Zepsute zęby a nerwica

Spis treści

Zepsute zęby a nerwica często występują wspólnie. W rzeczywistości jeden problem wynika z drugiego, tworząc błędne koło. Leczenie stomatologiczne u takich pacjentów jest utrudnione, jednak nie niemożliwe. Powinno obejmować zarówno leczenie w gabinecie stomatologicznym, jak i psychoterapię.

Zepsute zęby a nerwica

Zepsute zęby a nerwica – przyczyny

Nerwica to często występujące zaburzenie psychiczne, w którym chory zachowuje właściwą ocenę rzeczywistości, jednak nadmiernie odbiera bodźce zewnętrzne. Zachowuje się podobnie do osób zdrowych w swoim otoczeniu. Głównym problemem takich pacjentów jest częste doświadczanie lęku i obawy, zwykle nieuzasadnionych. Nadmierna reakcja układu autonomicznego sprawia, że w momencie zadziałania bodźca stresogennego, pojawiają się również objawy takie jak duszności, hiperwentylacja, kołatanie serca czy nadmierna potliwość ciała. Bodźce stresogenne w tym przypadku są zazwyczaj obojętne dla osób zdrowych. Przyczyny nerwicy nie zostały poznane, uważa się, że schorzenie to rozwija się na tle wielu czynników środowiskowych i genetycznych.

Jednym z objawów nerwicy może być lęk przed wizytą u dentysty bądź lęk przed chorobami zębów. W pierwszym przypadku pacjent unika wizyt u stomatologa, nawet tych o charakterze kontrolnym. Sama myśl o takich procedurach wywołuje u niego negatywne odczucia. Z kolei w drugim przypadku osoba z nerwicą może podejmować nadmierne działania mające na celu profilaktykę chorób zębów i poprawę estetyki uśmiechu. Często dochodzi do tego, że sięga po niesprawdzone, domowe sposoby wybielania zębów czy korygowania ich kształtu. Jest to niebezpieczne i może powodować psucie się zębów, w zależności od zastosowanej metody.

Tworzy się błędne koło, ponieważ psujące się zęby jeszcze mocniej nasilają objawy nerwicy, pogłębiając nieprzyjemne odczucia pacjenta.

Zobacz również: Ból zębów na tle nerwowym.

Zepsute zęby w przebiegu nerwicy – objawy

Schorzenia zębów w przebiegu nerwicy mogą być różne. Najczęściej spotyka się:

Warto także wspomnieć, że w przebiegu nerwicy pojawia się znacznie większe ryzyko dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. To zaś przekłada się pośrednio na wzrost częstotliwości bólów głowy i nasilenie ich przebiegu.

Zobacz również: Psychosomatyczne bóle zębów.

Zepsute zęby a nerwica – diagnostyka

Diagnostyka zepsutych zębów u pacjentów z nerwicą nie różni się niczym od zwykłej diagnostyki stomatologicznej. Należy poinformować lekarza o swoich problemach zdrowotnych, aby mógł podejść on do pacjenta z ogromną cierpliwością. Wykonuje się przegląd jamy ustnej oraz RTG, a następnie podejmuje decyzję o najlepszym sposobie leczenia.

Zobacz również: Urojony ból zęba.

Leczenie zepsutych zębów u pacjentów z nerwicą

Przede wszystkim należy wyleczyć aktualne problemy z uzębieniem. Zastosowane metody (lakowanie zębów, plombowanie, usuwanie kamienia nazębnego, leczenie kanałowe, fizjoterapia stomatologiczna itd.) mogą się różnić w zależności od problemu pacjenta. Zaleca się także wykonanie higienizacji zębów i poinformowanie pacjenta, jak ważne jest coroczne powtarzanie jej. Jako że psucie się zębów przy nerwicy jest nieco bardziej zaawansowanym problemem, pacjentowi zaleca się również wizyty psychoterapeutyczne.

Psychoterapia ma na celu ustabilizowanie emocji takiej osoby. Dotyczy leczenia nerwicy, a nie zepsutych zębów. Dbanie o zęby będzie natomiast pozytywnym efektem psychoterapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczek-Rużyczka E., Kwak M., Zdrowie psychiczne. Współczesne zagrożenia i możliwości wzmacniania, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Jarema M., Zaburzenia nerwicowe w praktyce lekarza POZ, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *