Alignery

Spis treści

Alignery to przeźroczyste nakładki korygujące wady zgryzu, powszechnie wykorzystywane w praktyce ortodontycznej. Ze względu na ich niewidoczność zapewniają bardzo dobry efekt estetyczny przy jednoczesnym oddziaływaniu na uzębienie. Ich noszenie jest przy tym bezbolesne i nieinwazyjne.

Alignery

Co to są alignery?

Alignery to przeźroczyste nakładki prostujące nakładane na zęby, często nazywane zamiennie aparatem ortodontycznym bez gumek. Ich stosowanie jest banalnie proste, wystarczy nałożyć 2 nakładki na oba łuki zębowe w taki sposób, aby wszystkie zęby znajdowały się wewnątrz nich. Są zdejmowane, dlatego pacjenci mogą zakładać je całodobowo lub wyłącznie na noc, a także zdejmować do szczotkowania zębów i jedzenia. Zwiększa to komfort leczenia wad zgryzu.

Certyfikowane alignery są wykonane z tworzywa termoplastycznego, całkowicie bezpiecznego dla tkanek jamy ustnej. Wykonuje się je na podstawie skanów uzębienia, zdjęć RTG oraz indywidualnie wykonanych wycisków łuków zębowych. Ortodonta tworzy cyfrowy plan leczenia, a następnie z pomocą technika dentystycznego dobiera alignery. Przesuwają one zęby w ustalonym kierunku od 0,15 do 0,3 mm. Alignery okresowo się zmienia, aby w dalszym ciągu oddziaływać na ustawienie zębów, szeregując je w pożądany sposób. Całe leczenie w zależności od wieku pacjenta i rodzaju jego wady zgryzu może składać się z od 3 nawet do 20 etapów.

Alignery – wskazania

Podstawowe wskazania do stosowania alignerów:

  • alergia na metal, co uniemożliwia leczenie tradycyjnym aparatem ortodontycznym;
  • problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej przy obecności tradycyjnych zamków ortodontycznych;
  • brak możliwości comiesięcznych wizyt w gabinecie ortodontycznym, aby zmieniać ustawienie łuków ortodontycznych.

Alignery sprawdzą się w korekcji między innymi następujących wad zgryzu:

Pacjent jest kwalifikowany do leczenia alignerami na osobnej wizycie, na której omówione zostają również etapy dalszego postępowania i wykonane są wstępne badania.

Alignery – przeciwwskazania

Alignery to nakładki zdejmowane, całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Nie powodują reakcji alergicznych, są neutralne dla błon śluzowych jamy ustnej. Przesuwanie zębów z ich pomocą następuje bardzo powoli, dlatego są również korzystne dla zdrowia zębów. Nakładki te są także nieinwazyjne i pozwalają na znacznie lepszą higienę jamy ustnej, niż ma to miejsce przy tradycyjnym aparacie ortodontycznym. Z tego względu nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia alignerami.

Pacjent powinien jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do zwykłych, stałych aparatów na zęby, tutaj efekty leczenia zależą głównie od jego zaangażowania. Jeśli nie będzie nosił nakładek codziennie, rezultaty leczenia będą niezadowalające, a korekcja wady zgryzu znacznie się przedłuży. Wskazana jest więc sumienność, a w przypadku dzieci stała kontrola rodziców lub opiekunów.

Jak czyścić alignery?

Aby leczenie było bezpieczne dla jamy ustnej, nie należy pomijać codziennego czyszczenia alignerów. Do ich mycia wystarczy zwykła woda z odrobiną szarego mydła lub kroplą płynu do mycia naczyń. Nakładki myjemy rękoma, aby nie doszło do porysowania i zniszczenia ich powierzchni przez włosie szczoteczki. Następnie bardzo dokładnie płuczemy je ciepłą wodą. Okresowo (co kilkanaście dni) można umyć je bardzo miękką szczoteczką do zębów i pastą do zębów (nie może być to pasta wybielająca, która na ogół ma w sobie ścierające drobinki).

Alignery – cena

Ostateczny koszt leczenia alignerami zwykle jest niższy niż kosztów leczenia stałym aparatem ortodontycznym. Wszystko zależy od ilości etapów leczenia nakładkami. Zazwyczaj za zestaw 3 nakładek należy zapłacić około 600-900 zł. Korekcja niewielkich wad zgryzu zmieści się więc w kwocie około 5000 zł, włącznie z wizytami kontrolnymi.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Proffit W., Fields H., Sarver D., Ortodoncja współczesna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *