Mrowienie zębów to częsta patologia, która może mieć rzeczywiste podłoże w problemach zdrowotnych, jak i może wynikać z czynników idiopatycznych, trudnych do stwierdzenia podczas badań. Zawsze jednak jest wyjątkowo uciążliwe dla pacjenta i pogarsza jego jakość życia. Jeśli mrowienie utrzymuje się dłuższy czas, należy skonsultować się ze stomatologiem.
Mrowienie zębów – przyczyny
Mrowienie zębów najczęściej wiąże się z nadwrażliwością zębiny. Wówczas nawet niewielkie, względnie nieodczuwalne bodźce zewnętrzne będą odczuwane przez pacjenta jako znacznie silniejsze i przykre. Do nadwrażliwości zębów doprowadzić mogą następujące czynniki:
- wybielanie zębów w gabinecie – choć zdarza się to coraz rzadziej w związku ze stosowaniem innowacyjnych metod wybielania, czasowa, samoistnie przemijająca nadwrażliwość wciąż jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych;
- częste spożywanie słodyczy i picie słodkich napojów gazowanych;
- zbyt agresywne szczotkowanie zębów lub korzystanie ze szczoteczek do zębów o twardym włosiu;
- częste stosowanie past do zębów wybielających, w których składzie znajdują się grubsze drobinki czyszczące – przy systematycznym stosowaniu mogą one delikatnie ścierać i uszkadzać powierzchnię szkliwa.
Nadwrażliwość zębów to również problem o podłożu emocjonalnym. Nierzadko zdarza się, że mrowienie zębów odczuwane jest przez pacjenta o zdrowych zębach, a stomatolog nie jest w stanie wskazań jednej, konkretnej przyczyny patologii. Mrowienie zębów może pojawić się wskutek:
- ekstrakcji zęba lub leczenia kanałowego – ingerencja w tkanki zawsze obniża próg czucia bólu, co wraca do normy po zagojeniu się tkanek;
- stanów zapalnych dziąseł i zapalenia miazgi zęba;
- paradontozy, wskutek której doszło do odsłonięcia szyjek zębowych.
Także w pierwszych dniach po założeniu stałego aparatu na zęby pojawić się może mrowienie. Jeśli problem ma podłoże idiopatyczne, nie sposób wskazać przyczyny. Dlatego kieruje się pacjenta na diagnostykę psychoterapeutyczną, która często okazuje się pomocna.
Mrowienie zębów – jak wygląda?
Mrowienie zębów odczuwane jest jako drętwienie wewnątrz zębów lub na ich powierzchni. Pacjenci opisują to często jako odczucie chodzenia mrówek po zębach. Towarzyszy temu klasyczna nadwrażliwość zębiny, a więc dyskomfort, a nawet kłujący ból podczas spożywania zimnych / gorących / kwaśnych / bardzo słodkich pokarmów. Mrowienie zębów może pojawiać się i znikać, jak również może mieć tendencję do dłuższego utrzymywania się i braku reakcji na jakiekolwiek działania stomatologiczne i domowe.
Diagnostyka mrowienia zębów
Jeśli u pacjenta występuje mrowienie zębów, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić klasyczną kontrolę stomatologiczną. Lekarz sprawdza, czy dziąsła, przyzębie i zęby są w dobrej kondycji, czy nie ma ubytków i stanów zapalnych, czy szyjki zębowe nie są odsłonięte, czy nie doszło do abrazji zębów lub erozji szkliwa, a także czy na powierzchni zębów nie pojawia się kamień nazębny. Jeśli którykolwiek problem zostanie zdiagnozowany, wdraża się odpowiednie postępowanie, mające na celu wyeliminowanie go.
Jeśli jednak zęby i cała jama ustna są zdrowe, pacjentowi zleca się ogólne badania krwi. Być może problem tkwi w nieustabilizowanej chorobie przewlekłej, o której pacjent nawet nie wie. Można też wykonać RTG zębów, aby upewnić się, że problem nie leży np. w okolicach korzeni zębowych. Jeśli wszystkie wykonywane badania wychodzą prawidłowo, zachęca się pacjenta do wizyty u psychoterapeuty. Zwłaszcza jeśli rzeczywiście zmaga się z problemami osobistymi lub żyje w silnym stresie.
Zobacz również: Ból zębów na tle nerwowym.
Mrowienie zębów – leczenie
Mrowienie zębów leczy się przyczynowo. W pierwszej kolejności należy wyleczyć ubytki i stany zapalne, a następnie oczyścić zęby z kamienia i płytki nazębnej w procesie nazywanym higienizacją zębów. Można też pokryć powierzchnię zębów lakierem fluorkowym, który wzmacnia szkliwo i tworzy na jego powierzchni barierę ochronną. Choroby ogólnoustrojowe należy również leczyć przyczynowo pod okiem konkretnego specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, dąży się do ich ustabilizowania. W warunkach domowych rekomenduje się stosowanie past do zębów i płukanek przeznaczonych do czyszczenia zębów z nadwrażliwością.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Barczak K., Palczewska-Komsa M., Buczkowska-Radlińska J. Fizjologiczne i patologiczne zmiany zachodzące w zębach i przyzębiu związane z wiekiem, Geriatria, 2016; 10: 98-104.
- Zielińska-Zborowska J., Buczkowska-Puślecka P., Wędrychowicz-Welman A., Mrall-Wechta M., Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum, 1/2014.