów.
Bardzo ważne jest wdrożenie właściwych nawyków dotyczących codziennej higieny jamy ustnej. W razie wątpliwości warto udać się po instruktaż do higienistki stomatologicznej lub stomatologa.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
- Petkowicz B., Skiba-Tatarska M., Wysokińska-Miszczuk J., Kandydoza jamy ustnej, Gerontologia Polska, 4/2006.