Biały język

Spis treści

Biały język to określenie odnoszące się do białego nalotu na powierzchni języka, przeważnie możliwego do usunięcia szczoteczką do zębów. Może wskazywać zarówno na choroby ostre i przewlekle, jak i być konsekwencją błędnych nawyków higienicznych. O czystość języka należy dbać w równym stopniu, co o czystość zębów.

Biały język

Biały język – objawy

Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach niewielki, cienki biały nalot na języku jest fizjologiczny i nie wiąże się z brakiem dbałości o siebie czy chorobami. Jest skutkiem bakterii naturalnie bytujących na tej okolicy. Jest to jednak nalot pojawiający się głównie z rana po przebudzeniu się i ustępuje po wyszczotkowaniu zębów i języka, przy czym nie towarzyszą mu żadne inne objawy czy dolegliwości. W warunkach fizjologicznych przez większą część dnia język powinien zachowywać barwę różową lub różowo-czerwoną.

Biały nalot związany z brakiem wystarczającej higieny jamy ustnej czy chorobami może wydzielać nieprzyjemny zapach. Osoby po wyszczotkowaniu zębów zastanawiają się wówczas, dlaczego mimo wykonania tej czynności mają nieświeży oddech. Wyjaśnienie jest proste – pozostawiają one nalot na powierzchni języka. Poza nieprzyjemnym zapachem z ust przy białym języku wzrasta ryzyko infekcji gardła, migdałków i całej jamy ustnej. Mogą tworzyć się afty, jak również pojawiać krwawiące dziąsła. Szybciej odkłada się kamień nazębny. Możliwe jest też odczuwanie suchości w jamie ustnej (kserostomia) oraz metalicznego posmaku. Wszystko zależy od przyczyn białego języka.

Zobacz również: Jak czyścić język?

Biały język – przyczyny

Biały nalot na języku może być konsekwencją stanów zapalnych w jamie ustnej, co z kolei najczęściej wynika z następujących przyczyn:

  • awitaminoza, w szczególności niedobór witamin z grupy B;
  • niedokrwistość złośliwa;
  • kiła;
  • AIDS;
  • choroby dermatologiczne, takie jak np. pęcherzyca, liszaj płaski;
  • cukrzyca;

Najczęstszą postacią stanu zapalnego w jamie ustnej jest nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej. Występuje u około 20% populacji i przebiega ze zmianami wrzodziejącymi w obrębie jamy ustnej. Chorobę mogą wywołać czynniki emocjonalne, urazy miejscowe, ucisk, czynniki drażniące, substancje chemiczne, pokarmy zawierające gluten, kawa, czekolada, ziemniaki, ser, orzechy, figi, owoce cytrusowe, a także niedobory żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 czy zaburzenia hormonalne. Do pozostałych możliwych przyczyn białego języka zalicza się:

Biały język może być zjawiskiem fizjologicznym, np. w odpowiedzi na niedostateczne nawodnienie organizmu. Bywa również konsekwencją złej higieny jamy ustnej, zwłaszcza pomijania codziennego szczotkowania zębów i języka. Wiele osób skupia się jedynie na szczotkowaniu zębów, pomijając język. W rzeczywistości na jego powierzchni żyje ponad 50 miliardów bakterii należących do ponad 700 różnych gatunków. W efekcie pomijanie czyszczenia języka może sprawiać, że samo szczotkowanie zębów nie ma większego sensu. Ryzyko tworzenia się nalotu na powierzchni języka znacznie zwiększa dieta bogata w cukry proste, a także palenie papierosów.

Biały język – leczenie

W wielu przypadkach wystarczy wdrożyć odpowiednie postępowanie higieniczne. Zaleca się dwukrotne w ciągu dnia szczotkowanie zębów (rano i wieczorem), poprzedzone nitkowaniem zębów i przestrzeni międzyzębowych i zakończone czyszczeniem języka. Dobrze sprawdzają się też antybakteryjne, odświeżające płukanki do ust, np. z szałwii czy rumianku. Można przyrządzić je samodzielnie w domu i nie wymagają większych nakładów finansowych. Jeśli natomiast biały język jest konsekwencją jakiejkolwiek choroby, należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie przyczynowe problemu. Kluczowym działaniem jest dodatkowo rezygnacja z palenia papierosów, unikanie stresu oraz wysokie nawodnienie organizmu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Nowak M., Wybrane zagadnienia z diagnostyki i leczenia chorób błony śluzowej jamy ustnej, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2/2017.
  2. Schnorrenberger C., Schnorrenberger B., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
  3. Mrówka-Kata K., Namysłowski G., Banert K., Ścierski W., Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *