Zęby rekina u dzieci

Spis treści

Zęby rekina u dzieci to patologiczna sytuacja, w której stałe uzębienie wyrasta jako drugi rząd za zębami mlecznymi. Przeważnie dotyczy to dolnych zębów siecznych. Mleczaki mogą nie wypaść w porę, zaś zęby stałe są gotowe do wyrzynania się. Zaobserwowanie takiej sytuacji u dziecka wymaga pilnej konsultacji ze stomatologiem.

Zęby rekina u dzieci

Charakterystyka zębów rekina u dzieci

Przeciętnie rekin ma 40-45 zębów i aż do 7 rzędów zębów zastępczych. Właściwe zęby, znajdujące się w pierwszym rzędzie, tracą bardzo szybko, jednak równie szybko one odrastają, a dokładniej – zęby z drugiego rzędu przesuwają się ku przodowi w miejsce zębów utraconych. Zęby rekina u dzieci nazywa się tak ze względu na charakterystyczne, rzędowe ułożenie, co przypomina ułożenie ich u tych ryb.

Zobacz również: Zęby u dzieci.

Zęby rekina u dzieci – przyczyny

Zazwyczaj mleczaki wypadają, niekiedy z dużą pomocą małych właścicieli, zanim wyrosną zęby stałe. Nierzadko zdarza się jednak sytuacja odwrotna, w której nowe zęby rosną, choć te pierwsze jeszcze nie wypadły. To właśnie są tzw. zęby rekina, które wymagają konsultacji stomatologicznej. Jama ustna dziecka przygotowuje się do zmiany uzębienia między 3. a 6. rokiem życia i to właśnie wtedy najczęściej obserwuje się omawianą patologię.

Przyczyny pojawiania się zębów rekina u dzieci nie są do końca znane. Wśród czynników ryzyka opóźnionego wypadania zębów mlecznych znajdują się natomiast: niedobory witaminy D, krzywica, choroby tarczycy, celiakia, mukowiscydoza czy wady anatomiczne szczęki i żuchwy. Także w przebiegu chorób dziąseł obserwuje się taką sytuację.

Zobacz również: Kolejność wypadania zębów mlecznych.

Zęby rekina u dzieci – objawy i konsekwencje

Zęby rekina u dzieci może z łatwością zaobserwować każdy rodzic. Wystarczą oględziny jamy ustnej dziecka, np. podczas codziennego szczotkowania zębów. Widać wówczas wyrzynające się pojedyncze zęby stałe tuż za mleczakami. Konsekwencje takiego zjawiska mogą być bardzo poważne, najczęstszym są różnego rodzaju wady zgryzu, w tym rotacje zębów stałych, stłoczenia zębów czy niepełne wyrznięcie się. Wszystko przez to, że nie mają one odpowiedniej przestrzeni do prawidłowego rozwoju, a ich docelowa lokalizacja również jest błędna.

Zaobserwowanie zębów rekina u dziecka wymaga konsultacji stomatologicznej w ciągu najbliższych 3 miesięcy, jednak im szybciej, tym lepiej. Lekarz dokona dokładnego przeglądu jamy ustnej oraz wykona badanie RTG, aby uwidocznić zęby znajdujące się pod dziąsłami (w tym tzw. zęby zatrzymane, które mogą towarzyszyć omawianej wadzie). Na zdjęciu RTG widać dokładnie korzenie zębowe, dzięki czemu możliwe jest ustalenie trafnego leczenia.

Zobacz również: Dodatkowe zęby.

Zęby rekina u dzieci – leczenie

Jedyną słuszną metodą leczenia zębów rekina u dzieci jest ekstrakcja zębów mlecznych, które nie chcą wypaść. Zwlekanie z ekstrakcją może doprowadzić do tego, że stałe zęby będą nieprawidłowo ustawione. Usunięcie zębów mlecznych jest dla dziecka bezbolesne, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. U bardziej wymagających dzieci można wcześniej zastosować dodatkowo gaz rozweselający. Jeśli to konieczne, po usunięciu zębów mlecznych dobiera się wyjmowany aparat retencyjny, który nakieruje uzębienie stałe na właściwą pozycję. W późniejszym wieku można rozważyć stały aparat ortodontyczny, jeśli jest taka konieczność.

Rokowania są dobre. Wcześnie zauważona wada, w której dość szybko wdroży się właściwe postępowanie, skutkuje szybkim ustawieniem zębów stałych we właściwej pozycji. Dlatego rodzicom poleca się szczególną uwagę w obserwacji jamy ustnej swojego dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Osaghae I., Azodo C., „Shark Tooth” like appearance among Paediatric dental patients, Journal of Dental and Medical Sciences, 2/2018.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *