Dlaczego zęby się psują

Spis treści

Dlaczego zęby się psują? W większości przypadków wynika to z nieodpowiedniej, niewystarczającej higieny jamy ustnej, jednak nie zawsze. Poważnym problemem jest psucie się zębów u osób, które codziennie szczotkują zęby, uczęszczają na kontrole do stomatologa i dbają o stan swojej jamy ustnej. Wówczas przyczyn należy szukać w innych częściach ciała ponieważ psucie się zębów może towarzyszyć wielu chorobom przewlekłym.

Dlaczego zęby się psują?

Dlaczego zęby się psują?

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny psucia się zębów.

Zła higiena jamy ustnej

Przede wszystkim unikanie codziennego szczotkowania zębów, chodzenie spać bez wykonania tej czynności lub zapominanie o niej przez kilka kolejnych dni. Resztki jedzenia i płytka nazębna są świetnym środowiskiem do rozwoju bakterii, które z kolei inicjują procesy zapalne, tworzą kamień nazębny i zmiany próchnicze. Objawem braku higieny jamy ustnej jest przeważnie także żółty odcień zębów oraz nieprzyjemny zapach z ust. Pozostając w temacie higieny zęby mogą psuć się również w sytuacjach, gdy szczotkujemy zęby, jednak unikamy korzystania z nici dentystycznych. W przestrzeniach międzyzębowych również mogą znajdować się bakterie i resztki jedzenia.

Bruksizm

Od wielu lat bruksizm jest jednym z najmniej poznanych i najbardziej rozpowszechnionych, niszczących i szkodliwych zaburzeń wpływających na narząd żucia. Przyczyną jest prawdopodobnie stres i wzmożone napięcie mięśni żucia, co prowadzi do patologicznego zaciskania zębów i zgrzytania nimi, często nawet podświadomie w nocy. To z kolei prowadzi do „zgniatania” powierzchni stycznych zębów i pękania szkliwa. Choć zęby mogą początkowo z zewnątrz wyglądać na zdrowe, w środku zaczynają się psuć. Popękane szkliwo jest czynnikiem ryzyka nadwrażliwości zębów.

Zespół Sjogrena

Zespół Sjogrena jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały wyjaśnione. Jej głównym objawem jest zahamowanie czynności i stopniowy zanik gruczołów ślinowych, gruczołów potowych i gruczołów łzowych. W efekcie w jamie ustnej nie ma dostatecznej ilości śliny. Jak wiadomo, ślina jest niezbędna do tego, aby m.in. wymiatać resztki pokarmowe i oczyszczać powierzchnię zębów. Jeśli jej brakuje, bakterie namnażają się w przyspieszonym tempie. Pojawia się próchnica, nieświeży oddech i choroby zapalne dziąseł.

Nieodpowiednia dieta

Bardzo częste picie alkoholu, spożywanie cytrusów lub innych pokarmów o charakterze kwaśnym wpływa destrukcyjnie na szkliwo. Pojawia się tzw. erozja szkliwa, a w jej miejscach tworzą się ogniska kamienia nazębnego i próchnicy. Co więcej, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane i inne barwiące napoje mogą powodować przebarwienia na szkliwie.

Cukrzyca

Diabetycy zmagają się z obniżoną odpornością na infekcje, w efekcie czego są znacznie bardziej podatni na stany zapalne. Pojawiają się infekcje bakteryjne i grzybicze w obrębie jamy ustnej. Chorzy na cukrzycę częściej zgłaszają problem krwawiących dziąseł, aft oraz owrzodzeń grzybiczych. Wszystko to przyczynia się do rozwoju chorób zębów, nieświeżego oddechu, a nawet paradontozy.

Silny stres

W momencie odczuwania silnego stresu dochodzi do produkcji kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Uaktywnia on autonomiczny układ współczulny odpowiadający za działanie i akcję. Objawem tego jest m.in. zahamowanie ruchów perystaltycznych jelit, rozszerzenie źrenic, przyspieszenie akcji serca oraz zahamowanie produkcji śliny. Pojawia się sytuacja podobna jak w przypadku zespołu Sjogrena, brak śliny zwiększa ryzyko wielu różnych problemów jamy ustnej. Dodatkowo stres wywiera wiele innych negatywnych działań na organizm człowieka (bezsenność, zaburzenia libido, wypadanie włosów, problemy trawienne). Dlatego zawsze warto unikać stresu lub nauczyć się radzić sobie z nim.

Niedobory pokarmowe

Ryzyko psucia się zębów jest znacznie wyższe, jeśli zmagamy się z przewlekłymi niedoborami pokarmowymi. Zwłaszcza w odniesieniu do witaminy D, witaminy K, cynku, fosforu, wapnia oraz witaminy C. Aby tego uniknąć należy dbać o zbilansowaną, urozmaiconą dietę oraz o suplementację. Każdemu człowiekowi bez względu na wiek zaleca się przyjmowanie witaminy D, a dodatkowo dobrze sprawdzi się podaż aceroli oraz Spiruliny lub Chlorelli.

Bulimia

Jednym z objawów bulimii jest prowokowanie wymiotów po jedzeniu. Celem jest usunięcie spożytej treści pokarmowej, co zdaniem osób chorych wyeliminuje konsekwencje spożytego nadmiaru kalorii. To nie tylko niebezpieczne i groźne dla układu pokarmowego, ale również dla naszych zębów. Treść pokarmowa pochodząca z żołądka jest już wymieszana z kwasami żołądkowymi o bardzo niskim pH. Ich cofnięcie się do jamy ustnej powoduje erozję szkliwa, co jest podstawą do rozwoju wielu różnych chorób jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska A., Bulimia i anoreksja – przyczyny, skutki i sposoby leczenia, Warmińsko-Mazurski Kwartalnik Naukowy, 4/2014.
  2. Ziółkowska-Kochan M., Kochan J., Pracka D., Dróżdż W., Borkowska A., Bruksizm – problem interdyscyplinarny, Czasopismo Stomatologiczne, 6/2007.
  3. Ciborowska H., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Kaczmarska A., Curyło-Sikora P., Problematyka stresu – przegląd koncepcji, Hygeia Public Health, 4/2016.
  5. Sebastian A., Wiland P., Kierunki w etiopatogenezie pierwotnego zespołu Sjogrena, Alergia Astma Immunologia, 23/2018.
  6. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *