Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym

Spis treści

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym jest niezmierne ważna. Nie tylko z tego względu, że zapobiega chorobom zębów i przyzębia, ale i dlatego, że buduje pierwszą świadomość maluchów na temat dbania o zdrowie oraz tworzy bazę do odpowiedniej dbałości o siebie w przyszłości. Powinna odbywać się zarówno w domu, jak i w gabinetach stomatologicznych, zapoznając przedszkolaków z dentystami, co zmniejszy lęk przed nimi.

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym?

Zdecydowanie podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci są wszystkie czynności domowe, ponieważ to właśnie one powtarzają się najczęściej i budują w maluchu właściwy nawyk. Mowa oczywiście o codziennym (najlepiej o dwukrotnym w ciągu dnia, rano i wieczorem) szczotkowaniu zębów. Dzieci powinny myć zęby z wykorzystaniem szczoteczki z miękkim włosiem. Najlepiej, aby była to szczoteczka elektryczna bądź szczoteczka soniczna, ponieważ posługiwanie się szczoteczkami manualnymi wymaga większej precyzji. W wieku przedszkolnym prawdopodobnie szczotkowanie zębów klasyczną szczoteczką będzie niedokładne. Także pasta do zębów nie może być zbyt ostra (np. mocno miętowa), aby nie zrazić dziecka do tej czynności.

Chcąc zachęcić przedszkolaka do codziennego szczotkowania zębów, warto przede wszystkim kupić mu atrakcyjną, kolorową i zabawną szczoteczkę do zębów, jak również zdecydować się na smakowe pasty do zębów przeznaczone dla dzieci. Rodzice powinni pomagać dzieciom w szczotkowaniu zębów, aby upewnić się, że robią to dokładnie.

Higiena jamy ustnej u przedszkolaka w domu to nie tylko szczotkowanie zębów, ale i unikanie czynników ryzyka próchnicy. Próchnica zębów jest najczęstszą chorobą stomatologiczną w młodych grupach wiekowych, a jej ryzyko znacząco wzrasta przy diecie bogatej w cukry proste. Bardzo ważnym aspektem jest więc ograniczenie spożywania przez dziecko słodyczy, w szczególności tuż przed snem, gdy nie planuje ono wyszczotkować zębów.

Profesjonalna higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym

Drugą kwestią jest profesjonalna higiena jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym, która odbywa się już w gabinetach stomatologicznych. Zabieranie malucha na kontrole dentystyczne jest bardzo ważne, ponieważ przyzwyczaja go do systematycznych wizyt u dentysty, obniżając lęk, który może pojawić się w późniejszym wieku. Obycie z dźwiękami w gabinecie, wykonywanymi czynnościami i samym faktem siedzenia na fotelu dentystycznym to podstawa. Do zabiegów profilaktycznych i leczniczych wykonywanych u dzieci zaliczyć można:

  • plombowanie zębów – usunięcie ogniska próchnicy i wypełnienie go odpowiednim materiałem, który następnie jest utwardzany specjalną lampą emitującą światło. Zwykle czynność odbywa się w znieczuleniu miejscowym;
  • lakowanie zębów – uszczelnianie fizjologicznie występujących w koronach zębów bruzd, w efekcie czego płytka nazębna i bakterie nie mają gdzie się gromadzić. Takie bruzdy występują w zębach trzonowych i zębach przedtrzonowych;
  • fluoryzacja zębów – pokrycie szkliwa preparatami fluoru, które znacznie je wzmacniają. Sprawiają, że szkliwo staje się odporne na uszkodzenia mechaniczne i te wywołane kwasami w jamie ustnej. Znacząco zmniejsza to ryzyko próchnicy zębów;
  • skaling zębów – usuwanie kamienia nazębnego z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych;
  • piaskowanie zębów – usuwanie płytki nazębnej i bakterii z wykorzystaniem strumienia wody, w którym znajduje się tzw. piasek, czyli niewielkie drobinki czyszczące. Są one wyrzucane pod znacznym ciśnieniem, wskutek czego mechanicznie ścierają płytkę nazębną, a nawet powierzchowne przebarwienia szkliwa.

Kluczowym elementem wizyt u dentysty jest instruktaż higieny jamy ustnej. W zabawny sposób specjalista przeprowadza naukę z zakresu szczotkowania zębów i innych elementów dbania o jamę ustną.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
  2. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *