Kamień nazębny poddziąsłowy

Spis treści

Kamień nazębny poddziąsłowy jest dokładnie takim samym rodzajem kamienia nazębnego, jak ten gromadzący się na powierzchni szkliwa – różnica wynika jedynie z lokalizacji złogów. Umiejscawiają się pod linią dziąseł, dlatego ich usuwanie jest nieco trudniejsze i bardziej bolesne, a rozpoznanie wymaga precyzyjniejszej diagnostyki. Każdy przypadek wymaga leczenia za pomocą skalingu, ponieważ konsekwencje mogą być poważne.

Kamień nazębny poddziąsłowy

Kamień nazębny poddziąsłowy – charakterystyka

Kamieniem nazębnym nazywamy zmineralizowaną płytkę nazębną, która nie była usuwana z powierzchni zębów przez co najmniej kilka dni. W efekcie wraz z upływem czasu i pod wpływem działania kwasów utwardza się, tworząc złogi kamienia. Można powiedzieć, że cały proces zachodzi wskutek reakcji fizykochemicznych pomiędzy związkami mineralnymi znajdującymi się w ślinie, a płytką nazębną. Główne składniki kamienia nazębnego to białko, bakterie próchnicotwórcze, resztki jedzenia oraz związki wapnia i fosforu. Omawiając znacznie bardziej dokładnie, kamień nazębny (zarówno naddziąsłowy, jak i poddziąsłowy) składa się w 70-90% ze składników nieorganicznych i 10-30% ze składników organicznych. Komponenta nieorganiczna obejmuje fosforan wapnia występujący w 4 typach kryształów: dwuwodny wodorofosforan wapnia – bruszyt, pięciowodny wodorofosforan wapnia, fosforan wapnia zawierający magnez oraz hydroksyapatyt z różnymi metalami. Komponenta organiczna to z kolei 40% białka, 40% lipidów, 20% węglowodanów.

Płytkę nazębną można usunąć poprzez regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Jednak jeśli się jej nie usunie, zaczyna się mineralizowywać i przekształcać się w twardy kamień nazębny.

Zobacz również: Najpierw nitkowanie czy szczotkowanie?

Jak wykryć kamień nazębny poddziąsłowy?

O ile zdiagnozowanie obecności kamienia naddziąsłowego nie jest trudne nawet w przypadku mniej doświadczonych stomatologów i higienistek stomatologicznych, o tyle diagnostyka złogów poddziąsłowych może sprawić już większy problem. Wzrokiem oceniamy wyłącznie wysepki kamienia znajdujące się płytko, które uwidacznia się z wykorzystaniem strumienia powietrza z dmuchawki unitu stomatologicznego. Inną metodą jest badanie radiologiczne, nie należy jednak w tym przypadku do złotych standardów diagnostycznych.

Kamień nazębny poddziąsłowy – konsekwencje

Kamień nazębny poddziąsłowy zawsze wymaga pilnego usunięcia, ponieważ pozostawienie go może mieć następujące konsekwencje zdrowotne:

Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia brzeżnego. Rekomenduje się usuwanie kamienia nazębnego 2-krotnie w ciągu roku, najlepiej z odstępem 6 miesięcy pomiędzy tymi zabiegami. Jest to tzw. higienizacja zębów, która obejmuje skaling, piaskowanie zębów i fluoryzację zębów, a niekiedy także polerowanie zębów.

Jak usunąć kamień nazębny poddziąsłowy?

Do usuwania złogów nazębnych wykorzystuje się narzędzia ręczne, dźwiękowe, ultradźwiękowe, lasery oraz wiele innych materiałów pomocniczych przydatnych w wygładzaniu powierzchni korzenia. W kieszonkach zębowych o głębokości 2-4 mm najlepiej pracować uniwersalnymi kiretami stomatologicznymi typu Columbia, specjalnymi kiretami Gracey, pilniczkami Hirschfelda lub kiretami ultradźwiękowymi. Wszystkie te narzędzia są rekomendowane przez specjalistów. Najmocniej rozpowszechnione są jednak techniki wykorzystujące ultradźwięki w zakresie drgania 15-50 tys. Hz. Umożliwiają one wykonanie dokładnego skalingu naddziąsłowego i poddziąsłowego. W stomatologii wyszczególnia się 2 rodzaje aparatów ultradźwiękowych: magnetostrykcyjne i piezoelektryczne.

Skaling zupełne za darmo przysługuje każdemu pacjentowi ubezpieczonemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) raz w roku. Zabieg ten dotyczy wszystkich zębów w szczęce i żuchwie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Hildebrandt T., Obersztyn I., Metody usuwania kamienia nazębnego, Stomatologia po Dyplomie, 8/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *