Jak wzmocnić zęby, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, bez narażania się na dolegliwości takie jak ból zębów czy nadwrażliwość zębów? Wzmacnianie zębów może odbywać się drogą wewnętrzną, jak również zewnętrzną. Najlepiej łączyć je obie, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.
Jak wzmocnić zęby dietą i suplementacją?
Dieta i suplementacja to wewnętrzne metody wzmacniania zębów. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu czy suplementach przenikają w układzie pokarmowym do krążenia, po czym przedostają się do tkanek jamy ustnej, m.in. do zębów, gdzie je wzmacniają. Dieta powinna być bogata przede wszystkim w:
- wapń – ryby, orzechy, pestki i nasiona, nabiał, niektóre rośliny strączkowe i kapustne, jajka;
- magnez – produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, orzechy, banany, kakao, gorzka czekolada;
- fosfor – jajka, kasze, otręby, ryby, mleko, sery podpuszczkowe, podroby, suszone owoce;
- witaminę B12 – ryby i owoce morza, podroby, jaja, mleko i nabiał;
- witaminę B5 – jaja, mleko, mięso, banany, melony, grzyby, nasiona roślin strączkowych, brokułu, ziemniaki;
- witaminę D – jej najlepszym źródłem jest promieniowanie słoneczne (ekspozycja ciała na słońce), jednak śladowe ilości znaleźć można również w rybach morskich, algach, grzybach i jajach;
- witaminę K – zielone warzywa, np. szpinak, sałata, jarmuż, a także algi.
Jeśli chodzi o suplementację, konieczne jest codzienne przyjmowanie witaminy D + K2, jako że źródła pokarmowe nie pokrywają nawet połowy zapotrzebowania na witaminę D, zaś witamina K znacznie zwiększa jej biodostępność. Rekomenduje się suplementację witaminy D przez całe życie – od okresu niemowlęcego, aż do późnej starości. Dodatkowo warto przyjmować kwasy tłuszczowe Omega 3, ponieważ ich niedobór dotyczy większości populacji, a są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, również jamy ustnej. Algą bogatą we wszystkie powyższe, wymienione składniki jest Spirulina. Można ją kupić zarówno w formie proszku, jak i tabletek.
Zobacz również: Suplementy na mocne zęby.
Jak wzmocnić zęby profesjonalnymi zabiegami?
Aby wzmocnić zęby, warto systematycznie uczęszczać na zabiegi higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym. Są one zalecane każdej osobie co 6 miesięcy, nawet jeśli nie zmaga się ona z żadnymi problemami zębów. Podczas higienizacji usuwa się płytkę nazębną (piaskowanie zębów), kamień nazębny (skaling zębów) oraz wykonuje fluoryzację zębów. Regularna fluoryzacja w szczególności wzmacnia szkliwo, przez co jest ono mniej podatne na uszkodzenia i patologie, zwłaszcza na próchnicę zębów.
Aby uniknąć próchnicy i wzmocnić zęby u dzieci, rekomenduje się ponadto lakowanie zębów i stosowanie lakierów fluorkowych. Zabiegiem osłabiającym szkliwo zębów jest z reguły wybielanie zębów – zwłaszcza nieumiejętne. Zdania na ten temat są jednak podzielone, budzi ono wiele kontrowersji wśród specjalistów. Pewne jest, że u wielu pacjentów po wybielaniu zębów drogą naświetlania obserwuje się czasową nadwrażliwość.
Zobacz również: Dieta na mocne zęby.
Pasty z fluorem
Pasty do zębów zawierające standardową ilość jonów fluoru mogą być stosowane przez każdego. Fluor w takiej ilości jest bezpieczny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pasty korzystały nawet dzieci powyżej 3. roku życia. Taka ilość fluoru jest wręcz niezbędna do utrzymania zdrowia jamy ustnej. A w jaki sposób fluor oddziałuje na zęby? Zwiększa ich odporność na próchnicę, gdyż nasila ich mineralizację i wzmacnia szkliwo. W rezultacie zęby stają się odporniejsze na działanie kwasów organicznych.
Unikanie używek
Na wzmocnienie zębów w dużym stopniu wpływa unikanie używek, zwłaszcza papierosów, alkoholu oraz cukru (w dzisiejszych czasach uznaje się, że cukier może uzależniać i wywoływać nałóg trudny do zwalczenia). Regularne palenie papierosów, picie napojów alkoholowych czy codzienne spożywanie słodyczy to główne czynniki zewnętrzne osłabiające zęby. Mogą prowadzić nawet do ich rozchwiania i wypadania, a konsekwencjami pobocznymi są m.in. zapalenie przyzębia, krwawienie z dziąseł, nieświeży oddech czy suchość jamy ustnej. Cukier jest ponadto głównym czynnikiem ryzyka próchnicy, ponieważ stanowi pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych.
Polecane produkty:
Spirulina 100% naturalna
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Jej zadaniem jest wzmocnienie organizmu i w naturalny sposób wspomaganie procesu jego oczyszczenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
- Zdrowie jamy ustnej małego dziecka, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2016.
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
- Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farmakologia Polska, 9/2009.