Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania

Spis treści

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania to problem, który dotyczy sporego odsetka populacji bez względu na wiek czy płeć. Przeważnie wynika z osłabienia lub podrażnienia dziąseł, a także z toczących się w jamie ustnej patologii, choć objaw ten może wskazywać także na zaburzenia krzepnięcia krwi. Zawsze wymaga kontroli i wdrożenia odpowiednich działań terapeutycznych.

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania – przyczyny

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów bardzo często wynikają z błędów podczas utrzymywania higieny jamy ustnej. Mowa np. o zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do zębów lub korzystaniu ze szczoteczki o zbyt twardym włosiu, które podrażnia delikatne dziąsła. Problem występuje częściej u osób wrażliwych i delikatnych. Krwawienie z dziąseł bywa też konsekwencją zbyt krótkiego i niedokładnego szczotkowania, a także unikania codziennego szczotkowania. Prowadzi to do osłabienia dziąseł, dlatego każda kolejna czynność higieniczna skutkować będzie podrażnieniem i krwawieniem. Problem ten pojawia się także przy nitkowaniu zębów i przestrzeni międzyzębowych, jeśli czynność ta nie jest wykonywana systematycznie. Gromadząca się płytka nazębna między sąsiednimi zębami dodatkowo osłabia tkanki miękkie.

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania mogą jednak wynikać z problemów zdrowotnych takich jak:

  • paradontoza;
  • kamień nazębny umiejscowiony poddziąsłowo;
  • niedobory witaminowe, zwłaszcza niedobór witaminy C;
  • zaburzenia hormonalne, w tym również stosowanie leków hormonalnych;
  • niedokrwistość (anemia);
  • choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza zespół Sjogrena przebiegający z patologiczną suchością w jamie ustnej (kserostomia);
  • choroby nowotworowe;
  • cukrzyca;
  • choroby wątroby;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, np. trombofilia, hemofilia, skazy krwotoczne.

Ryzyko krwawienia z dziąseł wzrasta podczas ciąży i w połogu, czego przyczyną są głównie nagłe zmiany hormonalne. Czynnikiem ryzyka jest też założenie stałego aparatu ortodontycznego. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia ortodontycznego przesuwające się zęby sprawiają, że dziąsła są podrażnione i mogą krwawić podczas szczotkowania. Nie jest to jednak regułą.

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania – objawy

Samo krwawienie jest łatwe do zaobserwowania. Można zauważyć krew na powierzchni dziąseł lub w wypluwanej paście do zębów. Towarzyszyć temu może niewielkie opuchnięcie dziąsła oraz nadwrażliwość na dotyk objawiający się delikatnym pieczeniem podczas szczotkowania. Często jednak występuje samo krwawienie bez żadnych innych dolegliwości. Wystąpienie niepokojących objawów takich jak afty, silne i przedłużające się krwawienie, nieprzyjemny zapach z ust, ból zębów czy chwianie się zębów jest zawsze wskazaniem do pilnej konsultacji ze stomatologiem.

Diagnostyka krwawiących dziąseł podczas szczotkowania

Przy często powtarzającym się krwawieniu w pierwszej kolejności przeprowadza się dokładną kontrolę stomatologiczną, jako że najczęściej przyczyny dotyczą zębów i przyzębia. Stomatolog rozpoznaje choroby zębów i wdraża ich odpowiednie leczenie lub przeprowadza instruktaż prawidłowego szczotkowania czy nitkowania zębów. Dodatkowo wykonuje higienizację zębów obejmującą:

Jeśli krwawienie nie ustępuje pomimo wyleczenia chorób zębów, oczyszczenia ich i wdrożenia właściwych nawyków higienicznych, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz zleca szczegółowe badania krwi, zwłaszcza: PT, APTT, RT, TT, fibrynogen, żelazo, poziom witaminy C oraz antytrombina III. Kluczowe znaczenie ma też morfologia krwi z rozmazem. Jeśli na podstawie wywiadu pojawi się podejrzenie chorób przewlekłych, lekarz zleci dodatkowe szczegółowe badania ukierunkowane na ich rozpoznanie.

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania – domowe sposoby

Jeśli krwawienie z dziąseł wynika z problemów zdrowotnych, zawsze należy podjąć się ich leczenia. Jeśli jednak nie mają z tym związku, należy w pierwszej kolejności zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. W tym celu należy udać się do stomatologa na czyszczenie zębów, każdego dnia rano i wieczorem szczotkować i nitkować zęby, unikać spożywania nadmiaru słodyczy i palenia papierosów. Zdarza się, że regularne szczotkowanie, korzystanie z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej szybko eliminuje problem, jakim są krwawiące dziąsła. Dobrze sprawdzą się też płukanki z szałwii i rumianku, które działają przeciwzapalnie i łagodząco. Po szczotkowaniu zębów można wypłukać jamę ustną chłodną wodą, która obkurczy naczynia krwionośne jamy ustnej i zatrzyma krwawienie.

Do diety warto włączyć warzywa i owoce bogate w antyoksydanty, minerały i witaminy. Bardzo dobrze sprawdzi się także suplementacja witaminy C (lub aceroli – najbogatszego źródła tej witaminy), witaminy D3+witaminy K2, probiotyków oraz cynku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Błaszczak B., Kopeć A., Brukwicka I., Kopański Z., Rowińska J., Strychar J., Wpływ higienizacji jamy ustnej na zmiany wybranych wskaźników tkanek okołozębowych i płytki nazębnej, Journal of Clinical Healthcare, 1/2017.
  2. Kwiatkowski S., Paradontoza, Dziennik Polski, 2/2013.
  3. Swift E., Heymann H., Robertson T., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
  4. Bilińska M., Sokalski J., Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, Ginekologia Polska, 87/2016.
  5. Podsiadła-Urban G., Kiernicka M., Wysokińska-Miszczuk J., Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety – przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 47/2010.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *