Nieleczona próchnica u dzieci

Spis treści

Nieleczona próchnica u dzieci jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu. Powikłania tej choroby bywają ogólnoustrojowe. Niestety wielu rodziców bagatelizuje problem próchnicy zębów mlecznych, uznając, że te i tak wypadną, zatem nie ma konieczności ich leczenia. Co warto o tym wiedzieć?

Nieleczona próchnica u dzieci

Nieleczona próchnica u dzieci – powikłania

Próchnica zębów oraz niewłaściwy poziom higieny jamy ustnej są najczęstszymi problemami zdrowotnymi wieku dziecięcego. Szacuje się nawet, że u dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat próchnica zębów występuje nawet 5-krotnie częściej niż astma oskrzelowa oraz 7-krotnie częściej niż katar sienny, co daje bardzo wysoki odsetek przypadków. Próchnica pojawia się u dzieci już w okresie niemowlęcym, zaraz po pojawieniu się zębów mlecznych. Nieleczona może dawać wiele poważnych konsekwencji.

Przeniesienie próchnicy na zęby stałe

Próchnica jest chorobą dotykającą całą jamę ustną. Bakterie próchnicotwórcze znajdują się nie tylko w ubytku na danym zębie, ale i na powierzchni szkliwa pozostałych zębów, w przestrzeniach międzyzębowych, na dziąsłach, języku czy wewnętrznej stronie policzków. Niestety nawet w momencie, gdy zęby mleczne wypadną, nie dochodzi do wyleczenia próchnicy, czyli usunięcia jej z jamy ustnej wraz z chorymi mleczakami. Bakterie łatwo i szybko przechodzą do zawiązków zębów stałych oraz do wyrzynających się zębów stałych, infekując je i wywołując w nich próchnicę. Jako że próchnica pojawia się wówczas od samego początku, zęby są natychmiast osłabione.

Ból zębów

Nieleczona próchnica początkowo uszkadza zewnętrzne warstwy zęba, a więc szkliwo. Nie powoduje to jeszcze większych dolegliwości bólowych, ponieważ jest ono nieunerwione. Wraz z upływem czasu bakterie niszczą jednak coraz głębiej położone tkanki, takie jak zębina czy bardzo silnie unerwiona i unaczyniona miazga zęba. To wywołuje silny, ostry i promieniujący ból zęba, także w przypadku mleczaków. Bagatelizując problem próchnicy, narażamy więc dziecko na ból. Dodatkowo każda wizyta u dentysty będzie mu się kojarzyła negatywnie, co będzie znacznie utrudniało leczenie.

Zakażenia ogólnoustrojowe

Nieleczona próchnica u dzieci może prowadzić w skrajnych przypadkach do infekcji ogólnoustrojowych takich jak m.in.:

  • bakteryjne zapalenie wsierdzia;
  • bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • neuralgia;
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
  • choroby krwi.

Wszystko przez to, że bakterie mogą trafiać do krążenia ogólnego przez niewielkie uszkodzenia dziąseł (np. podczas szczotkowania zębów) bądź w momencie, gdy przenikną do miazgi zęba, wywołując jej stan zapalny. Takie problemy są już bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i wymagają natychmiastowego leczenia.

Próchnica kwitnąca u dzieci

Jedną z najczęściej występujących typów próchnicy u dzieci jest próchnica kwitnąca, nazywana również próchnicą butelkową. Próchnicę butelkową wywołują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Podstawową przyczyną jest więc spora ilość węglowodanów w diecie dziecka przy jednoczesnym braku dostatecznej higieny jego jamy ustnej. Częstym problemem jest karmienie dziecka mlekiem lub grysikiem z butelki tuż przed snem, zwłaszcza gdy maluch zasypia z butelką w ustach. Sprawia to, że bakterie mają całą noc, aby siać zniszczenie w obrębie zębów. Podobnie sytuacja wygląda podczas karmienia piersią wieczorem i nocą. W rezultacie ząbki mleczne, które dopiero co się pojawiły, zaczynają się psuć. Pojawiają się zmiany na górnych jedynkach, potem zaś próchnica stopniowo ogarnia coraz większe powierzchnie, jako że nigdy nie izoluje się wyłącznie do jednego zęba.

Jak rozpoznać próchnicę?

O początkach próchnicy butelkowej świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich. Leczenie początkowo polega na zabezpieczeniu zębów odpowiednimi preparatami oraz zastosowaniu profilaktyki fluorkowej. Późniejsze fazy choroby są już znacznie trudniejsze w leczeniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Turska-Szybka A., Grudziąż-Sękowska J., Olczak-Kowalczyk D., Czynniki ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa i indywidualna ocena poziomu ryzyka na podstawie CAMBRA, Nowa Stomatologia, 3/2011.
  2. Zieniewska I., Keller A., Rysiak E., Maciejczyk M., Zalewska A., Aspekt kliniczny, społeczny i ekonomiczny choroby próchnicowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 4 (49) 2016.
  3. Stodolak A., Fuglewicz A., Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 1, 76-81.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *