Jak usunąć kamień nazębny sodą?

Spis treści

Jak usunąć kamień nazębny sodą? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób chcących rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem jest skaling zębów – profesjonalny zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Czy podobny efekt można uzyskać sodą oczyszczoną?

Jak usunąć kamień nazębny sodą?

Co to jest kamień nazębny?

Każdego dnia już w ciągu niespełna godziny po spożyciu pokarmu lub umyciu zębów na powierzchni szkliwa powstaje płytka nazębna. Jest to miękki osad składający się głównie z resztek pokarmu, śliny, bakterii, złuszczonych komórek nabłonka jamy ustnej. Jeśli osad ten nie zostanie mechanicznie usunięty podczas szczotkowania zębów, wraz z upływem czasu zaczyna twardnieć i przemienia się w kamień nazębny. Wszystko przez to, że substancje mineralne znajdujące się fizjologicznie w ślinie każdego człowieka wchodzą w interakcję z płytką bakteryjną.

Kamień nazębny jest wyjątkowo negatywnym zjawiskiem, ponieważ może gromadzić się poddziąsłowo, wywołując krwawienia z dziąseł, rozpulchnienie dziąseł, a nawet obniżanie się linii dziąsłowej i odsłanianie szyjek zębowych. Bez względu na to, czy znajduje się na powierzchni zęba, czy pod dziąsłem jest źródłem chorobotwórczych bakterii, a tym samym stanowi ognisko rozwoju próchnicy. Jego obecność prowadzi do:

Kamień nazębny – jak usunąć sodą oczyszczoną?

Istnieje wiele przepisów na specjalne, domowe pasty i mieszanki usuwające kamień nazębny, zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Najprostszym jest połączenie jednej łyżki oleju kokosowego z połową łyżeczki sody oczyszczonej w proszku, którą można kupić w każdym sklepie spożywczym. Po dokładnym zmieszaniu powstaje gęsta pasta, którą nakłada się bezpośrednio na szczoteczkę do zębów i myje nią zęby. Czynność należy wykonywać raz dziennie, na przykład rano myjąc zęby zwykłą pastą, a wieczorem sodą.

Niewielka ilość sody rozpuszcza zalegający na powierzchni zębów kamień nazębny. Ponadto stosowanie sody do mycia zębów może wpłynąć na ich rozjaśnienie, powodując, że staną się bielsze. Nie wywołuje ona jednak faktycznego wybielenia zębów, ponieważ nie dociera do zębiny. Działanie opiera się na właściwościach abrazyjnych, usuwając z powierzchni szkliwa płytkę nazębną i zanieczyszczenia. Zbyt częste stosowanie sody może więc doprowadzić do uszkodzenia szkliwa – rekomenduje się więc mycie zębów sodą z umiarem.

Soda do mycia zębów – czy jest bezpieczna?

Lekarze i specjaliści nie zalecają czyszczenia zębów sodą oczyszczoną w formie dostępnej w sklepach spożywczych, czyli w formie proszku. Możliwą konsekwencją takiej praktyki może być nieodwracalne uszkodzenie powierzchni szkliwa, a w związku z tym nadwrażliwość zębów, zapalenie miazgi zęba, próchnica. Aby skutecznie i bezpiecznie usunąć kamień nazębny, należy wykonać skaling w gabinecie stomatologicznym. Rekomenduje się wykonanie tego zabiegu co 6 miesięcy. Każdemu pacjentowi objętemu ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje raz w roku bezpłatne usunięcie złogów nazębnych wraz z instruktażem higieny jamy ustnej.

Czym jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona (inaczej: wodorowęglan sodu) oznaczany w preparatach spożywczych jako E500b. Jest powszechnie wykorzystywana w gastronomii np. do pieczenia ciast, głównie dzięki jej właściwościom spulchniającym. Wynika to z faktu, że rozkłada się w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza z wydzieleniem dwutlenku węgla. Znajduje też zastosowanie w gospodarstwie domowym (np. do czyszczenia powierzchni, usuwania kamienia w zlewach, prania), kosmetologii (jako środek wybielający, odświeżający, antybakteryjny), a nawet medycynie (ze względu na właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne). Soda oczyszczona ma wzór sumaryczny NaHCO3 i masę molową 84,01 g/mol.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sircus M., Soda – lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
  2. Kuszczak T., Ocena wybranych metod wykrywania kamienia poddziąsłowego, Poznań 2016.
  3. Mintzberg-Wachowicz P., Złogi nazębne, Asysta Dentystyczna, 4/2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *