Stripping

Spis treści

Stripping zębów to zabieg stomatologiczny polegający na ścieraniu specjalnymi, szorstkimi paskami powierzchni szkliwa. Wskazań do tej czynności jest kilka, dlatego znajduje ona zastosowanie zarówno w ortodoncji, jak i protetyce stomatologicznej czy stomatologii zachowawczej.

Stripping

Na czym polega stripping zębów?

Stripping zębów polega na kontrolowanym ścieraniu zewnętrznej powierzchni szkliwa w określonych miejscach na zębach za pomocą szorstkich pasków stomatologicznych, ewentualnie tarczy diamentowych lub ścierających. Choć mogą one przypominać zwykły papier ścierny, zostały wykonane z takiego materiału i taką techniką, aby nie uszkadzały szkliwa bardziej niż to jest zamierzone i podyktowane wskazaniami. Najczęściej ściera się powierzchnię styczną zębów na grubość około 0,1-0,3 mm. Pozwala to na uzyskanie wolnego miejsca w łuku zębowym.

Zabieg jest bezbolesny, ponieważ szkliwo nie jest unerwione, a ściera się jedynie jego niewielką część. Wszystko trwa zaledwie kilka minut, a jeśli opracowuje się tylko jeden ząb wystarczy nawet kilkadziesiąt sekund. Jeśli jednak celem jest usuniecie nieco większej grubości szkliwa, czynność wykonuje się w kilku etapach (na kilku wizytach), aby ingerencja w tkanki nie była zbyt mocna i nagła.

Co bardzo ważne stripping zębów wykonuje się w odniesieniu do zębów stałych. Nie jest to czynność polecana przy zębach mlecznych lub bardzo młodym uzębieniu stałym.

Czy stripping zębów jest bezpieczny?

Odpowiednio wykonany stripping zębów jest całkowicie bezpieczny. Nie narusza miazgi zęba czy zębiny, jedynie usuwa zbędny nadmiar szkliwa. Materiały ścierające stworzono z myślą o bezpieczeństwie zębów, dlatego ich użycie w prawidłowy sposób nie narusza tkanek zębów. Ważne jest jednak doświadczenie stomatologa. Zbyt mocne starcie szkliwa może przyczynić się do nadwrażliwości zębów, bólu zębów, a nawet stanów zapalnych miazgi. Zazwyczaj stripping zębów połączony jest z ich lakowaniem i fluoryzacją, dzięki czemu dodatkowo wzmacniamy strukturę zębów.

W ostatnim czasie sporym problemem jest zainteresowanie ludzi tzw. tureckimi zębami. Istotą zabiegu jest bardzo mocne, nadmierne spiłowanie koron zębów, a następnie umieszczenie na takim rusztowaniu licówek lub koron na zęby. Tak intensywny stripping niemal zawsze pozostawia poważne, niestety trwałe konsekwencje zdrowotne.

Stripping zębów – wskazania

Stripping zębów najczęściej wykonuje się w ortodoncji. Umożliwia zwalczanie:

  • nierównego uśmiechu na granicy stycznej zębów;
  • stłoczeń zębów niewielkiego stopnia;
  • dysproporcji zębów.

Dzięki strippingowi możliwe jest założenie aparatu ortodontycznego bez konieczności wdrażania bardziej inwazyjnych metod, a nawet ekstrakcji zębów. Można zatem podsumować, że szlifowanie szkliwa zwiększa efektywność leczenia aparatem na zęby.

W stomatologii estetycznej stripping zębów pozwala na usuwanie ciemnych, trójkątnych przestrzeni niewypełnionych brodawką dziąsłową, a także na pozbywanie się tzw. zębów wachlarzowatych. Z pomocą tego zabiegu można wykonać tzw. konturing zębów, czyli delikatną zmianę ich długości lub kształtu. Zwłaszcza w odniesieniu do zębów siecznych bocznych, zębów przedtrzonowych oraz kłów.

Stripping zębów – przeciwwskazania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonania strippingu zębów jest uzębienie mleczne i wczesne uzębienie stałe. Zabieg wykonujemy na zębach stałych, zwykle u nastolatków lub osób dorosłych. Przeciwwskazaniem jest również znacznego stopnia nadwrażliwość zębów oraz znaczne zniszczenie szkliwa z naruszeniem miazgi i zębiny, np. wskutek złamania lub ukruszenia zęba, a także zniszczenie szkliwa wskutek procesów próchnicowych. Decyzję o wykonaniu strippingu podejmuje jednak stomatolog.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikulewicz M., Grzebieluch W., Stripping turbinowy – błędy w wykonywaniu zabiegu. Ocena elektronowo-mikroskopowa, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 3/2007.
  2. Mikulewicz M., Matthews-Brzozowska T., Ocena elektronowo−mikroskopowa zgładów szkliwa po zabiegu strippingu turbinowego, Dental and Medical Problems, 45/2008.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *